Milli bayramlar öncesine denk gelen Cuma günlerinde bende bir merak hasıl oldu son yıllarda. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı Cuma hutbelerini takip etmek. Genelde milli bayramlara ve Atatürk’e değinilmeden hazırlanan hutbe bu kez beni şaşırttı. Ancak durun hemen yüzünüzde bir gülümseme olmasın. O ifadeyi gemilerdeki yarım yol gibi takının. Daha fazla bilmece gibi yazıp da sizleri meraka garketmenin gereği yok. Hutbemizde Cumhuriyet’in 100. Yılı var ama bu ülkenin banisi, yaptıklarıyla Türkiye’deki Müslümanlar’ın alnını secdeye rahatça değdirmesinin nedeni Mustafa Kemal Atatürk, bir satır bile yok. Düşünüyorum, düşünüyorum insanların saygı duyması gerektiğine inandığım bir kurum bunu neden yapar bir türlü anlayamıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu insancıklara (En hafif tabirle) ne yapmış olabilir.

85 YIL VAR

Arada neredeyse üç nesil bir 85 yıl var. Bu dönemdeki dini bütün yetkililer ile Mustafa Kemal’in aynı zaman diliminde olmaları imkansız. Tabii Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları zaman makinesi icat etmediyse. Cumhuriyet’in 100. Yılı konulu hutbemizin bir bölümü de Filistinli kardeşlerimize ayrılmış. ‘Bundan tabii ne olabilir. Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Dostudur’ dediğinizi duyar gibiyim. İtirazım buna değil de Uygur Türkleri, Kerkük Türkmenleri, Kıbrıs Türkleri ve Suriyeli Girit asıllı Türkler’e daha önce ve halen devam eden katliamlara bir kez ‘Allah affetsin. Yaptıkları çok yanlış’ bile diyememelerine. Acaba bu arkadaşların Türklük’le bir davaları mı var? Ne mutlu Türküm diyene sözünü dünyaya ezberleten Türk’ün büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk’le bir sorunları mı var? Onlar can, bunlar patlıcan mı? Allah indinde eşit değiller mi? Ben çözemedim, çözen varsa beri gelsin.

100. YILDA SUUDİ ARABİSTAN

Gelelim Türkiye Futbol Federasyonu’na. Resmi ibaresindeki Türkiye yazısını görenin Türkiye’nin federasyonu diye düşünesi geliyor. Ama ne mümkün. Süper Kupa Finali’nin Galatasaray ve Fenerbahçe arasında 30 Aralık 2023’te Suudi Arabistan’da oynatılacağı açıklamasıyla devemin yularını çekiyorum. Pardon Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı’nda Süper Kupa Finali bağımsızlık ateşinin yandığı Samsun’da mı yoksa Arabistan çöllerinde mi oynanmalı. Yahu bir kişi de akıllı uslu bir iş yapsın. TFF’yi bir an önce bu garip karardan dönmeye davet ediyorum. Ha ben davet ederim gelir gelmez onun bileceği iş. Ancak Türk futbolunun katma değerini Arabistan çöllerinde artıramazsınız bunu da böyle bilin!

Mirza Ahundov'un şu sözleri aklıma geldi

Dünyada Araplar kadar güzel masal uyduran,

Farslar kadar bu masalı güzel anlatan,

Türkler kadar bu masala inanan ikinci bir millet yoktur.

Ezcümle: ‘Cumhuriyet düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister. Hükümetlerin icraatı menfi olup da millet itiraz etmez ve iktidarı düşürmezse bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.’

Mustafa Kemal Atatürk