in ,

Gençlerden büyük gurur

Sanatsever gençlerin kendi imkanlarıyla çektiği ‘Yabancı’ filmi son olarak Londra’da Lift-Off Global Network Film Festivali’nde ödüllendirildi

Bir grup İzmirli sanatsever gencin, tamamen kendi imkanlarıyla adeta ‘imece’ usulüyle çektikleri Yabancı (Stranger) sinema filmi, 10 yıllık köklü festival geçmişi ile uluslararası alanda adından sıklıkla söz ettiren Lift-Off Global Network Film Festivali özel seçkisinde 4’üncü oldu. Çekim, kurgu ve renklendirme işlemlerini kendi imkanlarıyla yapan yönetmen Atakan Uğur Karagöz ve ekip arkadaşları, festivalde jürinin yaptığı eleme sonucu ilk beşe girerek ülkemizi gururlandırdı. Özel seçkide finalist olan film, ikinci adaylığı olan First-Time Film Maker kategorisinde de yarışmaya devam ediyor. Filmin konusunu kısaca özetleyen Karagöz, “Filmde, Rıdvan karakteri ilk kez evinden yani İzmir’den uzaklaşarak hayallerinin peşinden İstanbul’a gider. Ancak bir süre kaldıktan sonra yaşadıkları onu tekrar İzmir’e, ailesinin yanına dönmeye zorlar. O, hayali olan sinema filmini çekmek için döndüğünü söylese de, yakınları Rıdvan’ın aslında İstanbul’da yapamadığını düşünür” dedi.

‘DESTEK ALAMADIK’

Bütün oyuncu ve çekim ekibinin gönüllü olarak projede yer aldıklarını söyleyen Karagöz, “ Yabancı filmi, 2016 yılında Dikili’nin Çandarlı Mahallesi’nde çekildi. Çandarlı’da çekilen film ‘in bazı sahneleri Bornova, Foça ve Karşıyaka gibi İzmir’in çeşitli ilçelerinde gerçekleşti. Biz bu filmi çekerken hiçbir sponsor ve yapımcıdan destek alamadık. Tamamen kendi imkanlarımızla filmimizi çektik. Bu nedenle bu tarz bir başarı elde etmemiz bizleri mutlu etti” dedi. Kazanılan ödülün kendisi için çok önemli olmadığını belirten Karagöz, “Ödülden daha önemli olan şey filmin bana öğrettikleri ve kattıkları oldu. Bu başarının benim ve arkadaşlarımın önünü açacağını düşünüyorum. Elde edilen bu başarının yeni projelerde daha rahat yapımcı bulmamızı sağlayacağına inanıyorum. Ayrıca kendi ülkemizi temsil ettiğimiz ve derece elde ettiğimiz içinde mutlu ve gururluyuz” diye konuştu.

‘BAŞARIYI DUYDUKLARINI SANMIYORUM’

Filmi çekerken hiç kimseden destek alamadıklarını söyleyen Karagöz, “Destek almak istedik ancak kimse bize arka olmak istemedi. Birbirlerine inanan arkadaşlarımız ile birlikte filmimizi tamamladık. Cebimizdeki son parayı ortaya koyarak kelimenin tam anlamıyla imece usulü bir şeyler yapmaya çalıştık. Filmde oynayan oyuncu arkadaşlarımız ve kamera arkası bize yardım eden arkadaşlarımız olsun hepsi tamamen gönüllü bir şekilde yardım ettiler. Herhangi bir yapımcıdan ve sponsordan destek alamadan kendi çabalarımız ile filmi çekip başarı elde etmek oldukça zor oldu” ifadelerini kullandı.

‘ENGEL DEĞİL’

Elde ettikleri başarı sonrası aile ve arkadaşları dışında kimseden tebrik almadıklarını söyleyen Karagöz, İzmir’in adını yurtdışında duyurmalarına rağmen görmezden gelinmenin kendilerini incittiğinin de altını çizdi. Kentte film çekebilmek için yeterli kaynaklarının olmadığını da sözlerine ekleyen Karagöz, “Bırakın İzmir’de bu işi yapmayı, yaptığınızda dahi kimse ‘gelin çocuklar size bir salon ayarlayalım’ deyip destek olmuyor. Tabi bu durum bizim film çekmemize engel değil bir şekilde kendi kendimize zorda olsa işlerin üstesinden gelebiliyoruz. Ancak hiç bir şekilde destek almadan bu işleri yapmak bizleri çok fazla zorluyor” diye konuştu. Son olarak Karagöz, ilerleyen dönemlerde de hazırlanacak projeler için de ilgililerden destek beklediğini ifade etti.

İbrahim Şengül / Özel Haber

tarihi-kemeraltina-kara-kis-geliyor

Tarihi Kemeraltı’na “Kara kış” geliyor!

pazarci-dertli-bunlar-daha-iyi-gunlerimiz

Pazarcı dertli: Bunlar daha iyi günlerimiz!