in ,

Depremzede memurlara Devlet yardımı önerisi

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, İzmir depreminin ardından mağdur memurlar için ‘Devlet yardımı yapılması’ önerisini gündeme taşıdı

depremzede-memurlara-devlet-yardimi-onerisi

Türkiye, Ocak ayında Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremin ardından tek yürek olurken, devlet personeline sahip çıkarak bir dizi yeni uygulamayı hayata geçirmişti. Bölgede görev yapan personele 6 ay süreyle 693 lira 50 kuruş tazminat ödenmişti. Ayrıca deprem nedeniyle fiilen fazla çalışma yaptırılan Devlet Memurları Kanunu‘na tabi personele 6 ay süreyle ve ayda 90 saati geçmemek üzere fazla çalışma ücretinin 2 katı fazla çalışma ücreti olarak ödenmişti. 30 Ekim’de Seferihisar’da meydana gelen ve on bine yakın kişiyi evsiz bırakan, binlerce yapının da yıkılmasına yol açan büyük depremin ardından benzer bir talep de İzmir’den yükseldi.

‘SIKINTI BİTMELİ’

Depremin vurduğu Seferihisar, Bayraklı ve Bornova ilçesindeki memurlar için yardım önerisini gündeme taşıyan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ocak ayında Elazığ’da meydana gelen ve 41 kişinin öldüğü, bilerce vatandaşımızın da yaralandığı büyük depremin ardından memurlar için bir karar çıkmıştı. Depremden sonra yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bölgede yaşayan devlet memurlarına deprem tazminatı adı altında ödeme yapılmıştı. Elazığ’ın merkezinde ve Sivrice ilçesinde görev yapan devlet memurlarına 6 ay süresince maaşlarına ek olarak 650 liraya yakın bir yardım verildi. Eğer karı ve koca her ikisi de devlet memuru ise bu ödeme 475’er lira üzerinden gerçekleşmiş. İzmir’de meydana gelen depremde ne yazık ki, 130’u aşkın vatandaşımız yaşamını yitirdi. Binlerce yapı da yıkıldı ya da hasarlı olduğu için yıkılacak. Çok sayıda aile de evsiz kaldı, halen sıkıntı yaşıyor. Ama buradaki memurlarımıza devlet tarafından bir tazminat ödenmedi ya da benzer bir maddi yardım sağlanmadı.”

‘MORAL VERİR’

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Doğruyol, Elazığ’da devletin mağdur personeline sahip çıktığını ve bu tavrın İzmir’e de örnek olması gerektiğini kaydederek sözlerine şöyle devam etti: “İzmir’de böyle bir ödeme yapılmadı. Kaldı ki salgın dönemindeyiz ve zaten zor bir süreçten geçiyoruz. Kış mevsimi başladı. Biz sadece alanımız olan sağlıkta değil, tüm memurlar için böyle bir karar alınmasını istiyoruz. İzmir’deki durumu düşündüğümüzde kente genelinde olmasa bile depremden en çok etkilenen ilçeler olan Bayraklı, Bornova, Karşıyaka, Seferihisar’da da böyle bir destek sağlanmalı. En kötü ihtimalle Bayraklı’yı bir düşünmeleri lazım. ”

Erman Şentürk / Özel Haber

‘Sağlık ordusuna sıcacık bir mola…’

İzmir’de kamyonetin çarptığı 4 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi