in ,

Ege Bölgesi’nin tarifsiz güzelliği: Marmaris

Marmaris, Muğla’nın dillere destan doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan 13 ilçesinden biri. Ege ile Akdeniz Bölgesi’nin kesişim noktasında yer alan ve her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan Marmaris, doğal limanı, palmiye ağaçları ile süslenmiş kıyı şeridi ve mimarisi ile cennet bir destinasyon…

marmaris
marmaris

Doğa, spor, eğlence, huzur, deniz, güneş, kum, tarih, kültür, hareketli ve canlı gece hayatı ile leziz yerel mutfak adına tüm beklentilerinizi karşılayabilecek şirin bir tatil beldesi olan Marmaris’te birbirinden güzel koyları teknelerle keşfe çıkabilirsiniz. Köyleri, antik kentleri, piknik alanları, milli parkları ve muhteşem doğası ile Marmaris ve çevresinde çok sayıda gezilecek ve görülecek yer bulunuyor.

Marmaris, Muğla’nın güzel koyları ve plajları ile ünlü ilçesi olduğu kadar gezilecek tarihi ve kültürel yerler bakımından bir hayli zengin. Denizden ve karadan rahatlıkla ulaşılabilen Marmaris’in ormanlarla çevrelenmiş koyları berrak suları, temiz sahilleri ve tarihi kalıntıları ile birlikte ziyaretçilerini bekliyor. İyonyalılar tarafından yapılan Marmaris Kalesi, Physkos, Loryma ve Amos Antik Kentleri, Cennet Adası, temiz denizi ve harika kumu ile bölgenin en gözde plajlarından biri olan Kumbulük, Marmaris’i var eden tarihi ve doğal güzelliklerden yalnızca birkaçı.

Marmaris Kalesi: Marmaris Kalesi, denize nazır konumu ve muhteşem manzarasıyla Marmaris’te görülmesi gereken tarihi yerlerin başında geliyor. MÖ 1044’e İyonlar dönemine dek uzanan tarihiyle, Büyük İskender ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yenilenen ve genişletilen yapı I. Dünya Savaşı’nda Fransız donanması tarafından topa tutularak büyük zarar görmüş.

1970’li yıllara dek Marmaris halkının yaşadığı ve çok sayıda konuta ev sahipliği yapan kale, 1980-1990 döneminde restore edilerek 1991’de içerisinde kurulan Marmaris Arkeoloji Müzesi ile birlikte turizme kazandırılmış. Kalenin muhteşem Marmaris manzarasını fotoğraflamadan kaleden ayrılmayın.

Marmaris Arkeoloji Müzesi: Marmaris Arkeoloji Müzesi, 1991 yılından bu yana Marmaris Kalesi’nin içerisinde konuklarını ağırlıyor. Müzenin, yedi kapalı alanından ikisi Arkeoloji Salonu, biri de Etnografya Salonu olarak; kalan alan bölümleri de Sanat Galerisi olarak kullanılıyor.

Müzede Helen, Roma, Bizans dönemlerine ait ve Knidos, Hisarönü ve Burgaz bölgelerinde yapılan kazılardan çıkarılan pişmiş topraktan yapılmış kandiller, şişeler, figürinler çeşitli kaplar ve cam eserler, ok uçları, sikkeler ve süs eşyaları, Etnografya bölümünde ise Osmanlı dönemine ait dokuma işleri, kilim, mobilya, bakır mutfak gereçleri, silahlar ve süs eşyaları sergileniyor.

Hafsa Sultan Kervansarayı: Hafsa Sultan Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Valide Hafsa Sultan için 1545’te yaptırılmış. Marmaris Kalesi yakınlarında yer alan ve yapımı tamamlandıktan sonra Rodos seferinde konaklama noktası olarak da kullanılan Hafsa Sultan Kervansarayı, bölgede bulunan Osmanlı eserlerinin en önemlilerinden. Kervansarayın kemerlerinin bir kısmı günümüzde Marmaris’in eğlence mekanları ve barlarına ev sahipliği yapıyor.

Marmaris plajları: Marmaris plajları, birçok kişi için Marmaris’e öncelikli gelme sebebi. İlçe merkezi ve çevresinde masmavi renkli deniz suyuyla onlarca farklı plaj, kumsal ve koy bulunuyor. Yüzme ve su sporları için uygun olan plajların başında Marmaris Halk Plajı yakınındaki Uzunyalı Plajı geliyor.

Merkeze 8 km mesafede yer alan İçmeler Plajı ile 21 km uzaklıktaki Turunç Plajı ve altın sarısı renkli, ince taneli kumları ile ünlü Kleopatra Plajı ise ziyaretçilerin gözdesi. Çam ormanları ile çevrili merkezden 36 km uzaklıkta bulunan Orhaniye Kızkumu Plajı, manzarasıyla büyüleyen Cennet Adası Plajı, kamp alanı bulunan Günnücek Plajı, büyük taneli kumları ile meşhur Çiftlik Plajı ve temizliğiyle ünlü Boncuk Koyu Marmaris’in diğer plajlarından bazıları.

Kleopatra Adası (Sedir Adası): Kleopatra Adası olarak da anılan Sedir Adası, Marmaris ilçe merkezine 16 km uzaklıkta. Antik kenti ve muhteşem Kleopatra Plajı ile ünlü olan ada, altın rengi kumu ve uzun tarihi ile Marmaris’in incisi. Marmaris’e bağlı Gelibolu Köyü’nden kalkan günübirlik turlarla ulaşılabilen Kleopatra Adası’nın özel biçimli kalker parçacıklarından oluşan kuzey kıyısındaki kumsalları koruma altında. Kleopatra Plajı da sit alanı olan adada yer alan tarihi kule ve sur duvarlarını, tapınak ve kilise kalıntılarını, tiyatroyu ve agorayı görebilirsiniz.

Dalyan: Dalyan, doğal güzellikleri ile doğa severlerin gözdesi. Marmaris merkezden 86 km uzakta bulunan Dalyan, caretta caretta cinsi deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan İztuzu Plajı’nı kapsayan bölgeyi de içerisinde barındırıyor. Dalyan’da Kaunos Antik Kenti, Kaunos Kral Mezarları, Radar Tepesi, Dalyan Çarşısı’nın yanı sıra Kargıcak Koyu, Köyceğiz Sığla Ormanı, Yuvarlak Çay, Ekincik Koyu ve Sülüngür Gölü de mutlaka ziyaret edin.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

biraz-sabredelim-guzel-gunler-gorecegiz

‘Biraz sabredelim güzel günler göreceğiz’

Karsiyakada-hidirellez-coskusu

Hıdırellez Karşıyaka’da bandoyla kutlandı!