in ,

Emeklilerden mesafeli ve maskeli eylem: Zammı kabul etmiyoruz

Emekliler salgın sürecinde yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla Konak Meydanı’nda bir ilginç bir eylem düzenledi.

emeklilerden-maskeli-eylem

Sokağa çıkma yasağı bulunmayan ve 65 yaş altı emeklilerin katıldığı eylemde hükümete seslenen Tüm Emekli Sen üyeleri “Son dönemde katlanarak artan tüketim giderleri karşısında bize verilen yüzde 4,4’lük zammı kabul etmiyoruz” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası İzmir şubeleri Konak Meydanı’nda Temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni maaş zamları ve pandemi sürecinde peşi sıra gelen vergi zamlarını protesto etmek amacıyla bir eylem düzenledi. Taktıkları maskeler ile sosyal mesafe kuralına uygun olarak basın açıklaması yapan emekliler yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için İzmirli vatandaşlara bildiri dağıttı. Eyleme 65 yaş sınırına getirilen yasaklara takılan birçok sendika üyesi ise katılamadı. Sendika üyesi emekliler adına açıklamada bulunan Tüm Emekli Sen MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, hükümetin emekli maaşlarına yaptığı yüzde 4,4 oranında zammı kabul etmediklerini duyurdu ve şunları söyledi: “Salgın yaşanıyor.  Emekli maaşlarına yüzde 4,4 zam uygulanıyor. Ve bu bir lütufmuş gibi lanse ediliyor. Çarşıda pazarda fiyatlar almış başını gidiyor. İnsanlar bu maaşlar ile bakkala, markete, manava gidemez oldu. O yüzden verilecek olan bu yüzde 4,4’lük zammın da anlamı kalmadı. Bir süredir yaşadığımız bu salgın ortamında kullandığımız bırakın kolonyayı ve maskeyi geçtik, karnımızı doyuracak gıdayı dahi alamaz hale geldik. Bize inanmayan siyasiler çıkıp çarşıyı pazarı dolaşsın. Domatesin, soğanın, patatesin fiyatına bir baksınlar. Pinpon topuyla, nevresim takımıyla, golf sopasıyla yapılan enflasyon hesaplaması ancak bu kadar olur. Gıda maddelerine gelen son zamlar diğer her şeyi bir çırpıda unutturuyor. Et ve süt ürünlerini unuttuk, en temel gıda malzemelerini bile alamıyoruz. Emekliler açlıkla boğuşuyor. Evde kaldığımız bu günlerde tüketim giderlerimiz nedeniyle cebimizden daha fazla para çıkıyor. Elektrik, doğalgaz ve diğer temel giderlerimiz yükseldi, borçlarımız katlanarak artıyor. Bu yüzden uygulanacak olan yüzde 4,4’lük zam yeniden gözden geçirilmelidir. Hatta maaşlarımız dolara endeksli hesaplanıp bu çerçevede ödeme yapılmasını talep ediyoruz. Yüzde 4,4’lük zammı kabul etmiyoruz.”

Erman Şentürk

 

emlak-sektorunde-telefonlar-caliyor

Emlak sektöründe telefonlar çalıyor!

batur-konak-belediyesi-calisiyor-kimse-merak-etmesin

Başkan Batur müdürlerine yeni dönem startını verdi