in ,

‘Bütün siyasetçiler bu dertte bir olmak zorunda’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı ikinci oturumunda konuşan Başkan Tunç Soyer, “Bu felaketi ‘Bir daha nasıl yaşamayız’ın derdindeyiz” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kasım ayı ikinci oturumu Kültürpark İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde Başkan Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, bir önceki meclis oturumunda Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyelerinin aniden meclis salonuna girerek Torba Yasayı protesto etmesi olayına ilişkin açıklama yaptı. Soyer, “Geçen gün yaşadığımız nahoş olay nedeniyle teftiş kurulumuzu görevlendirdim soruşturmayı başlattım; bilginize sunarım” dedi.

‘152 YILLIK GELENEĞE…’

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, DİSK’in eylemi sonrası Başkan Soyer’in idari soruşturma başlatmasına ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Konunun takipçisi olacağımızı açıkça dile getirdik. Burası kamu görevi gören bir yapı. Böyle bir ortamda izinsiz bir gösteri yapıldı. Ortaya konan tablo, 152 yıllık bir geleneğe sahip olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmadı. Depremde yaşadığımız acılar nedeniyle buna çok bir tepki vermedik. Burası hak arama yeri değil. Böylesi zor bir süreçte talihsiz bir şey yaşandı. Biz konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı hatırlatmak istiyoruz.”

‘BÜYÜK GURUR DUYUYORUZ’

Toplantıda söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç da, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde ‘anma’ konuşması yaptı. “Dün (10 Kasım) ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümüydü” diyen Kökkılınç, “Hem İzmir’de hem Türkiye’de halkımızla birlikte andık. Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kurucusudur. Bizler de liderimizle çok büyük gurur duyuyoruz. Demokraside, özgürlüklerde halklarda, din ve devlet görevlerinin ayrılmasında, laiklikte öncü bir liderdi. Biz de onun ışığında yürüyeceğimizi dile getiriyorum” dedi.

‘ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ’

Toplantıda söz alarak, İzmir’i derinden sarsan depremin ardından yaraları sarmak için mücadele eden herkese teşekkür eden Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Gerçekten eşi benzeri görülmemiş bir dayanışma örneği gösterildi. Kendimizi hiç yalnız hissetmedik. Bu süreci atlatmamıza yardımcı olan herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Bakanlığın da açıkladığı gibi altı ay içinde bu konutları yapıp teslim edeceğiz beyanatı var. Biz de Bayraklı Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapacağımızı beyan ediyorum” diye konuştu.

‘BİRLİKTE ÇALIŞMAYA MECBURUZ’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, “Çevre ve Şehircilik, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı’yla çok iyi bir süreç geçirdik. Hiçbir zaman unutmayacağımız önemli bir dayanışma örneğidir. Sayın Bakanımızla bugün tekrar görüştük ve gelecekte de birlikte çalışacağımızı gördük. Bu afet bize gösterdi ki birlikte çalışma mecburiyetindeyiz. İzmir çok büyük bir sorunla karşı karşıya. Bu da bizim birlik ve beraberliğimizden geçiyor. Bunu ne kadar başarabilirsek o kadar iyi işler yapmış olacağız. İşin içine gelen tüm kamu kuruluşlarına, vatandaşlarımıza dünyanın her yerinden destek verenlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Bundan sonraki süreçte yaşanabilecek felaketleri önlemek adına tüm kurum ve kuruluşların el ele vererek çalışmayı sürdürmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Soyer, “Bugün için yaşadığımız ve bedelini canlarla ödediğimiz bu felaketi ‘Bir daha nasıl yaşamayız’ın derdindeyiz. Bütün siyasetçiler de bu dertte bir olmak zorunda çünkü bu felaket herkesi vurdu. Eğer bunda mutabıksak bunun bir parçası sorumlulardan hesap sorulmasıdır, doğru. Ancak bir daha bu felaketi yaşamamak için elbirliğiyle çalışmalarımızı sürdürmeye devam edelim. Tabi bunun hesabını mimarına da hükümetine de belediyesine de soralım. Ancak asıl gücümüzü odaklamamız gereken yer bu birlikteliği nasıl sürdürürüz. Eğer bunu sürdüremezsek gelecekte yaşanabilecek felaketlere yönelik gerekli adımları atamayacağız. Birimizin gücü yetmiyor bu felaketleri önlemeye. En çok başarması gereken siyasetçinin şu anda bu birlikteliğe toz kondurmadan ‘Bu birlikteliği nasıl sürdürebiliriz’e kafa yormaktır” dedi.

ÜNAL’A YENİ GÖREV

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçilmesinin ardından ilk olarak Özel Kalem, daha sonraki süreçte ESHOT’ta daire başkanlığı görevlerine getirdiği Lütfü Ünal’ı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’na atadığını meclisin bilgisine sundu.

KONUT VE FATURA YARDIMI

30 Ekim 2020 tarihinde kentte meydana gelen deprem nedeniyle evleri yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlara; mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ait Karabağlar Uzundere’de bulunan toplamda 224 konutun 1 yıl bedelsiz tahsis edilmesi ve afet nedeniyle tahsis edilecek konutlarda elektrik, su giderlerine ait fatura bedellerinin, yakıt ve ortak giderlerinin belediye tarafından ödenmesine ilişkin önerge mecliste görüşüldü. Komisyonlara giden önergenin meclisten onay alması halinde depremzedelere 1 yıl bedelsiz konut verilecek, depremzedelerin elektrik, su giderlerine ait fatura bedelleri, yakıt ve ortak giderleri belediye tarafından ödenecek.

Yağmur Gülü

bilim-kurulu-uyesi-unaldan-cok-onemli-asi-aciklamasi

Bilim Kurulu Üyesi Ünal’dan çok önemli aşı açıklaması!

izmirde-koronavirusun-seyrine-dair-bakandan-aciklama

Bakan Koca, ağır hasta sayısına dikkat çekti: Ağır hasta sayısı 3 bin 95 oldu