in ,

CHP’li Beko: ‘Tedbirleri yeterli bulmuyorum’

İzmir Milletvekili Kani Beko, “İnsanlarımızı korumak istiyorsak öncelikle kamu hizmetlerinde çalışanların sağlıkları güvence altına alınmalı” dedi

beko-basina-sansur-hukuksuzluktur

Korona virüs salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Salgından etkilenen ülkeler arasında olduğumuzu ve öncelikli olarak kamu hizmetlerinde çalışanların haklarının güvence altına alınması gerektiğini söyleyen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “İnsanlarımızı korumak istiyorsak gereken öncelikle kamu hizmetlerinde çalışanların sağlıkları güvence altına alınması gerekir. Sağlıktan tasarruf yapılmaz. Zorunlu alanlar dışında çalışanlara ücretli izin verilmesi gerekir. İşten atmaların yasaklanması gerekir. İşsizlik fonunda 131 milyar para olması gerekiyor ve bu fon sadece işsiz kalan işçilere verilmeli” açıklamalarında bulundu.

’GÜVENCEYE ALINSIN’

Diğer bir önemli hususun ise fatura ve kredi borçları olduğunu söyleyen Beko, “Borçların ertelenmesi gerekiyor. En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çekilsin. Devlet çalışanların gelirlerini güvence altına alsın. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hayatını müzik yaparak kazanan müzisyen emekçiler de var. Çoğu zaman düzensiz, sigortasız ve günübirlik işlerde çalışıyor insanlar. Tüm dünyayı saran ve yayılma hızı ülkemizde de her geçen gün katlanarak artan Korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler haklı olabilir ancak pek çok sektörü bitirip, bu sektörlerde çalışan milyonlarca emekçiyi evlerine ekmek alamaz duruma düşürmüştür” dedi.

‘LÜTFEN EVDE KALIN’

Hükümet tarafından yapılan ‘evde kal’ çağrısı vatandaşların kesinlikle dinlenmesi gerektiğini belirten Beko, “Devletin evde kalın çağrısı haklıdır ancak alınan ekonomik tedbirlerin yersizliği, yetersizliği, sokağa çıkmayınca aç kalacak milyonları düşünmeden alındığı da ortadadır. Bu kararları desteklemiyorum. Ayrıca, 620 bine yakın sağlık emekçisi Sağlık Bakanlığı’ndan görev bekliyor, kesinlikle koşulsuz sağlık emekçilerinin tamamı çok acil bir şekilde görev başında olmalı. İşbaşı yaptırılması gerekir diye düşünüyorum. Bilim Sağlık Kurulu’nun uyarılarını dikkate alınsın. Evde kalarak sağlıklı kalmaya çalışsınlar” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

saglik-calisanlarinin-hakki-odenmez

“Sağlık çalışanları için ne yapılsa azdır”

mahmut-hocayi-daha-iyi-anladik

“Mahmut Hoca’yı daha iyi anladık…”