in ,

‘Çam fıstığının başkenti zorda’

Kozak Yaylası’nda ihracatta en önemli kalemlerinden ve fiyatı altınla yarışan çam fıstığı üretimi azalıyor. Köylü ekonomik nedenlerden ötürü ağaçları kesiyor

cam-fistiginin-gelecegi-icin-calisma-yapildi

Bir yanı Bergama’ya diğer yanı ise Ayvalık’a kadar uzanan Kozak Yaylası’nda bulunan çam fıstıkları ve ağaçlar tehlikede. Türkiye’nin en ilgi çeken yaylaları arasında yer alan Kozak Yaylası, yerleşim alanlarına yakın olması ile beraber doğal güzellikleri ile adeta doğanın ‘akciğeri’ görevini üstleniyor.

Adını çam kozalağından alan Kozak Yaylası, Madra Dağı’nın eteklerinde bulunan harika yerlerden biri. Fıstık çamı ile dolu olan orman oldukça yoğun ve gür bir çeşitlilik sunuyor. Dolmadan helvaya kadar çam fıstığının Türk mutfağının vazgeçilmezi. Ancak üretim sorunları nedeniyle çam fıstığının kilosu 800 – 900 liranın altına inmiyor. Fıstık çamının 15 senedir azalan bir seyir izlediğini ve köylünün ekonomik nedenlerden ağaçları kesmeye başladığını söyleyen Göbeller Köyü Muhtarı Ertan Sağlam, “15 yıldır var olan bir süreç çam fıstığının azalması. Ara ara yapay yükselişler olsa dahi genelde rekolte düşerek ilerledi. Araştırma ekipleri dahi nedenini bulamadı. Bu durum hem çam fıstığı fiyatına ve ihracatına etki ediyor. Ayrıca üretemeyen insanlar burada ekonomik sıkıntılarından dolayı ağaçları kesiyor. Ağaçlarımız azalıyor” açıklamalarında bulundu.

 REKOLTE DÜŞÜYOR’

Çam fıstığı üretiminin senelerdir düşüşünü gözlemlediklerini aktaran aynı zamanda çam fıstığı üreticisi olan Göbeller Köy Muhtarı Ertan Sağlam, “15 senedir rekolte düşerek ilerledi. Zaman zaman yapay yükselişler oldu ama tam anlamıyla bizim bir kozalaktan küner (kabuklu kısmı) çıkarken, bazı yerlerden 30 bazı yerlerde 4 taneye dahi düştü. Çok araştırma yapıldı. Araştırıldı… Gerek İzmir Büyükşehir Belediyesi gerek Bergama Belediyesi müdahil oldular. Sorun çözmeye çalıştılar. Araştırma ekibi kuruldu, hava istasyonları kurdular Kozak bölgesine. İklimine baktılar. Son yıllarda bir böcek neden oluyor denildi; Leptoglossus Occidentalis  diye. Bu böcek hakkında nasıl mücadele edilir diye pek çok çalışma yapıldı… Ama işe yaramadı” dedi.

kozak-cam-fistigi

AĞAÇ KESİYORLAR’

Bazı soru işaretlerinin halen çözüm bulmadığını fakat Kozak’ın korunması gereken bir değer olduğunu aktaran Sağlam, “Geç kalındı mücadelede. Kozak halkının insanları göç edip gittikçe iş rehavete gitti. Vahim durumlar ortaya çıkmaya başladı. Çünkü göç başladı. Gençler geçim sıkıntısıyla burdan gitmeye başladı. Kalanlar ekonomik sorunlarından muhtemel; çam ağaçlarını kesmeye başladı. Üretimin neden durduğu henüz bilinmiyor. Köylüde bir umutsuzluk havası hakim. Bir dağa ağaçlar fıstık vermeyecek diyorlar. Ağaçları kesiyorlar. Çam ağaçlarını aldığınızda aslında burası bir bozkır. Fıstık iklimsel değişimler neden olabilir. Diğer ihtimal ise çok fazla maden ocağı olması. Taş ocakları bilhassa burada çok fazla. Taş ocakları denetlemesi yok, incelemesi yok… Eskiden döşeme yapılırdı ama şimdi taşı pırasa gibi modern makinelerde kimyasallarla işleyip, dünyanın birçok yerine ihraç ediyorlar. Ekonomik güç olabilir ama tüm bunlar Kozak’a zarar verdi. Bu yıl üretimimizi seneye mumla arayacağız. Burada halkın genel görüşü artık eskisi gibi fıstık olmayacak .Böcek mi? İklim mi? Maden mi? Biz bilemiyoruz. Kozak bize heba edildi gibi geliyor. Bir tarafımızda altın madeni ayağı var, siyanür var… Siyanürün etkisi ile ilgili kimseyi yargı altında bırakamam herhangi bir firma diyemem ama kozak kaybedildiğinde akciğerlerimiz kaybedilecek…” ifadelerini kullandı.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ÖZEL HABER

izelman-toplu-sozlesme

Gözler kritik toplantıya çevrildi: 7 bini aşkın personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesi sürecinde neler olacak?

merkez-bankasindan-yeni-faiz-karari

“Piyasalarda güven ortamı sağlanmalı”