Cevdet Yılmaz: Büyümede birinciyiz Cevdet Yılmaz: Büyümede birinciyiz

Egemen Sayın / EGE TELGRAF- Ege'nin sofralarını süsleyen balıkların başında hamsi geliyor. Soğuk suların balığı olarak bilinen hamsi, aralık ayında da bolluğuyla dikkat çekiyor. Balıkçılar, “Ege'nin kıyı şehirlerinde, özellikle balıkçı teknelerinden taze taze temin edilebilen hamsi, kızartma veya buğulama olarak tercih edilen lezzetlerden biri olmaya devam ediyor. Aralık ayında Ege'nin diğer bir favori balığı ise istavrit. Küçük ve lezzetli etiyle sofraları şenlendiren istavrit, zengin omega-3 içeriğiyle de besleyici bir seçenek sunuyor. Izgara, fırın veya tava gibi farklı pişirme yöntemleriyle tercih edilebilen istavrit, Ege'nin balık pazarlarında taze olarak bulunabiliyor” dedi.

“Ege'nin diğer yörelerinde de sıklıkla tercih edilen balıklardan biri ise mezgit” diyen balıkçılar, “Özellikle Bodrum ve Çeşme gibi kıyı şehirlerinde bol miktarda bulunan mezgit, beyaz etiyle ve az tulumbalı yapısıyla biliniyor. Mezgit, kızartma, ızgara veya buğulama şeklinde pişirilerek sofralarda yerini alıyor. Aralık ayında Ege Bölgesi'nde tüketilen diğer balık çeşitleri arasında çipura, levrek ve sardalya da bulunuyor. Bu balıklar, sağlıklı beslenmeyi destekleyen ve sofralara lezzet katan seçenekler olarak tercih ediliyor” diye konuştu.

Beslenme uzmanları, balık tüketiminin düzenli aralıklarla omega-3 ve protein açısından zengin bir kaynak olduğunu belirti ve balık tercih edilirken mevsimine ve taze olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: EGE TELGRAF