in ,

Financial Times: “Türkiye’de esnaf iflasa sürükleniyor”

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’de esnafın kredilere yönlendirildiğini ancak kısıtlamalar ve yüksek faiz nedeniyle bu kesimin iflasa sürüklendiğini yazdı.

financial-times-turkiyede-esnaf-iflasa-surukleniyor

Türkiye’de salgın döneminde devlet desteği alamayan ve banka kredilerine yönlendirilen esnafın durumu, uluslararası basının da gündemine girdi.

İngiliz Financial Times gazetesi, koronavirüs kısıtlamalarının ve merkez bankası politikalarındaki zikzakların Türkiye’de özellikle küçük işletmeleri zor durumda bıraktığını yazdı.

Bu kesimin aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi tabanını oluşturduğunu aktaran gazete, faizlerdeki artışın söz konusu borçlu küçük işletmeler için sancılı olduğunu vurguladı.

Yüksek faizin borçlu küçük işletmelere büyük yük bindirdiğini hatırlatan gazete, Erdoğan’ın yüksek faiz karşıtı açıklamalarının nedeninin bu durumun olabileceğine işaret etti.

“107 milyar dolarlık kredi borçları var”

Türkiye’de 3,2 milyon küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ) olduğunu aktaran FT, toplamda 107 milyar dolar borç yükü olan bu işletmelerin birçoğunun borçlarını ödeyemeyerek iflasa sürüklendiğini belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesinden ekonomist Prof. Dr. Öner Günçavdı, kaynak yaratıp söz konusu işletmelerdeki desteğini sürdürmek için hükümetin faiz indirimini en iyi araç olarak gördüğüne işaret etti.

Resmi kayıtlara göre 2020’de 120 bin esnafın iflas başvurusunda bulunduğunu, çok daha fazlasının ödeme gücü olmadığı için hukuki süreci başlatamasa da dükkanını kapattığını aktaran FT, Günçavdı’nın “Esnaf genelde işlerini döndürmek için banka kredilerini kullanıyor ancak şu an ya kredi alamıyorlar ya da çok yüksek faizle alabiliyorlar” görüşünü aktardı.

 

-halktv.com.tr

sahilde-olu-bulunan-2-cocuk-annesi-topraga-verildi

Sahilde ölü bulunan 2 çocuk annesi toprağa verildi

aliagada-sari-konutlar-sakinlerine-mujdeli-haber-geldi

Aliağa’da Sarı Konutlar sakinlerine müjdeli haber geldi