in ,

Büyükşehir’den pandemide milyonluk destek geliyor…

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, eğitim ve ulaşıma pandemi döneminde 15 milyon, spor aktivitelerine 2 milyon 600 bin lira bütçe belirlendiği açıkladı

buyuksehirden-pandemide-milyonluk-destek-geliyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gündeme dair açıklamada bulundu. Başkan Soyer, “Korona virüs nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyoruz. Her gün yeni bir adaptasyon süreci ile karşı karşıya kalıyoruz. Üstelik de geleceğin ne olacağı konusundaki belirsizlik hepimizi kaygılandırıyor. Bu süreçte acil müdahale yaparak kriz belediyeciliğine yöneldik. Kriz üst yönetimi adını verdiğimiz bir yapı oluşturduk. İzmir Tabip Odası, TMMOB, barolar gibi STK’ları da dahil ettik. Salgının yayılım hızının arttığını görüyoruz ve yeni tedbirler ve uygulamaları hayata geçirmeye gayret ediyoruz. Tüm okulların dezenfeksiyonu tamamladık. Haftada iki kere de bu çalışmalar devam edecek” diye konuştu.

KALEM KALEM ANLATTI

Konuşmasına eğitim ve öğretim konusunda uygulamaya aldıkları faaliyetleri anlatarak devam eden Soyer, “Bin 750 okulumuza ateş ölçer teslim etmeye başladık. Hem öğrenci hem öğretmen girişlerine dezenfektanlı paspaslardan hediye etmeye başladık. Bununa ilgili dezenfektan takviyesi de yapıyoruz. Uzaktan eğitim imkanı olmayan çocuklarımıza destek olacağız. Belediyemize ait olan kurumlarda, kent merkezlerinde bilgisayar ve tabletli tüm mekanlarımızı öğrencilerin kullanıma açmaya karar verdik. 10 mobil araç EBA’ya erişim noktası olarak hizmet vereceğiz. İnternet erişiminin güç olduğu noktalarda servis sağlayıcılarla görüşüyoruz. 25 bin çocuğumuza kırtasiye paketlerini armağan edeceğiz. Kış günlerinde botsuz ve montsuz çocuk kalmasın uğraşındayız. Yardım malzemelerinin İzmir’den alınması için yola çıktık. 15 milyon liralık bütçe ayırdık” ifadelerini kullandı.

HALKIN BAKKALI VE S PLAKA

Pandemi döneminde uygulamaya geçen Halkın Bakkalı projesini hatırlatarak bir benzerinin eğitim için uygulamaya alınacağının da altını çizen Soyer, “İzmirliler ihtiyacı olanlara Halkın Bakkalı üzerinden çok güçlü bir destek vermişlerdi. Bir benzerini eğitim için uygulamak istiyoruz. Bin 550 okulumuza bedeli 2.6 milyon liralık bir spor malzemesi desteği vereceğiz. Mahallelerimizde, kırsal köylerimizde Köyde İz projesini sürdüreceğiz” dedi. Bir süredir gündemde olan S plaka konusunu ve toplu ulaşımı değerlendiren Başkan, “Geçen Mart ayında yaklaşık toplu ulaşım kullanımı 1 milyon 900 bin civarındaydı. Pandemi döneminde 200 binlere düştü. Şu anda 950 bin civarında sabitlendi. Yeni araç alımına çıkmıştık 447 yeni otobüs alımı yaptık. 4’ü sadece engellilere hizmet verecek. Okulların yoğun olduğu 44 yeni hatta 100 yeni otobüs takviyesi yaptık ve 400 adet yeni S plakalı aracı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yol açmasıyla kentte kullanmak istiyoruz. Bu sadece uzun yıllar bekleyen bir talep olmanın öteside özellikle şirket çalışanlarının özel araçlar nedeniyle S plakalı araçların çoğaltılması ve toplu ulaşımı desteklemeye çalışıyoruz. Bir takım altın dokunuşlar adını verdiğimiz yeni düzenlemelere gidiyoruz. Gidişte sabah 7.30 9.30 Zafer Payzın’dan Karşıyaka yönü gidişte ilave şerit Cumhuriyet Bulvarı ve Gazi Bulvarı arasındaki kesimi çift yön olarak çalıştıracağız. Bu da Konak Alsancak yönündeki trafiği hızlandıracak. 3 ila 4 hafta içinde tüm bunları hayat geçireceğiz. Soyer, açıklamalarında ‘kademeli mesai’ çağrısı da yaptı. Konuyu daha önce kendilerinin de dile getirdiğinin altını çizen Soyer, “Bu önümüzdeki dönemde büyük bir rahatlama sağlayacak” diye konuştu.

İKİ PERSONEL POZİTİF

Sasalı’daki hayvanat bahçesinin pandemi nedeniyle kapatıldığın ve personelindeki pozitif vaka sayısını iki olduğunu açıklayan Soyer, “Bizim de çeşitli birimlerimizde arkadaşlarımız pozitif olabiliyor. Orada da iki arkadaşımız pozitif çıktı. Açık alan belki de pandemide kapatılması en son düşünülecek yerlerden o yüzden pandeminin geçmesini bekleyeceğiz” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

104-yasinda-koronavirusu-yendi

104 yaşında koronavirüsü yendi

hollywood-yildizlari-izmire-geliyor

Hollywood Yıldızları İzmir’e geliyor