Konak Belediye Meclisinin Mayıs ayı olağan ikinci oturum toplantısında 2000 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından eğitim hizmetlerinde kullanılmak kaydıyla İzmir İl Özel İdaresine devredilen ancak uzun yıllardır atıl durumda bulunan Konak İlçesi Umurbey Mahallesi'ndeki eski Sümerbank fabrikasına ait araziyle ilgili önemli bir adım atıldı. 2014 yılında İl Özel İdarelerinin kapatılmasıyla Maliye Hazinesine devredilen ancak çivi çakılmayan araziye 30 Ekim'de gerçekleşen İzmir depreminde zarar gören ve yeni hizmet binası arayışı içinde olan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nün kullanımı kaydıyla imar planı değişikliğini onayladı. Böylece İzmir İl Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binası, eski Sümerbank fabrikasının bulunduğu Umurbey Mahallesi'ndeki 45 bin metrekarelik arazide yükselecek.

“CHP Meclis Grubumuzla yekvücut olduk”

Alınan bu karardan ötürü memnuniyetini dile getiren CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, kararın alınmasında emeği geçen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İmar Komisyonu Üyeleri ve Konak Belediye Meclis Üyelerine teşekkür etti. Konak Belediyesi CHP Meclis Grubu’nun devlet kurumlarımızın daha sağlıklı ortamlarda çalışması için fikir birliği içinde olduğunu belirten Gruşçu, “İlçe başkanı olarak partimizin meclis grubunun da başkanıyım. Belediye başkanımızla uyum içinde çalışıyoruz ve özellikle hizmet konusunda asla ayrım yapmıyoruz. Bu uyum meclis grubumuza da yansıyor. Devletimizin hizmet üreten kurumlarının daha sağlıklı ortamlarda görevlerini sürdürebilmeleri için tedbir almak öncelikle CHP meclis grubunun hassasiyet duyacağı bir konudur. Bu yüzden CHP’li belediye meclis grubumuz her zaman olduğu gibi bu kararda da yekvücut olmuştur. Son meclis grup toplantımızda birlik içinde aldığımız kararın belediye meclisine de yansımasından memnuniyet duyduk.” dedi.

“Konak Meclisimize teşekkür ederim”

Atıl durumda bulunan Sümerbank tesisleriyle ilgili 2018 yılında basın açıklaması gerçekleştirerek tesisin kamunun yararına kullanımına dikkat çektiklerini belirten Gruşçu, "O zaman da dile getirmiştik. Son derece kıymetli olan ve Cumhuriyet'in mirasını taşıyan bu arazi, kamunun yararı için kullanıma açılmalıdır demiştik. Gerek yerel yönetimlerimizin gerekse devlet kurumlarımızın atıl vaziyette kalmış bu tür tesis ve arazilerin kamu yararına açılması konusunda önü açılmalıdır. Bu nedenle Konak Belediye Meclisimizce atılmış olan bu adım son derece kıymetli ve önemlidir. Ülkemizin her köşesinde gece gündüz fedakarca görev yaparak milletimiz için her zaman huzur, güven ve şefkat kapısı olan Emniyet Teşkilatımızın rahatlıkla çalışabileceği bir ortamın hazırlanmasına vesile oldukları için Konak Belediye Başkanım Abdül Batur’a, kararı oybirliğiyle meclis gündemine taşıyan İmar Komisyonu başkan ve üyelerine ve siyasi parti ayrımı yapmaksızın tüm Konak Belediye Meclisi Üyelerine çok teşekkür ediyorum. İzmir İl Emniyet Teşkilatımıza hayırlı olsun. İzmir’de huzurlu ve güvenli bir yaşamın teminatı olan emniyetimize Rabbim zeval vermesin.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun sözlerini hatırlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun devletin kurumlarına ilişkin sözlerini de hatırlatan Gruşçu, “Devletimizin kurumları yaşamalı ve en iyi imkanlarla donatılmalıdır. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi devletimizin kurumları liyakatle ve ciddiyetle yönetilmelidir. Osmanlı’dan bu yana gelenekleriyle yaşayan devletimizin kaynaklarının israfı önlenmelidir. Bunun için Cumhuriyet Halk Partisi olarak her türlü tedbiri almaya, devletimizin değerlerini korumaya ve özen göstermeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Uyum içinde bir Konak

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un göreve geldiği günden bu yana Konak’ta çok önemli hizmetler gerçekleştirdiğini belirten Gruşçu, devlet kurumlarıyla uyum içinde çalışan ve hizmette ayrım gözetmeyen bir anlayışla görevini sürdürdüğünü söyledi. Gruşçu “Konak’ta göreve başladığı ilk günden bu yana kimseyi ayrıştırmadan hizmetlerini sürdüren belediye başkanımız Sayın Abdül Batur, devletimizin kurumlarıyla da uyum içinde çalışıyor. Partimizin yerel yönetimlerdeki yedi temel ilkesini tam anlamıyla yerine getiriyor. Partimizin anlayışını sahaya yansıtan değerli belediye başkanımıza uyum içinde bir Konak yarattıkları için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.