in ,

‘Esnafın cebinde 10 lira bile yok!’

Esnafın bitme noktasına geldiğini belirten Hamdin Erişen, “Artık bıçak kemiğe dayandı. Her yer açıldı, her şey normale döndü, pazarcıyı unutmasınlar” dedi

pazarcilar-40-gun-sonra-tezgahinin-basinda

Yaklaşık üç ay süren korona virüs salgınına yönelik sıkı tedbirlerin ve yasakların ardından günlük yaşamın birçok alanında normalleşme adımları atılmaya başlandı. Fakat, ekonominin kalbi, vatandaşların öncelikli adreslerinden semt pazarlarında ise tablo aynı kaldı. Yaşanan bu duruma karşı sitem eden esnaf ise İçişleri Bakanlığı‘ndan gelecek yeni hamleyi sabırsızlıkla bekliyor.

MÜCADELE MESAJI

İzmir’deki semt pazarlarında yaşanan son durumu Ege Telgraf’a değerlendiren İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Pazarcı esnafına getirilen kurallar aynen devam ediyor. Yasaklar halen kaldırılmadı. Biz bununla ilgili hem Pazarcılar Odası olarak hem de esnaf federasyonu olarak İçişleri Bakanlığı’na çeşitli dilekçeler yazdık. Geçen haftadan bu yana bir yanıt bekliyoruz. Henüz taleplerimize yanıt alamadık. Esnaf bu sınırlamalardan artık rahatsız durumda. Hepsinden önemlisi saat sınırlaması bizi oldukça zorluyor. Çalışan, işine giden insanlar akşam 17.30’da çıkıyor ve haliyle ilçesindeki en yakın semt pazarına gelip akşam alışverişini yapacak. Ancak eve gitmeden uğramak istiyor, bir de bakıyor pazar kapanmış, tezgahlar çoktan toplanmış. Çünkü semt pazarları artık kural gereği 18.30’da kapatılıyor. Emniyet ve zabıta bu konuda kesin kararı uyguluyor. Pazara gelen insanlar istese bile içeri almıyorlar. Biz de çıkmak mecburiyetindeyiz. İstanbul’da pazarcılar bununla ilgili eylem yaptılar. Sonuna kadar katılıyoruz, son derece haklılar. Bakıyorsunuz, alışveriş merkezleri, oteller, büyük mağazalar, diğer her yer açıldı. Tüm yasaklar kaldırıldı. Demek ki bizden daha güçlü oldukları için onların sözü dinleniyor. Ama biz kendimizi unutturmayız. Hakkımız için mücadeleyi sürdüreceğiz. Bir süre daha bekleyeceğiz, eğer taleplerimize yanıt alamazsak vatandaşla birlikte sesimizi duyurmak adına eylem yapacağız. Bıçak kemiğe dayanırsa artık bütün meyveyi, sebzeyi, malımızı sokağa dökeceğiz” açıklamasında bulundu.

‘SINIRLAMA KALDIRILMALI’

Oda Başkanı Erişen, diğer birçok alanda sınırlamaların kaldırılmasına karşın esnafa yönelik tedbirlerin devam etmesinin adaletsizlik olduğunu söyledi ve “Biz artık her şeyin artık düzelmesini istiyoruz. Virüs çıktığından bu yana hangi semt pazarında koronadan insanlar ölmüş? Kaç kişi hastalanmış? Müşterimiz kurallara dikkat ettiği zaman, sosyal mesafeye, hijyenine uyduğu zaman problem yok. Maskedir, sosyal mesafedir, bunların hepsi bugün tüm pazarlarda uygulanıyor. Giriş çıkışlar kontrollü. Bizim bunlara zaten bir itirazımız yok. Öncelikli talebimiz bu saat sınırının kaldırılması. Eskiden semt pazarları yaz mevsiminde 20.30’a hatta 21.00’a kadar açıktı. Hastalıktır, risktir, evet bu hepimiz için geçerli. Bize tekstil pazarlarını kapatacaksınız dediler, itiraz etmedik, kapattık. Ama önce bu saat sınırlamasının kalkmasını ve ardından yüzde 50 kuralının da kaldırılmasını talep ediyoruz. Tezgahların yarısı zaten açılmıyor. Bir hafta gelen esnaf, diğer hafta gelmiyor. Tek ve çift numaralar ayrı günlerde iş yapıyor. Esnafın tezgahları zaten küçüldü, ciroları düştü. Mal getirmekte zorlanıyorlar. Hafta sonu yasakları nedeniyle birçok pazar gününde açılamadı. Vatandaş da artık şaşırdı, hangi pazar açık, hangisi kapalı takip edemiyorlar, gelemiyorlar. Bari saati 20.30’a çeksinler de biraz iş yapıp toparlanabilelim. Bugün esnafın cebinde ekmek alacak parası yok. On lirayla evine dönen esnaflarımız var. Özellikle tekstil pazarlarında tezgah açan arkadaşlarımız çok zor durumda. Fiyatlar dibe vurmuş durumda, birçok kardeşimiz sadece günü kurtarmak adına zararına çalışıyor. Aldığımız malı daha ucuza satıyoruz. Ama otobüsler tıklım tıklım çalışıyor. Alışveriş merkezleri açıldı. Marketler iş yapmaya devam ediyor. Oteller açıldı. Sinemalar açılıyor, millet yarın düğünlere gitmeye başlayacak. Bugün bir sinema salonuna en az 500 kişi girecek, kapalı ve klimalı bir ortam. Semt pazarları etrafı açık bir ortam. Ama bugün pazara 500 kişi girmiyor, yasak. Üstelik halen bu tedbirler gereği belli kişinin üzerinde insan içeri alınmıyor. Bu nasıl iş? Bu virüs bir tek pazarda mı bulaşıyor? Her yeri açtınız, tüm yasaklar kalktı, pazarlar neden normale dönmüyor?” diye sordu.

Erman Şentürk / Özel Haber

dikilide-turist-tedirginligi

Dikili’de turist tedirginliği

ataturkun-sehri-yalova

Atatürk’ün şehri: Yalova