in ,

‘Dünya oldu online pazar’

 Yeni trend e-ticaret pazarı giderek büyüyor. EİB Koordinatör Başkanı Eskinazi, “2022 yılında 6,5 trilyona ulaşması beklenen bir pazardan bahsediyoruz” diyor

ekonomik-guven-endeksi-aciklandi

Pazarlama teknikleri 20. yüzyıl içerisinde telefon, radyo ve televizyonun hayatımıza girmesi ile çok daha farklı bir hal almaya başladı. Gelişen teknoloji aynı şekilde pazarlamayı da kendisi ile birlikte geliştirdi. Teknolojinin artık elimizin altında olması ve internet kullanımının her yere yayılması ile birlikte pazarlama günümüzdeki dijital pazarlama halini aldı. Bir önceki yıla yüzde 60 artış gözlenen online alışverişe ve dijitalleşmenin hayatımıza girişine yönelik konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “BM, Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporuna göre; gelişmiş ülkelerin ekonomileri geçen sene yüzde 5,6 küçülürken, gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri yüzde 2,5 daraldı. Pandemi dünya ekonomisinde geçen sene yüzde 4,3 küçülmeye neden oldu ama yeni bir trend patladı. Dijitalleşme…” ifadelerini kullandı.

eskinazi-asgari-ucret-fazla

‘KÖKLÜ DEĞİŞİM’

Dijitalleşmenin köklü bir değişim yarattığını söyleyen Eskinazi, 2022 yılında 6,5 trilyona ulaşacak bir e-ticaret pazarı olduğunu söyledi. Başkan Eskinazi, “Dijital araç ve hizmetlerle beraber dünya köklü bir değişim yaşıyor. Dünyanın en hızlı büyüyen sektörü e-ticarette son dönemde yüzde 100’lere varan büyümeler yaşandı. Tedarik koşulları, talep koşulları değişti. Hayat artık çevrim içi devam ediyor ve dünya e-ticaret üzerine kuruluyor. Bunu pandemi döneminde daha net gördük. Korona virüs, dünyayı çevrim içi bir pazar haline getirdi ve bu dönemde dijitale yatırım yapan şirketler kazandı.  Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın araştırmasına göre, dünyada en zengin 10 kişinin toplam serveti, korona virüs salgını sırasında 540 milyar dolar arttı. Önümüzdeki dönemde global ticaret yollarının yüzde 90’ı değişecek. Dünyada e-ticaret pazarının 2022’de 6,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor” açıklamalarında bulundu.

‘HİBRİT BİR YAPIYLA’

Krizle birlikte firmaları nasıl şekillendirebiliriz sorusunun yanıtını aktaran Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “ Bu yüzden pandemide düzenlediğimiz sanal fuar, sanal sektörel ticaret heyetleri, dijital firma ziyaretleriyle, Blockchain ve Dijitalleşme çalışma gruplarımızın yoğun mesaileriyle başarılı bir kriz yönetimi sergiledik. Kriz anında dijitalleşmeye yatırım yaparak, Türk ihracatçısına Egeli ihracatçılar olarak, nasıl hızlı bir şekilde aksiyon alıp avantaj elde edebileceğimizi gösterdik.  Sanal fuarlarımız, sanal ticaret heyetlerimiz sonucunda pek çok yeni iş birliğine imza attık. Firmalarımız İspanya’dan Güney Afrika’ya kadar dünyanın birçok ülkesinden yabancı alıcılarla görüşerek, hem zamandan hem bütçeden tasarruf ederek, yıllardır toplayamadıkları kartvizitleri üç-dört günde topldı. İnsanlar oturduğu yerden online stantları gezdi. Artırılmış gerçeklik, anlık mesajlaşma, online B2B görüşmeler, canlı yayın, sanal tur yöntemiyle stantların 360 derece tanıtımının yapılması, akıllı eşleşme filtresiyle fiyat bilgisinden firma profillerine kadar bütün ürünlerin detaylı bilgilerine ulaşılması gibi dijitalin bütün avantajlarını kullandık. İhracatçılarımızın e-ticaret ve e-ihracat altyapılarını güçlendirecek adımları atıyoruz. Birliğimiz bünyesinde video konferans görüşmeleri için bir stüdyo oluşturduk. Üyelerimizin online etkinliklerde ürünlerini tanıtabilmesi için 360 derece çekim yapabilen stüdyo kurduk. 2021 yılında da dijital pazarlama ile ilgili çalışmalarımız sürecek. Sanal fuarların fiziksel fuarlarla birleşerek hibrit bir yapıyla devam edeceğini öngörüyoruz. Hibrit olarak ilerlemesinin başlıca avantajları arasında; fuara erişimde sıkıntı çeken, gidemeyen, vakit sorunu yaşayan ziyaretçi ya da alıcının bulunduğu istediği yerden fuara katılma kolaylığı, maliyetinin düşük olması gibi birçok nedeni var” açıklamalarında bulundu.

‘STRATEJİ YÜKSELTİR’

Sosyal ticaretin ve değişen dünyanın ötesinde kalmamayı aktaran Eskinazi, “Özellikle e-ticarette sosyal ağların kullanılması, satış kanallarının oluşturulmasıyla artık s-ticareti yani sosyal ticareti konuşuyoruz. Sosyal medya, e-ticaret satışını artıran bir güç olarak önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam edecek. Kısacası yeni pazarlara açılmak isteyen firmalar için büyümenin anahtarı “dijitalleşme”.  Bu strateji bizi yükseltir, zamanın hızını sadece dijitalleşerek yakalayabiliriz. Dünyada değişeni izleyebilen, taleplere çevrimiçi ve hızlı bir şekilde çözümler üreterek cevap verebilen, yeni boşlukları doğru analiz edebilenlerin kazanacağı bir dönemde yaşıyoruz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk/Özel Haber

servisler

“Eylül’de gel” şarkısını söylüyorlar

Takla atan araçtan burnu bile kanamadan çıktı