in ,

“Eylül’de gel” şarkısını söylüyorlar

Okulların açılacağının ve Mart ayında normalleşme sürecinin başlayacağının ilan edilmesiyle umutları yeşeren servisçiler yine büyük hayal kırıklığı yaşadı

servisler

Okullar açılmasına açılıyor ancak alınan yüz yüze eğitim kararı servisçileri sevindirmeye yetmedi. Eski düzene dönmek için gün sayan ve gözü kulağı okulların açılacağı güne çevrilen İzmir’deki binlerce okul servisi sahibi gönüllülük kararı nedeniyle geçtiğimiz yılın ardından yine zorda kaldı. Kentteki üç bin aracın yarısının neredeyse bir yıldır pandemi nedeniyle kontak açmadığını hatırlatan Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, diğer yarısının ise zararına çalıştığını söyledi.

hasan-basri-bostanci-servisler

‘BİZE FAYDASI YOK’

Okulların kademeli olarak açılacağının ilan edilmesiyle birlikte birçok esnafın umutlandığı süreçte gelişmelere dair Ege Telgraf’a konuşan İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Okulların açılacağının duyurulması olumlu bir gelişme ancak bu kararın bizden yana bir faydası yok. Bizim yapacak bir işimiz yok ki. Gelişmelerin bize dokunan bir yanı yok. Biz servisçiler olarak sadece ve sadece personel servislerini işletmeye devam edebiliyoruz. Biz açıkçası bu seneden ümidimizi kestik. Keşke ümit olsa da sevinebilsek. Şu anda özel okullarda ve 8 ile 12’inci sınıflarda eğitim öğretim başladı. Ailelerin büyük bölümü çocuğunu okula göndermiyor. O yüzden biz de iş yapamıyoruz. Gelen giden, servisleri kullanan yok. Biz tam 11 aydır kontak açmıyoruz. Bu sefer de olmadı. Artık tüm ümitlerimizi Eylül’de başlayacak olan 2021-2022 eğitim öğretim yılına bağlamış durumdayız. Yalnız İzmir’de değil, Türkiye genelinde esnaf büyük bir mağduriyet yaşıyor” dedi.

‘YETERSİZ DESTEK’

Oda Başkanı Bostancı, son bir yıldır yaşadıkları zorlu süreci atlatmaya çalıştıklarını ancak bekledikleri desteği göremediklerini belirterek şunları kaydetti: “Servisçi esnafına devlet desteği sağlanması için birtakım girişimlerimiz vardı. Ancak biner lira para dağıtıldı. O da yetmedi. Bazı borçlara yönelik birtakım yapılandırmalar oldu. Biz bu borçların en azından bir yıllığına ötelenmesi gerektiğini söylemiş ve bunun yanında esnafa 50 bin lira civarında, iki yıl geri ödemesiz kredi çekme imkanı sunulmasını istemiştik. Ne yazık ki bu taleplerimiz gerçekleşmedi. Sadece bunlar değil, diğer birçok temel sorunumuz da çözüme kavuşmadı. Gerek yerel yönetimlerce, gerek merkezi idare tarafından isteklerimizin dikkate alınmasını isterdik. İzmir genelinde 3 binden fazla aracımızın neredeyse yarısı boşta yatıyor ve esnafımız kontak açmıyor, çalışmıyor, para kazanamıyor. Kalan yarısı ise sadece personel taşımacılığı yapıyor. Öğrenci taşımacılığı pandemi sürecinde tamamen bitti. En çok canımızı yakan olaylardan bir tanesi de bu dönemde bile korsan taşımacılık faaliyetlerinin devam etmesidir. O kadar başvurumuza karşın buna dair en ufak bir müdahale dahi yapılmadı. Esnafımız artık geleceğinden ümidi kesmiş vaziyette. Aramızdan birçok kişi başka iş kollarında çalışmaya başladı. İşin daha da kötüsü bu dönemde para kazanmayıp çalışmasak bile giderlerimiz arttı. Boşta yatan bir aracın bugün sigortalarını, motorlu taşıtlar vergilerini ödemeye devam ediyoruz. Bu zorlu günlerde trafik sigortaları ve kaskoların bir yıllığına alınmamasını ya da çalıştığımız süre kadar gün bazında ödenmesini isterdik. Bizim araçlarımız ticari araçlar olduğundan her yıl fenni kontrollerden geçmek zorunda. Ne yazık ki bu zor süreçte, bu ücretlere bile zam yapıldı. Zaten personel taşıyan diğer yüzde elli civarında esnafımız da büyük oranda zararına çalışıyor. Aracını düzenli dezenfekte eden, pandemiye karşı özel önlemler alan şoförlerimiz bunları hep ilave masrafla karşılamak zorunda kalıyor.”

ERMAN ŞENTÜRK/ÖZEL HABER

 

21-yasindaki-genc-is-yerinde-yasamina-son-verdi

21 yaşındaki genç iş yerinde yaşamına son verdi

ekonomik-guven-endeksi-aciklandi

‘Dünya oldu online pazar’