in ,

‘Ekmeği korumayan vekil oy beklemesin’

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel-İş İzmir Şubeleri, siyasi iktidarın, belediyeleri; baskı, mobbing ve ipotekle yıldırmayı çalıştığını iddia etti. Konak’ta bir basın açıklaması yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, SGK ve vergi borçlarının öne sürerek bazı belediyelerin borçları kadar tutarlara, bazı belediyelerin de tüm mal varlıklarına ipotek konulduğunu iddia etti

ekmegi-korumayan-vekil-oy-beklemesin

Yaşananların yasal olmadığına dikkati çeken Sarı, “Bu durum sadece muhalif belediyelerde mi gerçekleşmektedir, yoksa bu uygulama iktidara yakın belediyelerde de uygulanmakta mıdır? Bunu bilmek isteriz” dedi. Tüm bu yaşananların sonucunda söz konusu belediyelerin ek bir geliri olmadığı ve mal varlıklarını değerlendiremediğini belirten Sarı, “Aynı şekilde İller Bankası’ndan gelen para da yetmediği için işçinin maaşını ödeyememekte ve bu da biz işçileri açlığa, yoksulluğa ve sefalete mahkum etmektedir” diye konuştu. “İşçiler, seçim günü geldiğinde ülkeyi elleriyle yeniden yaratarak, sandıkta bu açlığın, yokluğun ve yoksulluğun hesabını soracaktır” uyarısı da yapan Sarı, “Buradan siyasi iktidara ve ilgili bakanlıklara sesleniyoruz, İller Bankası’ndan gelen payı düşürmek yerine, bu payı kamu yararına kullanacak olan belediyelere enflasyon oranında arttırarak gönderin. Bankaların belediyelerin talepleri doğrultusunda kredi onayı vermesinin önündeki engelleri kaldırın. İktidar belediyelerine yaptığınız gibi sizden olsun olmasın tüm belediyelerin, ya vergi ve SGK borçlarını silin ya da mal varlıklarına, belediye hesaplarına sadece borçları kadar ipotek koyun, tüm mal varlıklarının üzerinden ihtiyati tedbir kararını kaldırın. Bu sözünü ettiğimiz konuların acil düzenlenmesi için çalışma yapmazsanız, işçiler geçen ay eksik aldıkları maaşı bu ay hiç alamayacaklar. Ve bu durumda da biz tüm üyelerimizle birlikte daha güçlü bir şekilde her alanda her işyerimizde eylemler yapmaya devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız” ifadelerini kullandı.

DİRENİŞLE CEVAP…’

TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin vekillerine de çağrı yapan Sarı, “AKP, MHP, CHP, İYİ Parti, HDP milletvekillerine sesleniyoruz; İzmir’de, işçinin ekmeğini kesecek tüm hamlelere karşı Meclis’te yüksek sesle, direnişle cevap vermezseniz, yarın sokaklarda işçilerden oy beklemeyin, oy istemeyin” diye konuştu.

CANER TOK 

315-cani-kurtaracak-kan-bagisi

315 canı kurtaracak kan bağışı!

kadina-secme-ve-secilme-hakki-en-onemli-devrim

“Kadına seçme ve seçilme hakkı en önemli devrim”