in ,

“Doğru hamleler ile konutta dev fırsat!”

Yeni kredi paketi ile konut kredisi faizleri düştü, ev almak isteyenlerin yüzü güldü. İnsanların konut sahibi olmaları için tam zamanı olduğunu belirten Erişen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yılmaz, “Bu paket kaçmaz” dedi

dogru-hamleler-ile-konutta-dev-firsat

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 4’lü kredi paketinde konut kredisi faizleri Cumhuriyet tarihindeki en düşük seviyeyi görerek yüzde 0,64’e geriledi. Paketin konut sektörü içinde oluşturacağı etkileri değerlendiren Erişen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yılmaz, vatandaşa da doğru adımlarla birlikte süreci fırsata çevirmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.
Korona virüs salgını ile birlikte insanların zorlu bir süreçten geçtiğini belirterek sözlerine başlayan Yılmaz, “Bu dönem sadece Türkiye ile değil tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun. Ancak biz hem ekonomik anlamda büyüyor hem de bu anlamda dünyanın geneli ile köklü iletişimler kuruyoruz. Dünyaya baktığımızda ülkemiz bu süreci çok daha olumlu ve başarılı atlattığını görüyoruz. Ülkemiz yetkinlerinin çizdiği başarılı hedefler normalleşme sürecini de beraberinde getirdi. Hükümetimizin attığı adımlar sonrası oluşan ticari ve ekonomik seyrin pandemi ile orantılı olmadığına inanıyorum. Özellikle son yıllarda ülkemizin geneli ile alakalı yapılan ekonomiyi hareketlendirme gayretleriyle birlikte çok daha farklı bir ortam oluştu. Ülkemizde koronanın olmadığı günlerde yapılan ekonomik tedbirlerden çok daha etkili, insanlara yaklaşan ve her kesime uyan bir paket açıklandı. Ülkemizin iyileşme sürecinde hazırlanan bu paketin hem ekonomiyi hareketlendireceğine hem de insanların rahat bir nefes almalarını sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

‘DÜNYAYA ÖRNEK ZAFER’

Paketin işsizliğin ortadan kaldırma sürecinde çok önemli bir basamak olduğunu ve piyasaya ekonomik sıkıntıların çözümleneceği bir hareket getireceğini söyleyen Yılmaz, “İncelediğimizde konut sektörü ile ilgili çok önemli başlıklar olduğunu görüyoruz. Konut piyasası birçok kaleme etki eden bir grup. Bu süreci olumsuz eleştirilerle geçiştirmek yerine imkanı olan kişileri bu paketten yararlanmaları için teşvik etmede fayda olduğunu düşünüyorum. Bir yıl sonra ne olacağımız belli değil ancak bu iyileşme sürecinde insanlarımız düşük faiz oranları ve taksit ertelemeleriyle birlikte konut sahibi olabilir. İnsanların kendilerini zora sokacak şekilde değil, kar elde edebilecek biçimde yatırım yapmalarını öneriyorum. Tabi ki de çok borcu olan insanların paketin cazibesine kapılarak bu şekilde daha da borca girmelerini istemeyiz. Kimsenin macera aramasına da gerek yok. Bu macera bir paket değil, tamamen insanların lehine kullanarak geleceklerini şekillendirebilecekleri bir destek. Böylesi bir paket daha önce görülmemişti. Bu doğrultuda başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İyi yönetilen bir virüs salgın sürecinin sonunda dünyaya örnek olacak bir zaferle çıkacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

‘ÇOK DAHA DÜŞÜK OLUR’

“Orta gelirli, maddi durumu iyi olanlar ve borcu olmadan yaşamını sürdüren dar gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olmaları için eşsiz bir fırsat” diyerek paketin detayları hakkında bilgiler de veren Yılmaz, “Birinci el, sıfır veya ikinci el konut alımlarında, düşük faiz oranı sunulacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’de krediye konu olacak konutlar için 750 bin lira, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin liraya kadar kredi kullandırılabilecek. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak. Bu kapsamda birinci el ve sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman sunulacak. İkinci el konutlar için ise azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı sağlanacak. Bu süreç insanlara biraz uzun gibi görünse de 15 yıl sonra insanların ödeyeceği paranın bugüne kıyasla çok daha düşük olacağına inanıyorum” açıklamalarında bulundu.

‘FIRSATÇILAR OLACAKTIR’

Paketler bittiği zaman konut fiyatlarında ciddi artışlar olabileceğini öngördüklerini de sözlerine ekleyen Yılmaz, “İnsanlar ekonomik süreçten en az zararla kurtulmanın peşindeyken bu virüs salgını ile karşılaştı. Piyasalardaki durumdan dolayı yeni inşaatlar başlamadığı için maliyet artışları fiyatlara tam olarak yansıtılmadı. Yeni yapılacak olan konutlar daha maliyetli olacağından fiyatlar da daha yüksek olacak. Vatandaşlar stokta olan son konutlar için hızlı davranmalı. Şu anda faiz oranları ve ödeme şartları çok iyi. Konut fiyatları da bir hayli cazip. Vatandaşlaımız bu fırsat paketini kaçırmamalı. İnşaatta en bereketli olduğumuz dönemden geçiyoruz. Şu anda bile paketle birlikte fiyatların 3 aşağı 5 yukarıya arttığı duyumlarını alıyoruz. Bu süreci fırsata çevirenler de olabilir. Bu yüzden insanların güvendikleri kişi ve firmalardan alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz. Örneğin, halihazırda bir eviniz var ancak daha iyi bir yerden şartlarınıza daha çok uyacak yeni bir ev almayı hayal ediyorsunuz. Bu doğrultuda elinizdeki konutu yenileyerek de paket fırsatından yararlanmanız mümkün. Kısacası doğru hamleler ile dev bir fırsat yakalayabilirsiniz” dedi.

‘ANLAYIŞ DEĞİŞİYOR…’

Daha sonra İzmir özelinde değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, hükümet bazında atılan adımlar sonrasında konut sektörü içinde özellikle son yıllarda bozulmaya yüz tutmuş müteahhitlik anlayışının yavaş yavaş kendi özünü bulmaya başladığını söyledi. Kent içinde yapılaşmanın çok farklı olduğu ve değişik dinamikleri içinde barındırdığı vurgusunu yapan Yılmaz, “Farklı model ve kalitede yapılar olması gözümüzden kaçmıyor. Geçmişte mantar gibi türeyen müteahhitler çok şükür ki şu anda yok oldu, gitti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu konuya el atarak karne sistemi ile artık herkesin mesleğini yapması konusunda olumlu adımlar attı. Açıkçası bu adımlar bizi oldukça sevindirdi. Son yıllarda inşaat sektörü ile alakası olmayan kişilerin müteahhit adı altında iş yaptıklarını maalesef ki gördük. Onlar bu işi sadece para kazanma amacıyla yapıyor ancak bizim mesleğimiz bu. Konut piyasasının da bundan sonra daha kaliteli ve işinin ehli insanları içinde barındıracak bir yapı haline geleceğine inanıyorum. İstanbul ve Ankara’ya baktığımızda İzmir’in konut anlamında biraz geride olduğunu görüyoruz. Büyük konutlar, lüks site olanakları bir hayli kısıtlı. Devletimizin attığı adımlar bu anlamda kişileri de iyi işler yapmaları konusunda tetikliyor. Yeni yatırımların çıkış noktası, pandemi nedeniyle oluşan yeni ihtiyaçlar, müstakil yaşam dalgası olacak. Bundan sonra kent kimliğini koruyarak büyük ve kaliteli oluşumları yaşadığımız şehre kazandıracağımıza inanıyorum. Bu konutlarla birlikte insanlar hem cebini koruyacak hem de içine sinen evlerde oturacak” ifadelerini kullandı.

Çiğli’nin güzeli La Bonita…

1995 yılından beri Çiğli’de müteahhitlik faaliyetlerinde bulunan Erişen İnşaat imzasıyla Çiğli’de yükselen La Bonita Projesi’nde ikinci etaba başlayacaklarının da müjdesini veren Yılmaz, “İlk etabımızı tamamladık, sadece ufak tefek rötuşları kaldı. Vatandaşlarımız için 156 dairelik çok elit bir site hazırlamanın sevincini yaşıyoruz. Yeni başlayacağımız yer de La Bonita Suit olacak, 1 artı 1 ve 2 artı 1’ler ile tamamen yatırımcı ve özellikle öğrenciler için sosyal donatıları olan aynı zamanda da kira getirisi yüksek olan bir imalat yapacağız. Önünde çok geniş bir spor alanı barındıran parkımız, kapalı yüzme havuzumuz, kafeteryalarımızla birlikte aranan ve beğenilen bir yapı sunacağız. Yüksek kalitemizden ödün vermememize rağmen binalarımız her keseye uygun olacak. Hayırlısı ile bu hafta içinde çalışmalarımıza başlıyoruz” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

ciglideki-kavga-kanli-bitti

Çiğli’deki kavga kanlı bitti: 1 kişi ağır yaralandı

kordonda-cop-birikintisi

Kordonboyu’nda çöp birikintileri oluştu