in ,

Büyükşehir’den 4 şirkete can suyu

Yaklaşık 8 milyar lira bütçeye sahip İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketler yeni yıla eksi bakiye ile giriş yaptı.

buyuksehirden-4-sirkete-can-suyu

Toplamda 11 belediye iktisadi teşekkülüne sahip Büyükşehir Belediyesi, kurumların zararını yine sermaye artışı yoluyla kapatmaya çalışacak. 2020 yılı bütçesinde yaklaşık 2 milyar 630 bin lira zarar öngören ve 1 milyar 56 milyon liralık da borç almayı hedefleyen Büyükşehir, yine bu kapsamda 4 ayrı şirketi için ve ESHOT Genel Müdürlüğü‘nü yakından ilgilendiren mali bazı konularda değişikliğe gidecek.

ULAŞIM BAŞI ÇEKİYOR

Sermaye artışlarında geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu yıl da kent içi toplu taşıma hizmetlerini yerine getiren şirketlere öncelik verilecek. Buna göre deniz taşımacılığını üstlenen İZDENİZ A.Ş. ve otobüs taşımacılığını üstlenen İZULAŞ A.Ş. ile belediyenin ortağı olduğu İZBAN A.Ş.‘ye belediye kasasından para aktarılacak. Toplu iş sözleşmelerinden kaynaklanan personel giderlerine ait farklar ile cari harcamaların karşılanması amacıyla İZDENİZ A.Ş.’ye belediye kasasından 83 milyon 610 bin lira, ESHOT Genel Müdürlüğü’nden de 4 milyon 500 bin lira olmak üzere toplamda 88 milyon 110 bin liralık kaynak aktarılacak. Kent içi ulaşımda önemli yere sahip ve raylı sistemde yolcuların büyük bölümünü taşıyan İZBAN A.Ş.’de yeni yıla zararla giren şirketlerden oldu. İZBAN A.Ş.’ye belediye kasasından 77 milyon 550 bin lira kaynak aktarılması öngörülürken, İZULAŞ A.Ş.’ye de 139 milyon 190 bin lirası Büyükşehir Belediyesi’nden, 14 milyon 880 bin lira da ESHOT Genel Müdürlüğü’nden olmak üzere toplamda 154 milyon 70 bin lira aktarılacak.

350 MİLYONA YAKLAŞTI

Belediyenin bir diğer önemli şirketi olan ve fuarcılık hizmetlerini yerine getiren İZFAŞ A.Ş.’nin görev zararlarının kapatılması amacıyla da yine belediye kasasından 24 milyon lira 989 bin 260 liralık yardım yapılacak. Sermaye artışlarının önümüzdeki ay içerisinde de devam etmesi beklenirken, ilk etapta 4 şirkette yapılacak toplam sermaye artışı 344 milyon 719 bin 260 lira olacak.

saglikta-ve-ilacta-tasarruf-olmaz

‘Sağlıkta ve ilaçta tasarruf olmaz!’

izmirin-il-baskanlari-kentin-sorunlarina-cozuym-aradi-mesaj-verdi

İzmir’in il başkanları kentin sorunlarına çözüm aradı