in ,

Dönüşüm yumağına 8. düğüm yola çıktı

Karabağlar’ın 540 hektarlık bölümünü kapsayan mega kentsel dönüşüm için yeni imar planları askıya çıktı. Bölge halkı 8’inci itiraz etmek için harekete geçti

donusum-yumagina-8-dugum-yola-cikti

Karabağlar‘da yaklaşık 9 yıl önce riskli alan ilan edilen ve kentsel dönüşüm kapsamına alınan 16 mahallede süreç yeniden başa döndü. Projeye esas imar planlarının mahkemeye taşınması ve açılan iptal davaları üzerine Ankara‘dan yeni bir düzenleme geldi.

8’İNCİ PLAN ASKIDA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın 101 hektarı bulan ve sırasıyla Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erdem, Umut, Gazi Özgür, Yüzbaşı Şerafettin ve Devrim mahallelerini kapsayan birinci etap kentsel dönüşüm bölgesi için hazırladığı yeni imar planları askıya çıktı. Cennetçeşme ile Limontepe’de yaklaşık yüz bin vatandaşı yakından ilgilendiren kentsel dönüşüm projesinde hazırlanan yeni düzenleme sonrasında açılan son davalar ve sunulan itirazlar da havada kaldı. Yöre halkının yanı sıra, sivil toplum örgütleri, dernekler, meslek odaları ve yerel idarenin de karşı çıktığı imar planlarıyla ilgili yeni görüş ve öneriler 14 Şubat’a kadar bakanlığa sunulacak. Gözler bu gelişmelerle bölgede yaşayan birlikte hak sahiplerine çevrilirken, vatandaşların örgütlendiği derneklerden izleyecekleri yol haritasına dair önemli bir açıklama geldi.

TOPLANIYORLAR

Projeye karşı geçmişte açtıkları davaları hatırlatan ve itirazlarına yanıt alamadıklarını belirten Limontepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Doğan Yüksel, Ege Telgraf‘a yaptığı açıklamada, “Cumartesi günü bölge halkı ile dernekler önemli bir toplantı yapacak. Askıya çıkan bu yeni planlara karşı tavrımız toplantının ardından belli olacak. Bu birinci etap için hazırlanan yedinci imar planı. Büyük olasılıkla yine toplu olarak bu planlara itiraz edeceğiz. Sunduğumuz son itirazlara da yine diğerleri gibi ret yanıtını aldık. Taleplerimize yanıt alamıyoruz. Bölge İdare Mahkemesi‘nde altı kere dava açtık, Danıştay‘a gittik, ama bir türlü sonuç alamadık. Bizim davalarımız sürerken yeni imar planı çıkıyor ve mücadelemiz de boşa çıkıyor. Bizden habersiz imar planı hazırlayıp askıya çıkartıyorlar, itiraz süresini kaçırıp haklarımızdan vazgeçeceğimizi sanıyorlar. Birinci etap ve ikinci etap imar planlarında süreç aynen başladığı gibi devam ediyor. Yeni planla değişen bir şey yok. Koordinatlarını değiştirip aynı planı bir kez daha askıya çıkartıyorlar. Ama biz asla mücadeleyi bırakmayacağız, sonuna kadar haklarımızın takipçisi olacağız” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

goztepe-besiktasi-konuk-edecek

Göztepe, Beşiktaş maçının hazırlıklarına başladı

urlada-kimse-oguza-referans-olmamistir

‘Urla’da kimse Oğuz’a referans olmamıştır’