in ,

DSP’li Karakülçe: ‘Yerli aşının takipçisiyiz!’

DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, Cumhurbaşkanlığı’nın konuya el atmasının sevindirici olduğunu söyledi; “Toplumun her kesimi çalışmalara destek vermeli” dedi

Türkiye’de ilk korona virüs vakasının 11 Mart 2020’de tespit edilmesinin üzerinden geçen bir yıllık sürede, salgının durdurulabilmesinin en etkili yolu olarak görülen aşının, yerli imkanlarla üretilmesi için çalışmalar sürüyor. Daha önce yetkililere aşının neden hala üretilemediği sorusunu yönelten Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Selçuk Karakülçe, yerli ve milli aşı hakkındaki gelişmeleri değerlendirdi. Toplum yararına düşünen herkesin aşı çalışmalarına destek vermesi gerektiğini belirten DSP’li Karakülçe, “Türkiye’nin de bu konuda yeterli bilgi ve birikimi vardır. Gerekirse Sağlık Bakanlığı’nı bize teslim etsinler, en geç bir ay içinde aşılamayı başlatacak pozisyona geliriz” dedi.

‘OLUMLU GELİŞMELER’

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Fuat Oktay başkanlığında yapılan Yerli Aşı Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı’na ilişkin de açıklamalarda bulunan Karakülçe, “Türkiye’nin kitlenmesi gereken tek konu ne uzaydır, ne de kanal. Toplumda yüzde 100 aşılamayı yapıp insanların bu zorlu süreçten çıkarılması lazım. O yüzden yerli aşının bir an önce hazırlanması ve toplumun hizmetine sunulması gerekiyor. Bunun için de gerekli ruhsat ve izinlerin verilip çalışanlar teşvik edilmelidir. Bu toplantıda çıkan sonuçları samimiyetle karşılıyor ve umut verici olarak görüyoruz. Bunlar olumlu gelişmeler. Daha önce yaptığımız uyarıların da bunda bir etkisi olduğunu düşünüyoruz. Biz bu açıklamaların sözde kalmamasını diliyor ve yaşanan gelişmelerin takipçisi olacağımızı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. “Bugüne kadar bu adımların atılması belki ihmalkarlık, belki iş bilmezlik… Belki de bir el bizi tuttu ve aşıya mahkum etmeye çalıştı” diyerek sözlerini sürdüren Karakülçe, “Bilgi kontrolümüzde olmadığı için bunları net bir şekilde yorumlamak zor. Bizim üreteceğimiz aşının maliyeti 1 doları geçmiyor; ancak ithal aldığımız aşının maliyeti 12 dolara ulaşıyor. Burada bile büyük bir kaybımız var. O yüzden bir an evvel yerli aşının hazırlanması gerekiyor” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

deuden-kurakliga-karsi-ab-projesi

DEÜ’den kuraklığa karşı AB projesi

gelen-yasaklara-esnaf-tepkili-fatura-yine-mi-bize-kesildi

Gelen yasaklara esnaf tepkili: Fatura yine mi bize kesildi!