in ,

Eğitim yılı öncesinde ‘trafik’ emin ellerde!

2022-2023 eğitim ve öğretim öncesi İzmir Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, yeni dönemde yapılan çalışmaları aktardı, sürücüleri de uyardı

izmirde-trafik-surumlusu-ceza

Eğitim ve öğretim yılının başlamasına son az bir süre kaldı, kent içinde sağlıklı bir ulaşımın gerçekleşmesini sağlayan İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube ekipleri denetim çalışmalarına hız kazandırdı. Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, hazırlıklar hakkında bilgiler verdi.

Eğitim ve öğretim yılının açılmasıyla birlikte trafiğin ana arterlerinde ciddi bir yoğunluk oluştuğuna dikkati çekerek açıklamalarına başlayan Özsagulu, “Bu yoğunluk çerçevesinde vatandaşımız, servis sürücülerimiz ve velilerimizin zamanla yarıştığını gözlemliyoruz. Bu durum da bazı ihlallerin ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Bizler de ekiplerimizle birlikte bu ihlalleri en aza indirmek suretiyle vatandaşımız, velilerimiz ve sürücülerimizin sağlıklı şekilde ve zamanında gidecekleri yerlere ulaşması için gerekli önlemleri alıyoruz” dedi.

Alınacak önlemler hakkında da bilgiler veren Özsagulu, “Metropol ilçelerde 651 okul trafik birimlerimizce incelendi. Bu incelemeler çerçevesinde okullarımızın trafik parametreleriyle risk planlaması yapıldı. Bu risk planlaması dahilinde okullarımızda gerekli trafik polisi marifetiyle görev almaktan tutun da trafik işaret ve levhalarıyla desteklenmesine kadar birçok tedbir aldık. Bu vesileyle geçtiğimiz yıl yaptığımız eğitim ve öğretim faaliyetlerinden de bahsetmek istiyorum: Denetimlerimizle alakalı 2021 yılında yaklaşık bin servis aracına muhtelif maddelerde eksiklikleri tespit edip cezai işlem uyguladık. Bu bin aracın içerisindeki en önemli hususlardan bir tanesi, 370 minibüs sürücüsünün korsan taşımacılık yaptığının tespit edilmesi. Yaklaşık 57 servis sürücüsünün de ikiz plaka takmak suretiyle hem Karayolları Trafik Kanunu’na hem de Türk Ceza Kanunu’na muhalefet ettiği için gerekli yasal işlemler uygulandı” ifadelerini kullandı.

ALGILANAN YAKALANMA RİSKİ’

Sivil denetimler de sağlıklı bir ulaşımın sağlanmasında önemli bir yer tutuyor. Sivil personellerce seyahat sırasında anlık olarak yapılan denetimlerin faydalarını yorumlayan Özsagulu, “Trafik litaretüründe algılanan yakalanma riski denilen bir husus var. Bu hususu trafik denetim faaliyetleri çerçevesinde en üst seviyeye taşıyan denetim türü ‘sivil denetim.’ Bu hem servis hem de ticari araç sürücülerimize bu algılanan yakalanma riskini oluşturmak suretiyle olası ihlalleri engelleyip bu tarz araçların trafik kazalarına karışmasını engellemeyi amaçlıyoruz” dedi.

AYNI KARARLILIKLA…’

Yaz döneminin bitmesi ve okulların da açılmasıyla birlikte şehir içindeki araç sayısı artacağından olası bir sorunla karşılaşılmaması için otoparklarla ilgili yaptıkları çalışmaları da aktaran Özsagulu, “Otopark, tüm büyükşehirlerde olduğu gibi İzmir’de de ciddi bir sorun. Otopark sorunu yalnızca eğitim ve öğretim döneminde değil; her an takip ettiğimiz ve mücadele ettiğimiz bir sorun. Özellikle korsan otoparkçılıkla alakalı çalışmalarımız var. Konak bölgesinde yaklaşık 100 otoparkçının korsan faaliyet gösterdiğini tespit ederek yasal işlem başlattık. Hem otopark hem de korsan otopark sorunuyla aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdürmekteyiz” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMLER ARTARAK SÜRECEK’

“Okullarda uzun süredir trafik eğitimi veriliyor. Sizce yapılan bu eğitimlerin faydası ne oluyor?” sorusunu da yanıtlayan Özsagulu, şu açıklamalarda bulundu: “Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatında bulunan trafik eğitimlerinin dışında Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün Eğitim Büro Amirliği ve bisikletli tim amirlerimiz Beyaz Kırlangıçlarımız vasıtasıyla okullarımızda trafik eğitimleri verilmeye devam etmekte. Bu eğitimlerin geri dönüşlerinde özellikle çocuklarımızın ebeveynlerini yaptığı ihlallerle alakalı uyardığı, ebeveynlerin de bu tarz uygulamaları ciddi ölçüde dikkate aldığı tarafımıza iletiliyor. Onun için Eğitim Büro Amirliğimiz vasıtasıyla verdiğimiz bu eğitimleri artırarak sürdürmeyi planlıyoruz. 2019 yılında başlatılan ‘Kırmızı Düdük’ kampanyamız devam ediyor. Aynı zamanda onunla birlikte İzmir’e özgü bir ‘Mini Pedal’ projemiz de var. Bu projeyle birlikte çocuklarımız için okul bahçesinde oluşturulan eğitim alanlarında hem bisiklet kullanımlarını öğretiyoruz hem de trafik kuralları hakkında bilgiler veriyoruz. Bu tarz projelerle alakalı ciddi anlamda olumlu geri dönüşler alıyoruz.”

Son olarak, eğitim ve öğretim dönemlerinde şehir içi trafikte sorunlar yaşanmaması için de vatandaşa çağrıda bulunan Özsagulu, “Vatandaşımızın özellikle trafiğin de yoğunlaşacağını göz önünde bulundurarak zaman olgusunu iyi ayarlaması gerekiyor. Bazen vatandaş ve sürücülerimizin zamanla yarıştığını gözlemiyor ve bu doğrultuda ciddi kazalara sebebiyet verebilecek ihlaller tespit ediyoruz. Onun için vatandaşımız, velilerimiz ve servis sürücülerimize, trafik yoğunluğunun da oluşacağını dikkate alıp zaman olgusunu ön plana çıkararak seyahat yapmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Analiz ekibi inceliyor sahada uygulanıyor!

2021’in son çeyreğinde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bünyesinde ‘Kaza Analiz Ekibi’ kurduklarını belirten Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Özsagulu, ekibin şu ana kadar elde ettiği veriler hakkında da bilgiler verdi. Özsagulu, “Sahada yaptığımız denetimlerin tamamı ilimizde meydana gelen trafik kazalarının incelenmesi, değerlenmesi neticesinde ihlaller belirleniyor. Vatandaşımız yapılan uygulamaların hassasiyetle incelenerek hayata geçtiğini bilmeli. Denetimler sonucu kaza analiz ekiplerimiz şöyle sonuçlara ulaştı: İzmir’de motosiklet kullanımı çok yaygın. Merkezimize kayıtlı 300 bin motosikletimizin tamamı 8 ay içinde denetime tabii tutuldu. Bunun da sebebi şu; kaza oranlarını incelediğimizde yaralamalı ve ölümlü kazaların yaklaşık yüzde 50’sine motosikletlilerin karıştığını görüyoruz. Aynı zamanda yüzde 21’i de yayaların karıştığı kazalar. Motosiklet ve yayaların karışmış olduğu kazaları en aza indirdiğimiz zaman, yüzde 70’lik bir kaza oranını kontrol altına alacağımızı gözlemliyoruz. Onun için kaza analiz ekibimizin verdiği veriler doğrultusunda motosiklet denetimlerimiz artarak devam ediyor. Genel olarak kazalara etken olan bazı ihlaller de var; kırmızı ışık ihlalleri, hız ve alkollü araç kullanımı genelikle kazayla alakalı sonuçlar doğurabiliyor. Bu tip ihlaller ekibimizce inceleniyor, onların verdiği veriler doğrultusunda da sahada arkadaşlarımız görev alıyor” dedi.

Havada da denetim var!

Havadan trafik denetimleri de tüm hızıyla sürüyor. Helikopter ve drone ile gerçekleştirilen denetim çalışmaları hakkında da bilgiler veren Özsagulu, “Havadan yaptığımız uygulama çalışmalarımız her geçen gün artıyor. 2022 yılı içinde 122 saat helikopter denetimi gerçekleştirdik. Drone destekli denetim ise 390 saat olarak gerçekleştirildi. Bu denetimler esnasında yaklaşık 9 bin araç sürücüsünün ihlalini tespit edip gerekli yasal işlemleri gerçekleştirdik” diye konuştu.

AYCAN SUPHANDAĞLI / ÖZEL HABER

adnan-oktar-davasinda-karar-aciklandi

Adnan Oktar Organize Suç Örgütü davası ertelendi

ogrenci-cekyattan-fazlasini-alamiyor

‘Öğrenci çekyattan fazlasını alamıyor’