in ,

Farkındalık için yolda olacaklar

İzmirli çift, bisiklet kullanımını teşvik etmek ve diğer insanlara örnek olmak için pedallayacak. 9 ay sürecek yolculukta beş yaşındaki kızları Masal’da olacak

farkindalik-icin-yolda-olacaklar

Kent yaşamı her geçen gün bir keşmekeş haline geliyor. Sakin olarak bilinen İzmir’de dahi araç trafiği çekilmez bir hale gelmiş durumda. Buna sunulan en kalıcı ve doğru çözüm ise bisikletli ulaşım. Bu konuda farkındalık yaratmak ve çocuklarına önemli bir anıyla birlikte bir akış açısı bırakmak isteyen İzmirli Elmalı çifti dokuz ay boyunca dünyanın çeşitli yerlerine bisikletle gidecek.

‘BİZE VE KENTE KATKI’

İzmirli Senem ve Engin Elmalı çiftinin hayatında bisikletin özel bir yeri var. Çift, farklı amaçlarla çıktıkları ilk bisiklet turundan bu yana geçen 10 yılda, pedallamayı hayatlarının içinde çok değerli bir yere koymuş. Öyle ki, bir bisiklet turunda tanışarak hayatlarını birleştirme kararı almış çift. Çift, “2015 senesinde aramıza katılan kızımız Masal 9 aylık olduğundan beri de üç kişi olarak bisikletli bir hayatın içindeyiz. Bisikletler bizim için öncelikle ulaşım aracı ama aynı zamanda sağlık ve mutluluk kaynağı. 2018 yılı Mayıs ayında, kullanmadığımız için, arabamızı da sattık. Artık her türlü ulaşımımızı bisikletle yapıyoruz. Her geçen gün keşmekeş haline gelen trafikten etkilenmiyor, bunun oluşmasına etki de etmiyorum. Düşünsenize işine arabayla giden birçok insan araba yerine bisikleti tercih etse nasıl olurdu? Bisiklet sadece bize değil kentimize de katkı sağlıyor ” diyor.

9 AY BİSİKLETLE

Yakın zamanda Elmalı Çifti, beş yaşındaki kızları masalla birlikte dokuz ay sürecek bir bisiklet turuna çıkacak. Çift, bu turla öncelikle kızları masalın dünyayı görmesini sağlayacak bir pencere açmak, ardından da bisiklete binmek isteyen insanlara ilham kaynağı olmak istediklerini belirtiyor. Daha önce bu planımızın öncesinde dokuz günlük bir aile turu yapmıştık diyen Elmalı Çifti, “Bu turdan dört ay sonra Eylül 2018’de, evimize gelen gezgin bir çiftle yaptığımız sohbette de kesin kararımızı verdik. Mart 2020’de hayalimizi gerçekleştirmek üzere yola çıkıyoruz. Kendi sınırlarımızı görmek, eğlenmek ve çocuğumuza dünyayı görmesini sağlayacak bir pencere aralamak istiyoruz. Tur sonrasında Masal’ın gelişimini merak ediyoruz. Ayrıca bizim çocukla böyle bir tur yaptığımızı gören insanlardan etkilenebilecek insanlara ilham kaynağı olmayı amaçlıyoruz. Bunu başarabilirsek ne mutlu bize” ifadelerini kullanıyor.

ROTA AVRUPA OLACAK

İzmirli çiftin bisiklet yolculuğu Avrupa’ya doğru olacak. Yola Bulgaristan’dan başlayacaklarını aktaran Çift, “Her bisikletli gibi biz de Amsterdam’ı görmek istiyoruz. Bulgaristan’dan başlayıp, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Slovenya, İsviçre, Almanya, Hollanda gibi ülkelerden geçeceğiz. Fakat 13 ay içerisinde gideceğimiz Avrupa güzergahında kara kışa da denk geleceğimizden ve yanımızda beş yaşındaki çocuğumuz da olacağından, aşırı soğuklar gelmeden yani yaklaşık dokuz ayda turu sonlandırmak niyetindeyiz. Belki de rotamızı daha sıcak yerlere çeviririz. Amacımız özgür olmak. Bu yüzden de birçok şeye yolda karar vermek istiyoruz. 13 ay içerisinde mutlu oldukça devam edeceğiz, mutsuz olmaya başladığımız noktada da turumuzu sonlandıracağız” diye konuşuyor.

MASAL İLE DOĞA BULUŞACAK

Bu yolculuğun en önemli figürü aslında beş yaşındaki Masal. Küçük kız, anne babasının bisikletine bağlı Weehoo adlı pedallı bir römork ile yolculuk edecek. Ayrıca Çift turda yaşadıklarını sosyal medya aracılığıyla da şahit olmak isteyenlerle paylaşacak. Senem ve Engin Elmalı şöyle konuşuyor: “Masal’ın neşesi yerindeyse pedalları istekle çeviriyor. O’nun, şimdiye kadar ki yaptığımız her kamplı tur sonrasında, bizi hayrete düşürecek gelişimleri olmuştu. Bu turda ekstra olarak lisanının da gelişmesini bekliyoruz. Yaşayıp göreceğiz. Ama hiçbir şey olmasa bile doğada olmasının kişiliğine katkıları paha biçilemez. Bu serüveni takip etmek isteyenler @1bisikletmasali instagram hesabımızdan ve www.1bisikletmasali.com internet sitemizden takip edebilirler. Şimdiden bizi takip etmeye başlarlarsa hem heyecanımızı paylaşırlar hem de desteklendiğimizi hissetmemize katkı sağlarlar. Biz bir hayalin peşinden gidiyoruz. Umarız herkes, bir gün, kendi hayallerinin peşinden gitme cesaretini bulur.”

Utkucan Akkaş / Özel Haber

“Köyler yoksul değil açlık şehirlerde var…”

idlipten-aci-haber--4-askerimiz-sehit-oldu

İdlib’den acı haber: 4 askerimiz şehit oldu, 1’i ağır 9 askerimiz yaralı