Cilt sağlığınızı ve parlaklığını beslenmenizin etkilediğini biliyor muydunuz? Bugünlerde cildinizin parlaklığını ve elastikiyetini kaybettiğini düşünmeye başladıysanız yorgun göründüğünüzü düşünüyorsanız mutlaka beslenmenizi göz önünden geçirmelisiniz.  İşte cilt sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenler ve yeterli tüketip tüketmediğinize emin olmanız gereken vitamin ve mineraller.

C ve E vitamini: Güneş ışınlarından lokal olarak C ve E vitamini uygulaması ile fark edilir derecede düzelme görülmektedir. Antioksidan kapasitesi yüksek olan bu vitaminler deri hücrelerindeki DNA hasarını da azaltabilmektedir. C ve E vitamini serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmaya  da yardımcıdır. Turunçgiller, brokoli, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler C vitaminin zengin kaynaklarıdır. E vitamini alımı içinse bitkisel yağlar, fındık, badem, ayçekirdeği, zeytin  iyi kaynakları oluşturur.

B vitaminleri: Biotin, cilt sağlığı söz konusu olduğunda akla ilk gelen en önemli B vitamindir. Biotin, deri, tırnak ve saç hücrelerinde bulunan bir besin öğesidir. Yeterli miktarda alınmadığında dermatitlerle veya bazen saç kaybı ile karşılaşılabilir. Muz, yumurta, yulaf ezmesi, pirinç en bilinen  biotin kaynaklardandır.

Selenyum: Antioksidan bir mineral olan selenyum güneşin zararlı etkilierine karşı cildi korur. Tam tahıllar, deniz ürünleri, sarımsak ve yumurta selenyumun en iyi kaynaklarıdır.

Bakır ve çinko: Çinko ve bakırın C vitamini ile birlikte alınması derinin elastikiyetini sağlamaktadır. Akne probleminiz varsa çinko eksikliği bunun nedeni olabilir. Yağsız et, tavuk, hindi, istiridye gibi deniz ürünleri çinko kaynaklarıdır. 

Koenzim Q10: Yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmada görevlidir. Destek olarak takviye kullanılabilir. 

Alpha Lipoic Acid: Cildin yaşlanmasını önlemede çok etkilidir. C ve E vitamininden neredeyse 100 kat daha etkili olan bir bileşimdir. ALA ile ilgili yapılmış bir çalışmada serbest radikallerin olumsuz etkilerinin önlendiği de kanıtlanmıştır. ALA vücut tarafından üretilebilir ancak kırmızı et, mayalı tahıl ürünleri tüketimi ile de sağlanabilir.
Su tüketiminiz önemli: Vücut ağırlığımızın yüzde 60’ı sudan oluşmaktadır. Bu oran yaşımız ilerledikçe azalır ve bu da ciltte kurumaya neden olur. Kuruyan cilt elastikiyetini kaybederek kırışıklıkların oluşumuna ve sarkmalara neden olur. Su tüketiminize dikkat ederek bu olayı yavaşlatmak  mümkün. Gün içinde en az 2 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz. Su içmeyi kolaylaştırabilmek ve alışkanlık haline getirebilmek için gece yatmadan önce ve sabah uyanınca mutlaka bir bardak su içmeye özen gösterin. İçtiğiniz bu sular vücuttaki toksinleri de temizleyerek cildin nem dengesini de düzenler.
Bunlardan uzak durun
Alkollü içecekler
Yağlı salata sosları, mayonez, 
Tuzlanmış, salamura yapılmış her türlü yiyecek
Salam, sosis, sucuk, pastırma, jambon gibi şarküteri ürünleri
Yağlı ve şekerli hamur işleri
Çok fazla miktarda alınan gazlı içecek,
Kahve, çay

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan