in ,

‘Gelecek pilde! Bu treni kaçırmayalım’

Otomotiv sektöründeki gelişmeleri değerlendiren EBSO Otomotiv Yan Sanayi Meslek Komitesi üyesi Suha Kahraman, “Dünyada bir pil eksiği var. Üretirsek satabiliriz” dedi

Türkiye’nin yerli otomobili Togg‘da sona yaklaşıldı. Yılın son çeyreğinde, fabrikanın seri üretime hazır hale gelmesi bekleniyor. Togg’un gelecek yıl Mart ayında trafiğe çıkması hedefleniyor. Bir yandan otomobil üretimi ile ilgili önemli gelişmeler yaşanırken diğer yandan tüm dünyada araç pili üretimine ihtiyaç duyuluyor. Bir yanda Tesla araç pili için çoktan kolları sıvadı. Özellikle bu ihtiyaca yönelik Türkiye’nin üretime geçmesinin büyük önem arz ettiğini belirten EBSO Otomotiv Yan Sanayi Meslek Komitesi üyesi Suha Kahraman, “Artık dünyada acayip bir değişim var. İsviçre Davos’ta artık globalizmin öldüğü, yerel ve bölgesel bir tutum sergilenmeye başlandığı söylendi. Araba üretelim ama daha önemlisi araç pili üretmek. Pili üreten mutlaka kazanacak. Otomobil üretip Türkiye’ye ve birkaç ülkeye satarız ama pil üretirsek tüm dünyaya satabiliriz. Çünkü pil eksiği var şu anda” ifadelerini kullandı.

suha-kahraman

ÜRETİM OLMALI’

Otomobil konusunda Türkiye’nin avantajlı olduğunu ve bu anlamda üretimi desteklediklerini ifade eden Kahraman, özellikle istikrarlı bir üretim politikasıyla dünyanın ihtiyacı olan pil üretimi noktasında yatırımlar yapılması gerektiğini vurguladı. Bir yandan tüm bu üretimlerin devlet ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TUBİTAK ve üniversitelerin bir arada çalışması gerektiğini bu sayede tüm dünyaya pil pazarlanabileceğini söyledi. Kahraman, “Bu noktada Türkiye avantajlı. Biz otomotivciler olarak optimistiz. Fakat daha taşlar yerine oturmadı. Savaş, pandemi derken ortalık biraz bulanık. Eskiden 10 yıllık planlar yapılırdı. Şimdi her şey bir değişim içerisinde kimse ne yapacağını tam bilmiyor. Her geçen gün yeni bir şey duyuyoruz. Şu an biz kesin bir şey malesef söyleyemiyoruz. Avrupa’nın yanında eğer istikrar yakalayabilirsek otomotiv üretiminde olumlu senaryolar bizi bekliyor. Lakin otomobilden ziyade araç pili üretimine geçmek gerekiyor” dedi.

TIPKI TOBB GİBİ’

Türk mühendislerin tüm dünyada önemli bir yere sahip olduğunu ve bu anlamda gerekli tüm alt yapıyla beraber ortak bir konsorsiyum oluşturularak üretimin adeta Türkiye’yi şahlandıracağını belirten Kahraman, “Birçok koşulun uygun olduğunu biliyoruz. Odalar Birliği, TÜBİTAK ve üniversitelerin ortak bir konsorsiyum kurup bu özel sektör değil de devletin yardımı ile nasıl TOBB kuruldu, aynen bu şekilde kurulmalı. Tesla şu an 3 ülkeyle anlaşma yapmış, sadece kendi pilinin hammaddesi çıkarabilmek için. Türkiye’de bor var. Bu, araba üretiminden daha önemli bir konu bence. Yapılırsa tüm dünyaya satılır. Otomotiv olarak işler iyi gidiyor, ilerleyen süreçte bunun avantajını kullanacağız. Fakat bir yandan sürekli değerlenen bir ürün halini alıyor pil. Arabadan çok daha önemli. Şu an Avrupa’da birçok firmada yöneticiler Türk. Hem mühendislik zekası hem de iş zekası olarak türk iş insanları ve mühendisleri her yerde. Bir de Hindistanlılar var. Bu durum bizi çok mutlu ediyor. Bu potansiyeli kullanabilmeliyiz” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER

İzmir’de Ballıkuyu mevkiinde yangın! Evler tehdit altında

horoz-dovusturme

İzmir’de horoz dövüşü yaptıran 46 şüpheliye işlem