in ,

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu hafta sonu da sokağa çıkmak yasak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünyayı sarsan ve 81 ilimize yayılmış olan koronavirüs ile ilgili mücade ve tedbirleri değerlendiriyor.

cumhurbaskani-erdogan-ekonomik-tedbirleri-acikladi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünyayı sarsan ve 81 ilimize yayılmış olan koronavirüs ile ilgili mücade ve tedbirleri değerlendiriyor. Dün akşam saatlerınde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun twitter üzerinden yaptığı açıklama da istifa ettiğini duyurmasından sonra siyaset gündeminde hareketli saatler yaşandı. Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, Süleyman Soylu’ya olan desteğini belirtirken yola devam kararı aldığını ifade etti.

Ücretsiz maske için 32 milyon vatandaşımıza onay kodu mesaj olarak sağlık bakanlığımız tarafından gönderilmiştir. Bizden destek isteyen her ülkeye de elimizden geldiğince yardım ulaştırmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 34 ülkeye desteğimizi ulaştırdık. Karşımızdaki tehlike dinamik bir süreç yönetmemizi gerektiriyor.Haftasonu alınan sokağa çıkma yasağı da bunun içindi. Sokağa çıkma yasağı açıklandıktan sonra ortaya çıkan istenmeyen görüntülerin bir daha yaşanmaması için gerekli çalışmayı yapacağız. Erdoğan, ülkemizin içinden geçtiği bu kritik dönemde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de ”teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek, “Vatandaşlarımızın bireysel sağlık ve temizlik malzemesi temininde sıkıntı yaşamıyoruz.” dedi.

Hadımköy’de 100, Derince’de 250 yataklı yeni hastaneler kurulduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

Başakşehir Şehir Hastanemizin ilk kısmını 20 Nisan’da, ikinci kısmını 15 Mayıs’ta hizmete açıyoruz.”

“Salgının kontrol altına alınmasında önemli ilerlemeler kaydediyoruz”

Salgının kontrol altına alınmasında önemli ilerlemeler kaydedildiğini ifade eden Erdoğan, “Türkiye aldığı tedbirlerle salgını en hızlı şekilde kontrol altına alan ülkelerin başında geliyor.” diye konuştu.

Bugüne kadar 34 ülkeye malzeme ulaştırıldığını belirten Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde bu desteğe devam edeceğiz.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu’nun istifası

Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun istifasına ilişkin, şu ifadeleri kullandı:

İstifasını kabul etmeyerek, kendisinden görevini sürdürmesini istedim. Terörle mücadele, tabii afetler sonrası yürütülen çalışmalar ve son olarak koronavirüs salgınında kamu güvenliğini sağlamadaki başarılarına yakinen şahit olduğumuz Bakanımız, görevine devam ediyor.”

“Sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldık”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgınla mücadele kapsamında hafta sonları sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldık. Yasağın açıklandığı ilk saatlerde kimi yerlerde yaşanan gereksiz kargaşanın bir daha tekrar etmemesi için gereken tedbirleri alacağız. Amacımız, hafta sonu güzel havanın cazibesine kapılıp sokakları, parkları, piknik alanlarını, sahilleri dolduracak milyonlarca vatandaşı virüs tehlikesinden korumaktı.” ifadelerini kullandı.

“17-19 Nisan’da sokağa çıkma yasağı uygulanacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00’ten 19 Nisan Pazar gecesi saat 24.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden duyurmak istiyorum.” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti her bir vatandaşının ihtiyacını karşılayabilecek güce sahip”
Türkiye Cumhuriyeti’nin, şartlar ne olursa olsun her bir vatandaşının can ve mal güvenliğini temin gibi sağlık, gıda, temizlik malzemesi ihtiyacını karşılayabilecek güce sahip olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kredi Garanti Fonu destekli işe devam finansmanı için yapılan başvurular 66 bini aştı. Hazine arazilerinden ekilebilir olanları tarıma kazandırmak için ilgili kuruluşlarımız hazırlıklara başladı.”

“Ülkemiz medya ve siyaset virüslerinden de inşallah kurtulacaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz sadece koronavirüsten değil aynı zamanda bu medya ve siyaset virüslerinden de inşallah kurtulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Bahçeli’ye teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan verdiğini destekten dolayı MHP Başkanı Devlet Bahçeli‘ye teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin içinden geçtiği bu kritik dönemde verdiği destek için Cumhur İttifakının tarafı olarak Sayın Bahçeli’ye bir kez daha şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum”

bakan-albayrak-ozel-bankalara-cikisti-tavirlari-bizi-uzmektedir

Bakan Albayrak özel bankalara çıkıştı: Tavırları bizi üzmektedir

koronavirus-98-can-daha-aldi-toplam-kayip-1296

Koronavirüs 98 can daha aldı, toplam kayıp 1296