in ,

CHP’li Kani Beko: Sansür yasalarını derhal geri çekin!

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “AKP sansürle, özgürlükleri baskılayarak bir seçim yatırımı yapmak istiyor, buna izin vermeyeceğiz!” dedi

chpli-bekodan-erdogana-sgk-yaniti

Sansür Yasası olarak bilinen sosyal medya ve basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler içeren Dezenformasyon Yasası yani ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin’ toplumun her kesiminden gelen tepkilerin sonunda TBMM’deki görüşmeleri ertelendi. AK Partili hukukçuların itiraza konu olan maddeleri yeniden masaya yatırması bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da basın meslek örgütlerinin ve partilerin katılımıyla geniş çaplı eylem gerçekleşmişti.

Eyleme katılan isimlerden CHP İzmir Milletvekili Kamil Beko, “Teklifin özellikle “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” eylemine 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören 29’uncu maddesi kabul edilemez! Ucu açık ve keyfi cezalandırmaya çanak tutan bir maddedir. AKP özgürlükleri baskılayarak bir seçim yatırımı yapmak istiyor, buna izin vermeyeceğiz” sözleri ile AKP’nin yasa teklifine tepki gösterdi. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesinin “herkes düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına sahiptir” hükmünü içerdiğini kaydeden Beko,  “Ayrıca, Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 19. maddesinin 2. bölümünde herkesin ifade özgürlüğü hakkına sahip olduğu belirtilmektedir. İletişim gerekli ve önemli bir insan ihtiyacı olmasının yanı sıra temel bir insan hakkını temsil etmektedir. Özgürlük, eşitlik, dayanışma, dokunulmazlık, kapsayıcılık, çeşitlilik, evrensellik ve katlım ilkelerine dayalı insan hakları standartlarının yerine getirilmesi bir hak olarak iletişim olanakları ile mümkündür ve özellikle iletişim hakkı ve kamusal katılımı garanti eden insan hakları arasında bir bağlantı bulunmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. Beko, teklifin geri çekilmesi çağrısında bulunarak şöyle konuştu: “Bu nedenle, basın özgürlüğü temel bir insan hakkıdır ve demokrasi için mutlak bir gerekliliktir. İnternet erişimi ise, ifade özgürlüğünden yararlanmayı sağlayan temel bir araçtır. Kamusal alan internet aracılığıyla her bireyin görünür olabildiği ve fikirlerini ifade edebildiği bir iletişim alanı olma özelliği kazanmaktadır. Buradan iktidara seslenmek istiyorum; bu yasa teklifini derhal bir daha konuşulmamak üzere geri çekmesidir. Bir ülkede basın özgürlüğü kalkarsa vicdan, eğitim, konuşma özgürlüğü de kalkar.” (Haber Merkezi)

ak-parti-enflasyon

“Milleti enflasyona ezdirmeyeceğiz”

aliaga-zabitasindan-isletmelere-fiyat-denetimi

Zabıta Memuru alımı yapılacak