in ,

DSP’li Karakülçe: ‘Yerli aşı neden hala üretilmedi!’

Pandemi mücadele kapsamında aşılama çalışmaları devam ederken DSP Genel Başkan Yardımcısı Karakülçe, “Bizim için en elzem konu aşı üretimi” dedi

Pandemi ile mücadele hız kesmeden devam ederken, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, yerli ve milli aşıyı tekrar gündeme getirdi. Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Karakülçe, Sağlık Bakanlığı’na “Türkiye aşı konusunda birçok ülkeden erken yola çıkmasına rağmen neden hala aşı üretilmedi?” sorusunu yöneltti.
“Türkiye’de aşının hala üretilememiş olması bizim için çok ciddi bir handikap” diyerek açıklamalarına başlayan Karakülçe, “Çalışmaları her yönüyle gerek akademik gerekse bilimsel olarak her aşamasını takip ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde iktidar pandemi dönemiyle ilgili yeni bir süreç başlattı ve dolaylı olarak yasakların devam ettiğini söyledi. Aslında bugüne kadar neden olmadığını anlayamadığımız ve Sağlık Bakanlığı’nın detaylı vermediği bir konu yerli aşı… Biz biliyoruz ki faz 1 ve faz 2 aşamalarını geçmiş aşılarımız var. Hükümet olarak şu anda bir yandan uzaya gitmeye çalışıyoruz, diğer yandan yerli otomobil üretmeye gayret ediyoruz. Ancak bunlar bizim için şu anda elzem konular değil; bizim için elzem olan konu aşı üretimi. Bu aşılar neden üretilmiyor? Bir el bu aşıyı tutuyor mu? Neden biz Çin’in aşısına, Rusya’nın aşısına mahkumuz? Kamuoyunun vicdanının rahatlatılması adına bu soruların acilen yanıtlanmasını bekliyoruz” dedi.

‘KAYNAK EDİNİLEBİLİR’

Türkiye’de çalışmaları devam eden birçok aşının deney sürecinin olumlu sonuçlandığını bildiklerini de ifade eden DSP’li Karakülçe, şu açıklamalarda bulundu: “Şu anda Sağlık Bakanlığı’na bu şekilde müracaat edip de onay bekleyen aşı var mı, yok mu? Bu konuda neden hala yeterli mesafe alınamadı? Şu anda Rusya üçüncü aşıyı devreye sokuyor. Biz bunu Türkiye’ye teknoloji transferi gibi sokuyoruz. Oysa, Türkiye’de 120 yıllık bir tecrübeye sahibiz, bu teknolojiler bizde var. Kamuoyunu gerçekten rahatlatmak istiyorsak aşıyı bir an evvel üretip devreye sokmak zorundayız. Ekonomimizin bu kadar dar boğaz içerisinde olduğu bir dönemde böylelikle Çin’den ithal edilecek aşıya karşılık 2 ila 2.5 milyar dolar dolayında bir bütçe açığı ortaya çıkacak. Dolayısıyla bu aşının üretilmesi ve bu miktarın cepte kalması bizim için çok iyi. Ayrıca, yaptığımız çalışmalarda aşı üretenlere yeterli kaynak verilmediğine ilişkin iddialar da var. Dolayısıyla dışarıya vereceğimiz miktar yerine kendimize kaynak edinebiliriz” ifadelerini kullandı.

‘İVEDİLİKLE ÇÖZÜLMELİ’

Pandemi sürecinin son derece kötü yönetildiğini de söyleyen Karakülçe, “Aşı üzerinde durmamızın da nedeni bu. Bu işin yegane çözümü aşı. Türkiye aşı konusunda birçok ülkeden erken yola çıkmasına rağmen neden hala aşı üretilmediği ciddi soru işaretlerini beraberinde geliyor. Biz bu soruya cevap arıyoruz. Şu anda İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de kısıtlamalar devam ediyor. Türkiye’nin kalbi zaten buralarda atıyor. Maviye boyadığımız yerlerin azlığını hepimiz görüyoruz. Hükümet bu konuda ciddi aşmazlarla karşı karşıyayken toplumu oyalama senaryolarından öteye gidilmiyor. Bizim uzaya gitmeye ihtiyacımız yok, acilen yerli aşıyı üretmeye ihtiyacımız var. Tabi ötekiler de memleketimizde olsa gurur duyarız ama ivedilikle çözülmesi gerekenin aşı olduğu unutulmamalı. Gerekirse herkes el ele vermeli, acilen bu soruna çözüm bulunmalı” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

ekonomist-ugur-civelek

‘Açıklanan enflasyon rakamları gerçeğin yarısı…’

İzmirli kahveciler: ‘Birikmişleri bir ödeyelim de!..’