in ,

Egeli ihracatçının yeni hedefi Afrika

EİB Başkanı Eskinazi, İzmir’den Afrika’ya Akdeniz’i de içine alacak şekilde oluşturulacak Ro-Ro hattının kente ve ihracatçıya büyük katkı sağlayacağını söyledi

egeli-ihracatcinin-yeni-hedefi-afrika

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Türkiye’nin ticaret hacmini genişletmek ve lojistik olanakları artırmak üzere İzmir’i de içine alan önemli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Bakanlık, başlangıç ve bitişi Türkiye ile Tunus arasında olmak üzere Ro-Ro taşımacılığı hattı kurmayı planlıyor. Kurulması planlanan düzenli Ro-Ro taşımacılığı hattının Türkiye’deki ayağı İzmir Limanı olacak. Hat İzmir’den başlayarak İtalya’da Bari, Brindisi ve Torino limanlarına uğrayarak Tunus’ta son bulacak. Hat, Afrika’ya yapılan ticarette kritik öneme sahip Rades ve La Goulette limanlarında son bulacak. Aynı yol üzerinden yine İzmir Limanı’na dönecek hatla Afrika ülkeleriyle olan ticari ilişkilerin geliştirilmesi planlanırken söz konusu proje Ticaret Bakanlığı tarafından da yoğun bir şekilde takip ediliyor. İzmir ile Afrika’yı birbirine bağlayacak hat İtalya’daki limanlara da uğrayarak yine Türk ihracatçı ile iş insanının Akdeniz pazarıyla da bağlarından biri olacak.

‘İHRACATIMIZA KATKI’

Konuyla ilgili konuşan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ro-Ro taşımacılığında İzmir Limanı’nı içine alan bir hattın başta İzmir olmak üzere çevre hinterlandında yer alan diğer şehirlerinde dış ticaretine olumlu katkılar sunacağını söyledi. Türkiye’nin önünde 2023 yılı için 226.6 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu hatırlatan Eskinazi, “Bu hedefe ulaşmak için her türlü lojistik imkanı kullanmak ve yenilerini yaratmak çok ama çok önemli. İhracatçılar olarak diğer ülkelere göndereceğimiz ürünlerin, yani ihraç ürünlerinin sağlıklı ve mümkün olduğunca hızlı şekilde hedefe ulaştırılmasını da ayrıca önemsiyoruz. Dolayısıyla bunu sağlayacak, ürünlerimizin güvenli ve seri bir şekilde nakledilmesine olanak sağlayacak bu projeyi doğru bir hamle olarak görüyoruz. Bu hat hayata geçirildiğinde özellikle Akdeniz çanağındaki ülkelerle ve Kuzey Afrika ülkelerine yaptığımız ihracat miktarında da artış sağlanacağını kesin olarak söyleyebiliriz” dedi.

‘KENTE DE KATKI SAĞLAR’

Bölgesel olarak baktığımızda Ege Bölgesi’nin gerçekleştirdiği ihracat sırasında deniz yolunun sağladığı lojistik imkanları daha fazla kullandığını görüyoruz diyen Başkan Eskinazi, “Türkiye’nin ihracatında kara yolu ile nakliye öne çıkarken, Ege Bölgesi’nin yabancı ülkelere yaptığı mal ve hizmet ihracatında deniz yolu ile nakliye öne çıkıyor. Dolayısıyla bu hattın İzmir’i içine alıyor olması hem kullanımının daha yüksek olmasını sağlayacak hem de bölgedeki diğer kentlerin İzmir Limanı’nı kullanması vesilesiyle kent ekonomisine de katkı sunacaktır” ifadelerini kullandı.

Utkucan AKKAŞ / Özel Haber

kadrolari-geldi-zam-ortada-yok

Kadroları geldi, zam ortada yok

umudunuz-varsa-tedavide-vardir

“Umudunuz varsa tedavi de vardır…”