in ,

‘Eğitime yapılan zam hiç adil değil!’

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, eğitim ürünlerine gelen zam oranlarını eleştirdi, “Parasız eğitim hakkına erişim her geçen gün zorlaşıyor” iddiasında bulundu

egitime-yapilan-zam-hic-adil-degil

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, okul maliyetlerindeki artışlar üzerine bağımsız araştırma kuruluşlarının çalışmaları sonrasında 2019-2020 eğitim öğretime başlangıç masraflarının üzücü olduğunu iddia etti. Söz konusu verilere bakıldığında yıllık bazda perakende fiyatlarda yüzde 11,66, toptan fiyatlarda yüzde 13,40 artış yaşandığı görüldü. Perakende fiyatlar eylülde bir önceki aya göre, kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 8,84, giyim harcamalarında yüzde 1,99, diğer harcamalar grubunda yüzde 1,85, ev eşyası harcamalarında yüzde 1,67, gıda harcamalarında yüzde 1,26, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 0,81 ve konut harcamalarında yüzde 0,56 arttı.
Okul öncesi başlangıç maliyetlerinin vatandaş için ağır olduğunu söyleyen Yıldırım, “Okul öncesi başlangıç maliyeti; 1402 TL, yani geçtiğimiz yıla göre fark artış yüzde 17,09 oluyor. İlkokul 1.sınıf başlangıç; 2.302 TL geçtiğimiz yıla göre artış yüzde 26,99 oldu. Ortaokula başlama maliyeti; 2.453 TL yani geçtiğimiz yıla göre artış yüzde 23,21. Liseler ise başlangıç maliyeti; 2.529 TL, geçtiğimiz yıla göre artış yüzde 17,97. Yani bu rakamlar TÜİK’in bu yıl için açıkladığı enflasyon rakamlarının çok üzerindedir. Bu rakamlar şunu göstermektedir ki, artık ülkemizde çocuklarımızın anayasal hakkı olan ‘parasız eğitim hakkı’na erişimi her geçen gün daha da zorlaşmakta. Bu rakamlar adil değil” dedi.
Eğitim sürecinin önemini vurgulayan Yıldırım, “Ülkemizin geleceğini etkileyecek olan eğitim sürecinin her çocuğumuz için kamusal olarak ücretsiz sağlanması, pandemi sürecinde yaşanan ekonomik zorlukları düşündüğümüzde işbaşındaki Hükümetin sağlık hizmeti sonrası en önemli ödev ve sorumluluğudur. Bu süreçte sağlık hizmetlerinin ardından verilmesi gereken en temel eğitim hakkı ihlal ediliyor” iddiasında bulundu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

izmirin-koronavirus-haritasi-neler-anlatiyor-izmirde-korona-azaldi-mi

İzmir’in koronavirüs haritası neler anlatıyor? İzmir’de korona azaldı mı?

doga-katliamina-is-dunyasindan-da-tepki-var

Doğa katliamına iş dünyasından da tepki var