in ,

‘Dikili OSB, üretici için tam bir fırsat’

Dikili TDİOSB Başkanı Öğmen “Jeotermal enerjiyi doğru şekilde kullanarak katma değeri yüksek, ihracat odaklı sebze ve meyve üretimini hedefliyoruz” dedi

dikili-osb-uretici-icin-tam-bir-firsat

Kentin turizm açısından önemli merkezlerinden Dikili’de kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’nin (Dikili TDİOSB) etkisiyle ilçede yeni bir dönem başlıyor. Somut çalışmaların da yavaş yavaş başladığı OSB’de üretici şimdiden büyük ilgi gösteriyor.
21 Tarıma Dayalı İhtisas OSB’den yedisi sera üzerine faaliyet gösterecek. Bu yedi bölgenin de sadece üçü jeotermal enerji ile ısınacak ve İzmir’in ilk, Türkiye’nin ise en büyük jeotermal enerjili TDİOSB’si olma özelliği de üç milyon metrekare alana yayılan Dikili’ye ait. OSB ile ilgili çalışmalar hızlanırken, bölgeye üretici ve çiftçiden şimdiden yoğun talep var. Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Ali Osman Öğmen, en küçüğü 25 bin metrekare olacak farklı büyüklüklerdeki 49 teknolojik sera parselinde yıllık 80 bin ton kaliteli yaş sebze ve meyve üretiminin yapılacağı, 3 bin 500 kişiye de istihdam sağlanacağını söyledi. Öğmen, “Burada aslolan üretmektir. Biz bu noktada üretici kimse bu işin içinde yer alması ile ilgili şartlar oldukça uygun. Hep söylenen, beklenen desteklemelerin, avantajların verileceği bir alan. Dolayısıyla üreticimiz de bunu kullanmak istiyor ve ben kullanacağına inanıyorum. Kooperatiflerimizden de yoğun ilgi var. Dikili TDİOSB, henüz yolun çok başında olmamıza rağmen tarım sektöründe heyecan yarattı. Herkes gerekli alt yapı çalışmalarının bir önce bitirilmesini bekliyor. Dikili beş oda, borsa ve birliğin yürütmekte olduğu ilk proje. 2018’den bu yana buradaki üyelere duyuru yapmak suretiyle ön talepleri topladık. Bölgenin kapasitesinin de üzerinde bir talep var” dedi.

3 YIL HEDEFİ

“Sürdürülebilir ve yenilebilir bir kaynak olan jeotermal enerjiyi, bilimsel ve çevresel açıdan en doğru şekilde kullanarak, modern ve teknolojik sistemlerle, iyi tarım örnekleriyle, katma değeri yüksek, ihracat odaklı sebze ve meyve üretimini hedefliyoruz” diyen Başkan Öğmen, 3 yıl içinde bitirme hedefi koyduklarını ifade etti. Başkan Ali Osman Öğmen şunları söyledi; “Dikili’nin modern sera kümelenmesinde dünya çapında önemli bir hale gelmesi için çalışıyoruz. Sadece üretim odaklı olmayıp, yeni ürün ve teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlayacak bir eko sistem oluşturmanın peşindeyiz. Üretilen ürünlerin en iyi fiyat ve pazarla buluşabilmesi için ortak pazarlama faaliyetlerini sürdüreceğiz. Tüm altyapı çalışmalarını 3 yıl içerisinde bitirilmesi gibi kendimize iddialı bir hedef koyduk.”
7 Kasım 2019’da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından kuruluş onayı verilen Dikili TDİOSB’de İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Bergama Ticaret Odası, İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile Dikili Belediyesi’nin ortak çalışmaları bulunacak.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

kerimcan-durmaz-kusadasina-damga-vurdu

Kerimcan Durmaz Kuşadası’na damga vurdu

odemiste-pastane-calisani-kiz-cocuguna-tacizden-tutuklandi

Ödemiş’te pastane çalışanı kız çocuğuna tacizden tutuklandı