in ,

CHP İzmir’den Burak Oğuz açıklaması!

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un tutuklanması sonrası açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Deniz Yücel, “En kısa sürede itiraz edeceğiz” dedi

chp-izmirde-burak-oguz-aciklamasi

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un, FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmasının ardından CHP İzmir İl Başkanlığı’nda İl Başkanı Deniz Yücel’in, belediye başkanlarını toplantıya davet etti.

İzmir Milletvekilleri Tuncay Özkan, Murat Bakan, Sevda Erden Kılıç, Özcan Purçu’nun da katıldığı toplantıda, CHP’liler süreçte izleyecekler, yol haritasını masaya yatırdı. Toplantının ardından Oğuz’a destek ve sürecin takipçisi olma adına basın açıklaması yapıldı. Yücel’e, Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur eşlik etti.

Başkan Yücel süreci anlattı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Başkanı Yücel, “Bildiğiniz gibi Urla Belediye Başkanımız Burak Oğuz tutuklanmıştır. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının daveti üzerine 16 Aralık 2019 tarihinde sabah saatlerinde avukatıyla birlikte İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gitmiş ve soruşturma savcısına ifade vermiştir. Savcılık makamınca FETÖ/PDY üyesi olduğuna dair hakkında delil bulunduğu gerekçesiyle tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilmiş ve akabinde yapılan sorgu sonrasında tutuklanmasına kararı verilmiştir” dedi.

’66 bin Urlalı hemşerimizi yaralamıştır’

Dosyada kısıtlama kararı olduğundan dosya içeriği ile ilgili bilgi veremediklerini söyleyen Yücel, “Hukuki süreç devam ediyor ancak burada dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar var: Anayasamızın 38’inci maddesine göre suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz. Yine anayasamıza ve ceza muhakemesi kanuna göre tutuksuz yargılanma asıldır. Sayın Burak Oğuz 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 67.5 gibi rekor bir oy ile belediye başkanı seçilmiştir. Halkın seçtiği kamu görevi ifa eden bir kişinin savcılık makamınca ifadeye davet edilip kendi avukatıyla gidip ifadesini vermesinden sonra tutuklanması hukuku, vicdanları ve 66 bin Urlalı hemşerimizi yaralamıştır” ifadelerini  kullandı.

‘Demokrasiye darbe’

“Ceza muhakemesi kanunun 100’üncü maddesine göre tutuklama kararı verilebilmesi için her şeyden önce kuvvetli suç şüphesi bulunması gerekiyor” diyen İl Başkanı Yücel, “Kuvvetli suç şüphesinin yanında kaçma şüphesi, delilleri karartma, delilleri gizleme ya da yok etme şeklindeki tutuklama sebeplerinin bir arada bulunması gerekiyor. Somut olayda bu koşulların hiçbiri mevcut değil. Seçilmiş belediye başkanı hakkında yürütülen bir soruşturma var. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ifade çağrısı var. Belediye başkanımızın kendi avukatıyla savcılığa gidip ifadesini vermesi söz konusu ancak ardından verilen bir tutuklama kararı var. Bu tutuklama kararı demokrasiye darbe vurulması demektir. CHP geçmişte birlikte yol yürüyüp sonradan çıkarları çatışınca yollarını ayıranlar gibi değil. Her zaman geçmişte de bugün de gelecekte de yarın da FETÖ’nün karşısında olan FETÖ ile her zaman mücadele eden bir siyasi partidir. Bu olaydan siyasi bir manevra ile kendilerine hareket alanı yaratmak isteyenlere bu fırsatı vermeyeceğiz. Belediye başkanımızın yanındayız. Hukuki sürecin takipçisiyiz. Gerekli çalışmaları yapıyoruz. Tutuklama kararına en kısa sürede itiraz ediyoruz. Başkanımızın en kısa sürede özgürlüğüne kavuşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Yağmur GÜLÜ

kadina-yonelik-siddetle-mucadelede-isbirligi-artiyor

İzmir’de kadına yönelik şiddetle mücadelede işbirliği

siringali-cikolata-olumleri-sonrasinda-belediyeden-ilk-yardim-kursu

Şırıngalı çikolata ölümleri sonrasında belediyeden ilk adım!