in ,

‘Felaketlerin partisi olmaz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Korona felaketine karşı açıkladığı İstikrar Kalkanı paketini değerlendiren AK Parti, MHP ve CHP’li siyasetçiler, olayın ciddiyetine dikkat çekti

felaketlerin-partisi-olmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korona virüse dair alınacak tedbirlere ve ekonomik istikrar kalkanı paketine dair yaptığı açıklamalar büyük yankı uyandırdı. Yapılan açıklamanın ardından sürece dair değerlendirmede bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, “Sağlık Bakanlığı’mız hızlı ve hep bir adım önde hareket etti. Cumhurbaşkanımız ise kronoloji sıralamasına göre neler yapıldığını zaten ifade etti. Bu süreç iyi yönetiliyor. Geri kalanı ise vatandaşımızın duyarlılığına düşüyor. Mümkün olduğunca kimse evinden çıkmaz ise büyük bir sıkıntı yaşanmadan kurtulabileceğiz. Gerekli önlemler alındı hem İzmir hem ülkemizin her tarafında gerekli önlemler alındı ve hazırlıklar yapıldı. İzmir’de üç tane hastanemiz bu konuda hazır bekletiliyor, pozitif bir vaka olması halinde buradalar. Dikkatli davranır ve evden çıkmazsak süreç güzel atlatılacak” dedi.

‘GEREKENLER YAPILACAK’

Açıklanan ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ne dair gerekenlerin yapılacağı vurgulayan Nasir, “Ekonomik anlamda gerekenleri yapmaya hazırız. Ödemelerin 6 ay ertelenmesi, konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulanması, iç havayolu taşımacılığında KDV oranının indirilmesi, esnaf ve sanatkarların kredi borçlarının 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmesi ayrıca vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketlerinin devreye alınması için yapılacak teşvikler var. Paket eğer incelenirse içinde bulunduğumuz duruma uygun olarak çok güzel bir şekilde sunuldu. Bu süreci dikkat ederek çok güzel bir biçimde yürüteceğiz” dedi.

‘DAHA RADİKAL TEDBİR’

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Tamer Osmanoğlu ise, “Ekonomik tedbirlerle ilgili hükümetin şimdiye kadar aldığı tüm kararlar çok önemli. Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın süreci çok iyi takip etmesi vatandaşları yönlendirmesi herkes tarafından takdir edilen bir konu. Hükümetin almış olduğu kararlar çok doğru ve yerinde. Hatta daha radikal tedbirler alınabilir. Bizim insanımız biraz rahat. Hadise sıkıntılı ve büyük. İnsanlarımız paniklemeden kendini bireysel korumaya almalı. Liderimizin dediği gibi bilim, akıl ve duanın gücüyle biz bu sorunu çözebilecek durumdayız. Bilim adamlarımız devrede. Türkiye‘de tıp devrede. İnsanların hijyene dikkat etmesi gerek. Bunları dikkatli bir biçimde yapar ve uygularsak bu sorunu en hafif şekilde atlatarak hayatımıza devam edeceğiz. Ben sürecin doğru yönetildiğine inanıyorum ama sosyal medya eğer iyi yönetirseniz başka bir şey fakat aksi koşulda bilgi kirliliği yaratılıyor. Uzmanlar açıklıyor ekranlarda sosyal medyadan uzak durun uyarısı var. Sükunet ile kendi yapmamız gerekenleri yaparak en büyük hizmeti yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

‘YOLCULUK YASAKLANSIN’

Ekonomik olarak alınan tüm kararları desteklediklerini belirten Osmanağaoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Devlet ciddi karar almış. Evden çıkmaması gereken insanların evden çıkmaması ile ciddi katkıları olabilir. Evde kalacak ve fazla insanla temas etmemeliyiz. Şehirlerarası seyahatlerin yasaklanmasından yanayım. Ankara’da vatandaş okullar tatil edilince eve gidip dinleneceğine tatile gidiyor. Eğitimli insanlarımız yani toplumda ve kamuda kanaat önderliği yapacak kişilerin böyle davranması ise ayrıca insanın içini acıtıyor. Hızlıca yayılmasının engellenmesi için şehirlerarası yolculuğunun önlenmesi gerektiğini vurguluyorum. Bu virüsün bizim ülkemizde olumlu sonuçlanacağına çok ciddiye alınıp takip edilmesi gereken bir süreç. Kurallara uymamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘AŞI KONUSU EKSİK’

Konunun siyaset dışı ve bazı uygulamaların eksik olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Tacettin Bayır ise, “Bu konunun A partisi B partisi olmaz. Hastalık boyutu dışında birde ekonomik boyutu var. Bu meselenin çıkacak faturalarından birisi bu. Hastaneler yaparken böylesi bir salgın ihtimali ile ilgili kimse konuşmuyor. Ayrıca küçük yaşta çocuklarımız taşıyıcı olabilirler diye okulları tatil ediyoruz fakat anne baba çalışıyor, bu ekonomik şartlarda mümkün olabilecek mi? Bu konularda çözüm bulmak gerekiyor. Gerekli tedbirleri doğru şekilde almak gerekiyor. Ciddi bir olay hepsinden önemlisi” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendiren Bayır, “Konuşmada aşıların geliştirilmesi meselesi çok eksik kaldı. Bu iktidarın eksiğidir. Umreden dönen üç yüz kişilik bir kesim çok rahat bir biçimde geldi ve karantinaya alınmadı. Umuyorum kişiler kendilerini tecrit ederler ve bulaştırmazlar. Diğer bir eksik ise insanların bilgi açlıklarını televizyon ve internetten gideremedikleri için ve inanmadıklarından dolayı sosyal medyayı izliyorlar. İtalya tüm gerçekliğiyle basına yansıtıyor ki kişiler tedbir alsın. İzmir’de bu tahlili yapacak malzemesi olan bir yer yok burada kan alınıp Ankara’dan sonuç alınıyor. Onun gelmesi ise bir hafta. Belli bir yaş grubunun üstüne hitap ettiği için vefat edenler eceli ile dahi vefat etse virüsten mi öldü diye bir dedikodu mekanizması sosyal medyada dönüyor insanları paniğe sürüklüyor. Birazda bu bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

destek-patronaysa-isci-de-korunmali

‘Destek patronaysa işçi de korunmalı!’

bir-ay-disimizi-sikarsak-yayilmayi-onleyebiliriz

‘Bir ay dişimizi sıkarsak yayılmayı önleyebiliriz’