in ,

‘Eğitimin sürmesi için tedbir alınmalı’

Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye gösterdiği soğuk günlerde okullarda artan vaka sayıları endişe yaratıyor. Sendika temsilcileri, “Önlemler mutlaka artırılmalı” uyarısı yapıyor

egitime-firtina-engeli-6-ilde-yuz-yuze-egitime-ara-verildi

Türkiye’de her geçen gün artan vaka sayıları endişeleri artırıyor. Omicron ile birlikte korona virüs vakalarında yaşanan artışa ilişkin konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Şu anda okulların kapatılması söz konusu değil, süreci yakından takip ediyoruz. Omicron varyantının yayılması hızlanıyor ancak şu an için okullarımızda önlemlerini değiştireceğimiz, yeni önlemlere başvuracağımız herhangi bir alarm durumu söz konusu değil” dedi.

Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube’den alınan verilere göre 10 ilçede, 40 öğretmen ve 55 öğrencinin testi pozitif çıktı. Aynı zamanda 32 sınıf karantinada. Ciddi önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, “Vakalar artıyor. Soğuklar devam ettiği sürece virüs artacak. Aşının ardından insanlara gelen rehavet aslında önlemleri havada bırakıyor. Öğrencilerimizin ara tatilin ardından döndüklerinde daha sağlıklı bir alanda kalmaları gerekiyor. Artma eğilimi gösteren virüs nedeniyle bildiğimiz kadarıyla şimdiden 32 sınıfımız kapalı. 40 öğretmenimiz ise pozitif. Bu anlamda tedbirlerin sıklaştırılmasını bekliyoruz.” dedi.

‘NET ÇÖZÜMLER ŞART’

Kış sezonu boyunca artma eğilimi göstermesi beklenen varyanta dair önlemlerin artırılması gerektiğini vurgulayan Vardal, “Kış mevsimine gelinmiş olması nedeniyle pozitif vaka sayıları gittikçe artıyor. Kış mevsimi geldiğinde, havalar soğuduğunda bu vakaların artış göstereceğini ve endişelerimizin olduğunu kamuoyuyla paylaşmıştık. Havalandırma konusunda eksiklerimiz var. Bu etkiyle Omicron varyantının baskın ve hızlı yayılımı nedeniyle bu sayı gittikçe artıyor. Bu konuda eğitimin sürdürülebilmesi için her türlü önlemin alınması gerekiyor. Son zamanlarda aşılamanın belli noktaya gelmesiyle birlikte rahatlama ve gevşeme var. Bu anlamda öğrencilerin maske kullanımına dikkat edilmeli. Yarıyıl tatilinin başlamasına 3 hafta kaldı. Bu anlamda daha ciddi önlemler alınması şart. İkinci yarıyılda nasıl bir noktada olacağız, bu çok ama çok önemli. Şu an 55 öğrencinin pozitif olduğunu biliyoruz. Son verilerde 40 öğretmenimiz pozitif. Bu bize bir tablo sunuyor. Okullarla ilgili olarak bu artış eğilimini gözlemliyoruz. Bu veriler bize önlem artması gerektiğini ifade ediyor. Bu anlamda kalıcı ve net çözümler şart.” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk/Özel Haber

bakan-koca-asi-olmayanlarin-orani-yuzde-8den-az

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca’dan önemli açıklamalar: Karantina…

İzmir’de akılalmaz olay! Atı iple aracın arkasına bağlayıp yürüttü, şikayet üzerine gözaltına alındı