in

‘Dünyamızı büyük felaketler bekliyor’

“İklim Değişikliği, Çevre ve Yaşam” konulu panelde küresel ısınma nedeniyle tedbir alınmadığı taktirde dünyayı bekleyen felaketler ve çözümler konuşuldu

Dunyayı-buyuk-felaketler-bekliyor

Akademik Tarih, Eğitim ve Kültür Derneği (AKADEMİK DER) ile Ege Öğretim Elemanları Derneği (EGÖDER) tarafından Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen “İklim Değişikliği, Çevre ve Yaşam” konulu panel; Sivil Toplum Kuruluşları ve Akademisyenler tarafından büyük ilgi gördü.

AKADEMİK DER Başkanı, Y. Doç.Dr. Oğuzhan Kavaklı ve EGÖDER Başkanı Prof.Dr. Ömer Lütfi Değirmenci’nin açılış konuşmalarıyla başlayan panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Ramazan İnci (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Ümit Erdem (Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi E.Öğretim Üyesi/Çevre Merkezi Önceki Müdürü) ve Prof. Dr. Ali Osman Karababa (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi E.Öğretim Üyesi / Tabipler Odası) katıldı. Konuşmacılar dünyanın mevcut durumundaki gelişmeleri sıraladıktan sonra, tedbir alınmadığı takdirde yaşayabileceğimiz bir dünyamız olamayacağını belirtti.

dunyamiz-tehlike

‘TÜM LİDERLER SORUMLU’

AKADEMİK DER Başkanı Y. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı küresel ısınmanın  doğal gelişimi yanında insanların katkılarıyla  sürekli felakete sürüklendiğini belirterek, ‘’Bilim insanları sürekli çalışarak  çareler arıyor ama artık uygulama zamanı. Siyasetin, siyasetçinin ve özellikle yönetimde bulunanların elini taşın altına koyma zamanı. Sınırları aşan iklim değişikliği sorunundan başta ABD Başkanı olmak üzere tüm liderler sorumlu. Çünkü sera gazlarının salınımında  en başta ABD  r ol oynuyor. Dünyayı en çok kirleten fosil yakıtlar ama en çok da onlar kullanılıyor.  Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre son 19 yılda fosil yakıtta artış yüzde 65. Kullanım aynı hızla devam ediyor. 2030 yılında küresel ısınmada hedef 1,5 derecelik artışta sabitleme Ancak diğer taraftan her yıl. Fosil yakıtta yüzde 120’lik artış öngörülüyor’’ diyerek, atmosferdeki karbon salınımından rakamsal örnekler verdi.

EGÖDER Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci ise, insanoğlunun atmosferdeki sera gazları ve aerosol oranının artması yönünde son derece olumsuz etkisi olduğunu vurgulayarak, “Atmosferdeki CO2 (Karbondioksit) oranı, kritik eşik sayılan 350 ppm’in üzerine çoktan çıkmış ve günümüzde 415 ppm’e ulaşmıştır. İnsanoğlu, devletler ve hükümetler bu şekilde devam ederlerse küresel ısınma geri döndürülemez bir sürece girmektedir. Ne yazık ki ülkemizde de çözüm önerileri tozlu dosyalarda saklanmakta ve uygulamaya yönelik herhangi bir icraat yapılmamaktadır. Uluslararası Paris Anlaşmasını imzalanmakla birlikte TBMM’de onaylamadığından gerekli adımlar atılmamaktadır. Sera gazı ve aerosol salınımında en büyük pay KYOTO Protokolü’nü de hala imzalamayan ABD’nindir” diye konuştu.

baskan-gumrukcu-ser-odaklarina-gecit-vermeyecegiz

Başkan Gümrükçü: “Şer odaklarına geçit vermeyeceğiz”

mendereste-sicak-corba-ikrami

Menderes’te sıcak çorba ikramı