in ,

‘Grev yapmak değil uzlaşmak istiyoruz’

İZBAN’da Toplu İş Sözleşmesi süreci devam ederken ilk 60 günlük sürenin bitmesine iki gün kaldı. Sendikadan ‘Bu iş masada bitmeli’ çağrısı geldi

grev-yapmak-degil-uzlasmak-istiyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) ortak şirketi ve kent içi ulaşımın vazgeçilmezlerinden İzmir Banliyö Sistemi’nde (İZBAN) Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde ilk 60 günlük sürenin bitmesine son iki gün kaldı ancak işçi ve işveren arasında henüz anlaşma sağlanamadı. İşveren tarafından bir zam teklifi almadıklarını dile getiren Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, süreci Ege Telgraf’a değerlendirdi. Yasal sürenin devam ettiğine dikkati çeken Başkan Giral, “Görüşmeler devam ediyor. 60 günlük süremiz pazar günü sona eriyor. Ondan sonra eğer bir teklif gelmezse uyuşmazlığa düşüyor ve ardından da arabuluculuk süresi başlıyor. 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu gereğince arabulucu istenecek. Bunun için de 15 gün bir süre var, ardından ise 6 gün rapor süresi veriliyor. Kısacası önümüzde 21 günlük bir süre var. Ondan sonra herhangi bir anlaşma olmazsa grev kararı almak zorunda kalacağız. Çünkü o kararı almazsak da yetkimiz düşer. Grev kararı almamızın ardından da yine bir 60 günlük süre başlıyor.

‘TAVIR ÇOK ÖNEMLİ’

İZBAN’da her gün alın teri döken 330 üyeleri olduğunu da hatırlatan Giral, “Ulaşım sektörünü incelediğimizde, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerde en düşük ücret alan ve en düşük sosyal yardım alan kurum İZBAN’dır. Bunu biz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’e bu süreç başlamadan önce anlattık. Kendisi de olumsuz bir görüş sergilemedi, toplu sözleşme zamanı geldiğinde görüşeceğimizi belirtti. 5.dönem Toplu İş Sözleşmemizin altıncı oturumunu 22.Aralık Cuma günü yapıyoruz; dört dönemdir grev yapmak zorunda kaldık. Asgari ücret açıklanmadan önce en üst gruptaki maaş alan İZBAN çalışanının aldığı çıplak net ücreti 2 bin 719 liraydı. 2021 yılı ocak ayından itibaren asgari ücret net 2 bin 825 lira 90 kuruş oldu. Ücretler düşük olduğu için şu anda herkes asgari ücret alıyor. Önceliğimiz grev yapmak değil masada uzlaşmak istiyoruz. Bu konuda işverenin tavrı bizim için çok önemli. Hiçbir zaman grev yanlısı değiliz” açıklamalarında bulundu.

‘İSTEĞİMİZ ÜTOPİK DEĞİL’

TCDD bürokratlarına da Sendika Genel Merkezi vasıtasıyla süreci anlattıklarını belirten Giral, “Bu konuda da girişimlerde bulunduk, derdimizi anlattık. Şimdi bu iki ortağın bir araya gelerek karar vermesi gerekiyor. İnşallah onlar da sağduyulu bir şekilde hareket edip çalışanlarına sahip çıkarlar. Bizim istediğimiz ütopik rakamlar değil, insanca yaşayabileceğimiz bir ücret istiyoruz. Bütün talebimiz bu” dedi.

‘EMEKÇİMİZ KAZANSIN’

Son olarak, “Burada arkadaşlarımızın talepleri bizim için önemli” diyerek sözlerine devam eden Başkan Giral, “Bizler de sendika olarak onların sonuna kadar arkasında duracağız. Pandemi hep çalışanı ve emekçiyi vurdu. Bu sadece bizim ülkemizde değil dünyada da böyle. Pandemi döneminde bir grev olması hem işçiyi hem de vatandaşı çok etkiler. Çalışan da greve gitmek heveslisi değil bizim sesimizi duymazlarsa sonuna kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Sonuçta işçi greve gittiğinde maaş da alamıyor ancak bir yerde ‘Bıçak kemiğe dayandı’ sözü var ya, iş oraya geldiğinde bu tarz durumlar olabiliyor. Siz zaten yeterli ücreti verdiğinizde çalışanı kim isterse istesin greve götüremezsiniz. Biz demokratik bir şekilde masada görüştüklerimizi çalışanlarla paylaşarak, ne yapmak istediğimizi ve önümüzdeki yolu anlatarak ilerliyoruz. Bu sözleşmeyi tüm İZBAN işçisinin yüzü gülecek şekilde masada bitirmek çalışanları motive eder, iş konusunda da verimi yükseltir. Herkes evine, ailesine ekmek götürmeye çalışıyor. Biz mücadelemizde İzmir halkını da yanımızda görmek istiyoruz. Tek isteğimiz asgari ücret seviyesindeki maaşlarımızın insanca yaşayabilecek bir seviyeye getirilmesidir. Umarız ki bu süreç bir an önce tamamlanır ve emekçimiz de İzmirimiz de kazanır” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

turkiyede-son-24-saatte-koronavirusten-140-kisi-hayatini-kaybetti

Türkiye’de son 24 saatte koronavirüsten 153 kişi hayatını kaybetti

‘İş yerlerinde ‘mobbing’ artıyor’