in ,

Büyükşehir meclisinde İZBETON gerginliği

 İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın İzmir Büyükşehir Belediyesinin şirketi İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya’yla ilgili sözleri ve İZBETON’un alacakları için bürolarda pazarlık yapıldığı iddiası nedeniyle oturumda tartışma çıktı.

buyuksehir-meclisinde-izbeton-gerginligi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi haziran ayı ikinci toplantısı Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkez’inde Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun yönetiminde gerçekleşti. Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediye şirketlerinden İZBETON’un borçlanma yetkisi tartışmalara neden oldu.

Kentin asfalt, yol bakım, onarım ve temizlik gibi birçok konudaki çalışmalarını üstlenen İZBETON A.Ş.’nin 60 milyonluk borçlanma talebi komisyonlardan oy birliği ile meclis gündemine geldi. İlgili madde konusunda söz talep eden AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “AK Parti grubu olarak yatırıma dönük olarak talep edilen bütün borçlanma taleplerine destek verdik. Yatırıma yönelik olmayanlara ise karşı çıktık. Burada somut bir yatırımdan bahsedilmiyordu ancak komisyon arkadaşlarımızın çalışmaları ile buraya makine ibaresi konuldu. Ancak burada sorun, İZBETON. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinde ve 1 milyarlık bütçeyi yöneten bir şirke. Bunu yönetirken, İzmir’de asfaltlama, kavşak düzenleme, altyapı işleri yapması gerekiyor. Biz bugün İzmir’e baktığımızda özellikle altyapı ve ulaşım noktasında son yılların en kötü dönemini yaşıyor. Sayın başkan yavaş şehirden bahsediyor ya, zaten İzmir yavaş şehir haline geldi. İzmir trafikte, sanayide, turizmde yavaş şehir hale geldi. Buradaki tabii ki asıl sorun İBB ve yöneticileri. 1 milyarlık bütçeyi yöneten şirkette bu hususlarla ilgili çalışması gerekirken, adeta sayın Soyer’in reklam müdür gibi, bakkal bakkal gezip insanların videosunu çekip yayınlamak ile meşgul. Bugüne kadar biz hiçbir bürokratlar ilgili bu yorumları yapmadık. Ancak İZBETON bürokratları için biz siyasetçi olduklarını düşünüyoruz. İZBETON ihaleleri doğru yaparsa zaten 60 milyona ihtiyaç duyulmaz. Biz zaten kar etmesini beklemiyoruz ancak iflas etmesini de beklemiyoruz” dedi.

2019 yılına ait Sayıştay raporlarını hatırlatarak konuşmasını sürdüren Hızal, “İZBETON’un iki şantiyesi var, bunlar ne yapıyor; asfalt üretiyor. Ancak maalesef ki kapasitesinin çok altında üretim yapıyor ve İZBETON dışarıdan asfalt alarak zarar ediyor. Bu eleştiriler sadece biz yapmıyoruz. Bu eleştiriler İzmirliler de yapıyor. Altyapı konusunda, yağan yağmurlar sonrasın oluşan taşkınlarla ilgili, yine Genel Başkanınızın İzmir ziyaretinde Genel Başkanınızın ve Tunç Soyer’in yüzüne karşı İzmirliler eleştirilerde bulundu. Sonra da İzmir Büyükşehir Belediyesi asfalt konusunda yetersiz, bu asfaltları biz yapacağız, faturasını Büyükşehir’e keseceğiz diyor. Bir başka bir belediye başkanı da salonda methiyeler düzerken, dün yapılan toplantıda İZBETON üzerinden eleştirilerde bulunuyor. İZBETON Genel Müdürünün görevi yolların bakımını yapmak, asfaltları doğru yapmaktır. Bu asfaltlar sadece Alsancak’ta değil; sizlerin ‘arka sokaklar’ dediğiniz yerde de yapılacak. Sayın Soyer’in sosyal medya hesaplarına bakın ve onların altındaki yorumları okuyun. Zaten bunları okuyunca İZBETON’un neler yapmadığını göreceksiniz. İZBETON gibi İzmir Büyükşehir’in de neler yapamadığını göreceksiniz. Eğer ihaleleri doğru yaparsanız, zamanında yaptığınız ihalelerin ödemelerini yaparsanız, oradan kamu zararı ortaya çıkmazsa o zaman İZBETON’un 60 milyon krediye ihtiyacı olmaz. Ancak bunlara devam ederseniz 60 değil 160 ila 260 milyon da krediye ihtiyacı olur” açıklamalarında bulundu.

‘KURGU DÜŞÜNCESİNDEYİM’

AK Partili Hızal’ın açıklamalarının ardından söz isteyen CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise İZBETON’un son derece güzel çalışan bir şirket olduğunu savundu. İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya için de ‘Çok iyi çalışan bir arkadaşımız’ değerlendirmesinde bulunan Kökkılınç, “Sayıştay raporlarına da her zaman cevap veriliyor. Bu zamana kadar zimmet çıkarılmış hiçbir şey yok. İZBETON müdürümüzün videolu çekimi ile ilgili bir beyanı mutlaka vardır ancak ben hukukçu olarak gördüğüm; Burada herkesin gönüllü olarak yaptığımız şeyler var. Bir gönüllüler ordusu var. İZBETON müdürümüz de yardımseverliği demek ki var ve bunların birbirine karıştırılmaması gereken bir şey. Bu 60 milyon lira da geçen sene alınan meclis kararımız varken, bunu kullanmayınca düşmesi ve şimdi yeninden gündeme getirilen konu. Biz sürekli borçlanma talebinde olan bir kurum değiliz. Sayın Hızal takip ediyor sosyal medyayı ama bizim oralarda çözüm guruplarımız var. Burada bir an önce iletilen sorunlar ilgili alanlara yönlendiriliyor ve çözülüyor. Sosyal medya hesabı altına yapılan yorumların da kurgu olduğu düşüncesindeyim” diye konuştu.

Konuyla ilgili bir söz hakkı da CHP’li meclis üyesi ve Plan Bütçe Komisyon Başkanı Bülent Sözüpek aldı. “Ben Özgür Bey’in kaygısını anlıyorum” diyen Sözüpek, “İZBETON tüm sokaklarda çalışmaları var. Kendisi gezerse bölgesinde görecektir. Sosyal yardımlar pandemiden dolayı genel bir sorun.  Bir yere seslenmek gerekirse, verdiği hiçbir sözü tutmayan hükümete seslenmek lazım. İZBETON zarar eden bir kuruluş değil yani. Bu kredinin hemen kullanılma gibi bir durumu yok, ihtiyaç duyulması halinde kullanılacak bir kredi talebi. Yatırımları görmemek bence vicdansızlık” açıklamalarında bulundu.

‘PAZARLIK’ İDDİASI

“Sayıştay raporlarında neyin yazdığını biliyoruz. İZBETON’un ne kadar zarar ettiğini tabii ki eleştireceğiz” diyerek cevap veren AK Partili Hızal, “İZBETON borçlanma almadan kar etsin diyoruz. İZBETON Büyükşehir’den 75 milyon sermaye artırımı yapmadan kar etsin diyoruz. İZBETON kar edemezseniz kar ederseniz, borçlanırsınız, yatırım diye millete yutturup, yatırım falan yapmazsınız. Elinizde telefonla gezip video fotoğraf çekersiniz. Sonra gidersiniz farklı farklı bürolarda İZBETON’un yaptığı işlerle ilgili pazarlıklar yapılır. Bu kadar net söylüyorum” diye konuştu.

‘İSPAT ETMEKLE MÜKELLEF’

AK Parti Grup Başkan Vekili Hızal’ın ‘pazarlık’ iddiaları üzerine söz alan Başkan Vekili Özuslu ise, “İddia sahibi iddiasını ispat etmekle mükelleftir. 300 metre yapmamışta 290 metre yapmamıştan bahsetmiyorum. Ancak iddiamızın ne çapta ve hangi sıfatta olduğunu Sayın Hızal hepimizden iyi bilir. Ortaya koyduğu iddia gerçekten ciddi. Burada CHP’li arkadaşlarımızın iddiaların ispat gerektirecek bir şey varsa onu da talep edebilirsiniz. Bizim bu süreci belirli bir şekilde gerçeğe dayanarak ve eleştiri mekanizmasını içselleştirerek, bir kurumu eleştirip siyaseten oradan siyasi çıkar sağlama iddiasının ötesine geçmiş oluruz. Bu doğru değil. Sayın Hızal benden daha iyi bilir. AK Parti saflarında milletvekilliği, il başkanlığı yapmış birçok siyasetçinin bugün siyasi makamlarda bulunduğu ve o sıfatlarla bugün demeç beyan ettiği vardır. Bir tane İZBETON Genele Müdürünün siyaset yaptığı demecini gösterin. Sayın Hızal ileriki süreçte bir yerde görev alsa siyasi kimliğini bırakacak mı? Tabii ki bırakmayacak. Çok eleştirdiğiniz video gösterimi, çok ulvi bir yardımlaşma göstergesiydi” dedi.

‘ÇARPITMANIN ANLAMI YOK’

Konuyla ilgili söz alan Bayraklı Belediye Başkanı Serdal Sandal da, “Özgür Bey konuşunca sanki belediye başkanları ile Büyükşehir arasında bir sıkıntı varmış gibi lanse ediliyor. Belediye başkanları olarak Büyükşehir Belediye Başkanımızın her zaman arkasındayız. Medyada çıkan olayları çarpıtmanın anlamı yok. İZBETON Bayraklı’da 160 ton asfalt döktü. Neler olup bitiyor hepimiz görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“BUCA’DA GÖRMEDİM”

“2019 yılında Buca’da meclis üyesi olarak seçildim. Sadece meclis üyesi olduğum dönemle ilgili konuşuyorum. Buca’da asfaltlama çalışması görmedim” diyen AK Parti meclis üyesi Burçin Kevser Tourchian ise, “Özgür Beyin altını çizdiği nokta çok basitti. İZBETON’un borçları var ve ödeyemiyor mahkemelik olacak ve normal olarak avukatlar ile görüşüyor. Bundan başka bir şey çıkartmaya gerek bile yok.  AK Partiden başka yanlışı veya hatayı iade edebileceğinizi bir argümanınız yok mu bunu merak ediyorum” dedi. ‘Biz burada iktidarız, genel siyasette de muhalefetiz” diyen Özuslu, “Normal olarak AK Parti’nin yaptığı bazı icraatları eleştiriyor bizim arkadaşlarımız. Ancak sorun şu, sizin söylediğiniz çok önemli bir şeydir. Bir bütçe çerçevesinde sayın Hızal’ın sözleri kalabilseydi zaten tartışma teknik olurdu. Oy birliği ile komisyonda geçmiş bir konu” diye konuştu.

‘İZMİR ÖZELİNDE ELEŞTİRİ YAPTIK’

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise, “AK Parti ittifakı ve Cumhur ittifakı olarak bugün komisyonlardan gelen 21 maddeyi oy birliği yaptık. Oybirliği yapıyor olmamız eleştiri yapmayacağımız anlamına gelmez. Siz genelde iktidarsınız dediniz, bizde sizin geneldeki muhalefet tarzınız ile burada muhalefet yapıyor olsaydık her şeye ret verirdik.  Mesele İzmir olan yerde genel siyaset yapmadık. Geçen İZSU’nun tartışmalarını yaparken Başkan bize kafanız çok karışık eleştirilerinde bulunmuştu. Başkanın söylemine baktığımızda bizi dinlediğini gördük.  Biz konu ile ilgili eleştiri yaptığımızda diyoruz ki konu özelinde cevap verin. Biz hangi konuda eleştiri yapsak hiçbir zaman o konu karşılığında cevap alamadık. İzmir özelinde eleştiride bulunduk. Erzurum ya da Ardahan konularında eleştirilerde bulunmadık” dedi.

‘ORADAKİ ANLAYIŞ BURADA OLSA…’

CHP’li Kökkılınç, “Hukukçu arkadaşımız İZBETON müdürümüzün kişilik haklarına yönelik açıklamalarda bulundu. Kendisine bir fırsat verip tutanaklardan çıkarabiliriz. İZBETON Genel Müdürümüz de hukukçu ileriki süreçte bir yargı yoluna da gidebilir. Özgür bey belki bunların tutanaklardan çıkarılmasını isteyebilir” ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da mecliste birçok konuda hükümete oy birliği ile destek olduğunun altını çizen Kökkılınç, “Özellikle Milli konularda.  TBMM’de CHP’nin bazı konularda vermiş olduğu araştırma önerileri reddediyor. Oradaki siyaset anlayışı burada olsa o zaman İzmir kazanamazdı. Bizim burada yaptığımız bir seçmen kitlesini temsil eden grubunda sözünü dinlemektir. Keşke Büyükşehir’deki meclis çalışması Türkiye’ye örnek olsa ve Türkiye bu şekilde çalışsa ve Türkiye kazansa. Her iddia ispata dayanmak zorundadır” diye konuştu.

HIZAL: ARKASINDAYIM

Kökkılınç’in ‘tutanaklardan çıkarabilir’ sözlerine yanıt veren AK Partili Hızal, “Ben bu kürsüde söylediğim her sözün arkasındayım. Bugün burada söylemiş olduğum bütün konuşmaların altını çiziyorum. Kimsenin kişilik haklarına saldırı yok. Öyle düşünüyorlarsa yargı mercilerinde gidip dava açabilirler. Biz bugüne kadar hiçbir zaman bir söylendi dedikodu üzerinden yorum yapmadık. Krediler vade tarihlerinde ödenmemiş, bu Sayıştay raporlarına yansımaz. İcra takibi olursa bunu ne olur? Hukuk bürolarında görüşmeler olur… Bunu bilerek isteyerek ödemediğiniz takdirde yüzde 40 faiz ödersiniz, vekalet ödersiniz… Yani bir kamu zararı olur” dedi.

‘TAHAMMÜL ETMEK LAZIM’

Meclis’te eleştirilere tahammül edilmesi gerektiğini söyleyen MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin, “Muhalefet, muhalefet yapması lazım. Tahammül etmek, normalleşmek lazım. Nasıl geçmişte itfaiye daire başkanlığımız, hastanemiz sunum yapmışsa İZBETON’da yapabilir. Cumhur ittifakı olarak bürokratlarımız bizlerin baş tacı. Her şeyi birbirinden ayırmak lazım. Biz burada siyasi iradeler olarak, siyasi partiler olarak bu anlamda birbirimiz eleştirebiliriz ya da görüş ve önerilerimizi söyleyebiliriz. Tabii buyurun genel siyasette yapın ancak gördüğümüz gibi Cumhuriyet tarihinin en uzun tek başına iktidarı AK Parti hükümeti. İzmir’de iktidar kim CHP, bunu yok sayabilir miyiz” dedi.

Son olarak İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç ise, İZBETON yetkililerinin çalışmalar hakkında sunum yapması önerisini sundu. “Ben bu tesislerde emeği geçen biriyim” diyen Sevinç, “İZBETON İzmirimize hizmet veren bir kurum. Gücünü Büyükşehir’den alan bir kurum. 30 ilçemizde de İzmir’imiz çok büyüdü, tüm ilçelerde planlama yapıp hizmet götürmek amacında. İZBETON zarar edebilir, kar edebilir… Bence her noktada çalışmasını yürütmekte İZBETON. Diğer meclisimizde İZBETON 30 ilçede yürütülen çalışmalar hakkında sunum yaparsa çok iyi olur” diye konuştu.

Tartışmalara neden olan kredi talebi oy birliği ile kabul edildi.

Yağmur GÜLÜ

bodrumda-polis-silah-kacakcilariyla-catisti-1-sehit-1-polis-yarali

Bodrum’da sıcak saatler! Polis memuru Ercan Yangöz şehit oldu, 1 polis de yaralı…

a-milli-futbol-takimi-baku-olimpiyat-stadinda-galleri-2-0-maglup-etti

A Milli Futbol Takımı Galler’e 2-0 yenildi