in ,

Gözler kritik toplantıya çevrildi: 7 bini aşkın personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesi sürecinde neler olacak?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 7 bini aşkın personeli yakından ilgilendiren toplu iş sözleşmesi sürecinde, cuma günü son toplantı yapılacak

izelman-toplu-sozlesme

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN şirketinde çalışan işçilerin önümüzdeki iki yıl süresince alacakları maaşları belirleyecek zam pazarlıklarında kritik viraja girildi. 2 Nisan tarihinde yapılacak son arabulucu zirvesinde işçileri temsil eden sendika ile Büyükşehir Belediyesi’ni temsil eden SODEMSEN arasında uzlaşma sağlanamadığı takdirde yetkili sendika iki ay içerisinde grev eylem kararını askıya çıkartmak için hafta başı itibarı ile hazırlıklara başlayacak. Geçtiğimiz iki yılda yangın, deprem, sel, pandemi gibi pek çok afetle boğuşan 7 bin kadar personeli temsil eden Genel İş Sendikası gösterdikleri bu fedakarlık karşısında iyi niyet ve yüzde 35 zam beklediklerini açıklarken, gözler yüzde 15’lik zam konusunda ısrarcı olan belediye yönetiminin atacağı adıma çevrildi.

YÜZDE 35’LİK ZAM TALEBİ

Toplu iş sözleşmesi sürecinde önemli kazanımlar elde ettiklerini aktaran DİSK Genel İş Sendikası İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Faruk Saral, Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada görüşmelerin olumlu şekilde neticelenmesi için tüm adımlarını attıklarını hatırlattı ve şunları söyledi: “Toplu iş sözleşmesi sürecinde ilk aşamada anlaşma sağlanamadı ve arabulucuya gidildi. Şimdi arabulucu aşamasında Cuma günü son toplantıyı yapacağız. Bizim temennimiz ilk gün söylediğimiz gibi masa başında uzlaşı sağlanması. Eğer Cuma günkü oturumda da anlaşma sağlanamadığı takdirde önümüzde 60 günlük bir süreç bizi bekliyor. Anlaşmazlık tutanağı imzalandıktan sonra grev eylem kararını belediyeye asacağız. Eğer o aşamada da sözleşme imzalanmazsa Mayıs sonuna kadar grevi hayata geçireceğiz. Toplu iş sözleşmesi taslağında görüşülen maddelerden 16 tanesi üzerinde henüz anlaşma sağlanamadı. Bunlardan 4 tanesi idari talepler, geri kalan 12 tanesi ise ücretle ilgili maddeler. Esas kritik olan maddeler bu 12 tanesi. Bugüne kadar 76 maddeden 60’ı üzerinde anlaşma sağlandı. Yani, aslında ücret hariç bu toplu iş sözleşmesinde büyük oranda uzlaşıldı. Süreç bugüne kadar olumlu gitti diyebiliriz. İşçilerimiz için önemli kazanımlar sağladık. Fakat belediyenin bize arabulucu sürecinden önce teklif ettiği yüzde 15’lik ücret zammı teklifinde bir değişiklik yok. Ama biz bu rakamı kabul etmedik, etmemiz de mümkün değil. Çünkü önerilen rakam taleplerimize yaklaşmıyor bile. Biz ikramiyeler ve tüm ek ödemelerle birlikte toplamda yüzde 35’lik bir zam istiyoruz.”

EŞİT İŞE, EŞİT ÜCRET’

Genel İş Sendikası İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Saral, taleplerinin kalan bölümünü ise şu sözlerle özetledi: “Sosyal haklar açısından bir diğer önemli talebimiz de memurlara ödenen banka promosyon ücretlerinin üyelerimize sunulmasıdır. Bugüne dek şirket işçileri olarak böyle bir ödeme almadık. Bu konuyla ilgili olarak daha önceden bir eylem de yaptık ve takipçisiyiz. Toplu sözleşme tamamlanana kadar da takipçisi olacağız. Bu dönem bir diğer önemli talebimiz de eksik ücret alan arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi. Eşit işe eşit ücret talebimizin bu dönem artık çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Bu bizim olmazsa olmazımız. Son üç toplu sözleşme döneminde ısrarla dile getirdiğimiz bu talebimizin bu dönem hayata geçmesi konusunda ısrarcıyız. 2011 yılından bu yana yani on yıldan beridir bu talebimize yanıt arıyoruz. Genel olarak toplu iş sözleşmesi süreci olumlu devam ediyor. Uzlaşamayacağımızı düşünmüyoruz. Taleplerimiz çok uçuk şeyler değil. Makul şeyler istiyoruz. Orman yangınında, depremde, sel vakasında, pandemi süreci boyunca kapı kapı gezen, fedakarlık gösteren, kenti için çalışan emekçi gereken özveriyi gösterdi. Şimdi fedakarlık yapma sırası belediyede. Hep dediğimiz gibi en güzel sözleşme masa biten sözleşmedir. Bizim greve gidelim, İzmirlileri mağdur edelim gibi bir derdimiz, ısrarımız yok. Zaten pandemi sürecindeyiz. İzmir’e yakışır, emek kentine yakışır şekilde bu işi tamamlamak istiyoruz. Bugüne dek emekten yana tavrını gösteren Tunç Soyer’in de iş başında masa barışını sağlamak için elinden geleni yapacağına inanıyoruz. Belediye yönetiminin de aynı hassasiyeti ve iyi niyeti göstereceğini düşünüyor, toplu iş sözleşmesi sürecini, masa başında tamamlayarak, davullarla, zurnalarla kutlama yapmak istiyoruz.”

ERMAN ŞENTÜRK / ÖZEL HABER

saglik-bakanı-koca

Bakan Koca’dan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası önemli açıklamalar!

cam-fistiginin-gelecegi-icin-calisma-yapildi

‘Çam fıstığının başkenti zorda’