in ,

Büyükşehir’de gergin meclis, Deprem ve Afetle Mücadele Dairesi müjdesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayındaki ilk meclis toplantısında deprem gerçeği masaya yatırıldı.

buyuksehirde-gergin-meclis

AK Parti’nin kentsel dönüşüm eleştirilerini gündeme taşıdığı toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuyla ilgili yeni bir idari yapılanmaya gittiklerini, gereken tedbirleri daha etkin şekilde alacaklarını açıkladı.

Mecliste söz alan ve son günlerde Manisa’da üst üste meydana gelen depremlere ilişkin konuşan ve İzmir’in afetlere hazır olmadığını aktaran AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, belediyenin kentsel dönüşüm alanında sınıfta kaldığını dile getirdi. İzmir’de belediyenin kentsel dönüşüm projelerinin büyük çoğunluğuna başlanamadığını hatırlatan AK Parti’li Hızal, “Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında boya yapılıyor, Yeşildere’de konutlar boyanıyor ancak bu yeterli değil. Dönüşüm bu şekilde olmamalı. Çok daha radikal çözümler ortaya konmalı ve İzmir’deki yapı stoku daha dayanıklı hale getirilmeli. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne büyük görev düşüyor” dedi.

‘Öyle bir kriz anında biz hazırız

Konuya ilişkin konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “İzmir depreme hazır değil” sözlerine açıklık getirdi ve “Allah korusun öyle bir kriz anında biz hazırız. Yaptığım konuşmalarda müdahale, toplanma alanı, araç gereç gibi konularda hazır olduğumuzu kast etmiştim. Elbette İzmir hazır değilse, Büyükşehir Belediyesi de hazır değildir” dedi. Soyer ayrıca hazırladıkları ve meclisten onayı alan yeni teşkilat şemasındaki yapılaşma ile konuya ilişkin önemli bir hamle attıklarını açıkladı. Soyer, belediye bünyesinde kurulacak deprem ve doğal afetlerle mücadele dairesi başkanlığı sayesinde İzmir’in olası tehlikelere karşı daha hazır hale geleceğini ve gereken tüm önlemleri alacaklarını belirtti. Başkan Soyer ayrıca deprem master planı ile ilgili sorulara ilişkin de tarih verdi ve “Haziran ayında kapsamlı bir proje ihalesine çıkacağız. En kısa sürede sorunları çözeceğiz. Yollar ve Tepecik’te bulunan itfaiye merkezimiz için de iyileştirmeler yapacağız” dedi.

Erman Şentürk

deprem-evlerini-yikti-kemalpasa-kucak-acti

Deprem evlerini yıktı Kemalpaşa kucak açtı…

guneydogu-asyanin-yildizi-meleklerin-sehri-bangkok

Güneydoğu Asya’nın yıldızı, meleklerin şehri Bangkok