in ,

Davutoğlu İzmir’den seslendi: “Derhal bir imar yasası çıkarılmalı”

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, deprem alanında incelemelerde bulundu, “Farkındalığı artırabilirsek alınacak yasal tedbirler için bir zemin oluşturulur” dedi

İzmir’de yaşanan 6.9 şiddetinin ardından siyasi parti liderleri de kente gelerek alanda incelemelerde bulunuyor. Son olarak Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da şehre gelerek hem deprem alanını hem de çadır kentleri ziyaret etti. Çadırlardaki vatandaşların dirençlerinin ve iradelerinin güçlü olduğunu gözlemlediğini belirten Başkan Davutoğlu, “İnsanlarımız hala haklı olarak binalara girmekte tereddüt ediyorlar. Yapmamız gereken onlara her türlü desteği sağlayarak bu psikolojik travmayı atlatmalarını temin etmek” dedi. Davutoğlu, ayrıca yeni bir İmar Yasası’nın çıkması için de seferberlik çağrısı yaptı.

‘İLK DEFA YAŞANDI’

Türkiye’nin daha önce de karadaki depremleri yaşadığını ancak ilk defa deniz de deprem gerçeği ile karşılaştığının altını çizen Davutoğlu, “Bu depremin bir özelliği daha var: İlk defa bir tsunami gerçeği ile karşı karşıya kaldık. Seferihisar’da tsunami olduğunu gördük. Oradaki esnaflarımıza, Seferihisar’daki kardeşlerimize de geçmiş olsun’ diyorum. Bundan sonraki süreçte deprem planlamalarında mutlaka özellikle kıyı şeritlerimiz için tsunaminin de bu depreme karşı mücadelede özel bir ilgi görmesi ve bu konuda planlamaların yapılması lazım. Ülkemizin her alanı önemli, her alan kıymetli ancak kaynaklarımızın en verimli olanlarını depreme ayırmak zorundayız. Deprem gerçeği ile yaşayacaksak depreme dönük olarak yapılan çalışmaların hem şeffaf olması, kullanılan kaynakların şeffaf bir şekilde kullanılması, her şeyden önce de Türkiye’nin bütünü kuşatan bir farkındalık ve kamu bilinci oluşturmamız lazım. Depreme karşı farkındalığı temin edersek ve kültürel anlamda da bu kültürü yerleştirirsek zaten daha sonra alınacak yasal tedbirler için bir zemin oluşur” ifadelerini kullandı.

‘DAHA GÜZEL GELECEK…’

Seferberlik ilan edilmesi konusunda da çağrıda bulunan Başkan Davutoğlu, “Türkiye’de güzel şehirler ilan ederken sadece görüntüde güzel şehirler değil, içerikte ve bina malzemelerinde de sağlam şehirler inşa etmemiz lazım. Maalesef bu konuda yapılan hataların telafisi mümkün olmuyor. Son olarak ‘İmar Barışı’ adı altında geçmişte yapılan bazı binaların bu çerçevede kamu bütçe açıklarını kapatmak için bir af kapsamına alınmıştı. Kuralları ortaya konmuş ve objektif bir imar yasasına ihtiyaç var. Derhal çıkarılmalı. Bütün İzmirli kardeşlerimize, vatandaşlarımıza ‘Geçmiş olsun’ diyorum. Ülkemizin her bir köşesinden İzmir’de dayanışma için koşup gelen yardım ekiplerimize minnetlerimi sunuyorum. Ayla kızımıza, İdil kızımıza, Elif kızımıza ve nice gençlerimize, çocuklarımıza daha güzel bir gelecek inşa etmek için hep beraber omuz omuza vermemiz gerekiyor. Allah, vefat edenlerden rahmet eylesin. Kalanlara, şu anda hastanede olan yaralılarımıza da acil şifa nasip eylesin” diye konuştu.

Aydın Çetinkaya

mucize-bebek-ayda-tedavi-altinda

Mucize bebek Ayda 91 saat sonra enkazdan kurtuldu, tedavi altında!

İYİ Parti Bayraklı’ya kamp kurdu