in ,

Doğalgaza 4 ayda 4 zam

Hanelerin tükettiği doğalgaz 2019’un Ocak ayından bu yana yüzde 46,34 zamlandı. 2021’in başından bu yana ise 4 ayda 4’üncü zam geldi.

dogalgaza-4-ayda-4-zam

Türkiye’de yılın başından bu yana doğalgaza yüzde 4’ün üzerinde zam yapılmış oldu. Siyasal iktidarın sınıfsal tercihleri pandemi ile beraber daha da belirginleşti. Doğalgaza yapılan zam da bu tercihler açığa çıkıyor. Zira halkın ve küçük işletmelerin tükettiği doğalgaza 4 ayda 4 zam yapılırken, büyük işletmeler ve elektrik santrallarının tükettiği doğalgaza hiç zam yapılmadı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Yunus Yener de bu konuya odaklanan bir basın açıklaması yayımladı.

“İktidarın Elektrik Santrallarına İndirim, Konut ve Küçük İşyerlerine Zam Şeklindeki Doğalgaz Fiyatlandırma Politikası Sürüyor” başlığı taşıyan açıklamada doğalgaz fiyatlarında büyük sermayenin nasıl kollandığı verilerle açıklandı. Buna göre 2019 Ocak ayından bu yana 1. kademe küçük işletmeler ve hanelerin tükettiği doğalgaza yüzde 46,34 oranında zam yapılırken, 2. kademe büyük işletmelere yapılan zam oranı sadece yüzde 7,79. Aynı dönemde elektrik santrallarına ise zam bile yapılmazken, yüzde 6 indirim yapıldı.

MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, konuya ilişkin açıklamasında, “Burada dikkat çeken nokta, büyük sermaye kuruluşlarına ve doğalgaz yakıtlı elektrik santrallarına maliyetin altında gaz satışıyla büyük özel şirketlerin desteklenmesidir. Nisan 2021 itibarıyla, hane halkı aylık ortalama elektrik, doğalgaz, su, telefon ve internet harcamaları toplamı, asgari ücretin dörtte birini aşıyor” ifadelerini kullandı.

Yener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce de söylemiştik; iktidar, bal tutan parmaklarını yalayan yandaş, küçük bir azınlığa desteğe odaklanmakta, kredi kartlarının borçlarını, kiralarını, elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet faturalarını ödeyemeyen, açlıkla, yoklukla boğuşan milyonların yaşadığı sıkıntıları ise yok saymaktadır.”

Elektrik tarifesinde dün itibarıyla yürürlüğe giren yeni tarife sonucu halkın şirketlere ödediği dağıtım bedeli arttı, ayrıca bu şirketlere kamunun sattığı elektriğin birim fiyatı düştü. Halka indirimi çok gören iktidar şirketlere bir gecede iki ‘kıyak’ birden yaptı. Elektrik dağıtım bedeli binde 4 oranında arttı, devletin şirketlere sattığı elektriğin birim fiyatında ise yüzde 17 oranında indirime gidildi.

 

-halktv.com.tr

Başkan Arda: Kadınların çığlığını ilk seçimde duyacaksınız

izmirde-eski-konsolosluk-binasina-kumar-baskininda-39-kisi-sucustu-yakalandi

İzmir’de eski konsolosluk binasına kumar baskınında 39 kişi suçüstü yakalandı