in ,

Ege Üniversitesi yeni akademik yıla merhaba dedi

Ege Üniversitesi’nin Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan İzmir Milletvekili Yıldırım, “Geleceğin mesleklerini de şimdiden ön görmek zorundayız” dedi

ege-universitesi-yeni-akademik-yila-merhaba-dedi

Ege Üniversitesi (EÜ) 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni,  Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti’nin Son Başbakan’ı, Türk Devletler Teşkilatı Aksakallı Heyeti Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törenden önce Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret eden Binali Yıldırım, Ege Üniversitesi’nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Törene; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk, İzmir Milletvekilleri, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir’deki üniversitelerin rektörleri, il protokol mensupları, üniversite üst yönetimi ve senato üyeleri, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. EÜ Devlet Türk Musiki Konservatuarı Türk Halk Müziği dinletisi büyük beğeni topladı. Dinletide Binali Yıldırım, “Uzun ince bir yoldayım” türküsüne eşlik etti. Ege Üniversitesi’nin milletin, devletin birikimini yansıtan köklü bir üniversite olduğunu söyleyen Binali Yıldırım, “Araştırma üniversitesi olma, tam akreditasyonun sağlanması, hocalar ve öğrencilerle güzel ilişlerin geliştirilmesi, güzel gelişmeler. Ancak bunları yeterli görmememiz gerekiyor. Dünya çok hızlı değişiyor. Araştırmalara göre önümüzdeki 20 yıl içerisinde bildiğimiz mesleklerin yüzde 70’i yok olacak. Biz, burada bilgi ve meslek öğrenmeye çalışıyoruz. Ama unutmayalım ki geleceğin meslekleri daha farklı olacak. O bakımdan üniversitelerimiz, değişimin öncüsü kurumlar olarak mutlaka dijital çağdaki bu baş döndürücü gelişmeyi yakından takip etmelidir. Geleceğin mesleklerini de şimdiden ön görerek ona göre hazırlanmak üniversitelerin en başta gelen görevleri arasında. YÖK’ün ve üniversitelerin ciddi sorumlulukları var. Stratejik alanlara yoğunlaşmamız gerekiyor. ‘Her şeyi yaparım’ devri bitti. Artık devir uzmanlaşma devri. Bugün dünyanın en önemli problemi gıda. İklim değişikliği ve kuraklığın getirdiği sorunlar var. Bunları aşmayı ancak yenilikçi teknolojiler ve üretim yollarıyla başarabiliriz. Akıllı tarım, topraksız tarım gibi alanlara yatırım yapmaya ihtiyacımız var. Tohumda yerliliği ve milliliği sağlamamız gerekiyor” diye konuştu. Yeni bir akademik yıla başlamanın heyecanını hissettiklerini dile getiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da, “Ne mutlu ki bugün; Araştırma Üniversitesi unvanına sahip, Kurumsal Tam Akreditasyon belgesi alan ilk devlet üniversitesi ve öğrenci odaklılıkta A Plus olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Ali Ekrem KULAĞIDUYMAZ

focada-sahile-ceset-vurdu

Foça’da sahile ceset vurdu

elestiri-yagmuru

“Biz Tunç Soyer’in arkasındayız!”