in ,

‘Gücümüz kalmadı artık dayanamıyoruz!’

Salgınla birlikte yaşadıkları krize daha fazla direnemeyeceklerini söyleyen Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, “Zaten iş yok, ne yapacağız!” diyerek isyan etti

gucumuz-kalmadi-artik-dayanamiyoruz

Dünyayı saran korona virüs (KOVİD-19) salgını birçok sektörde olduğu gibi çiçekçileri de adeta perişan etti. Pandemi süresi boyunca kazanamadıklarını söyleyen İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, “İşler bıçak gibi kesildi. İnanın piyasa bizimle ilgili alanlarda durmuş vaziyette. İnternet satışları bile durdu. 42 yan sektör düğün sektöründen besleniyor. Bizim için de önemli bir alan. Durumlar gerçekten sancılı. Üretimde bir değişiklik yok. Daha önceden planlanıyor, planlandığı için herkes kan ağlıyor. Çünkü emek veriliyor, üretiliyor, önceden planlanıyor. Bu eylül- ekim ayına kadar sürüyor. Bizim sezonluk bir işimiz var. Düğün sezonunda en çok işi yapıyoruz. Yazları bize yük oluyor. Sezon 5 ay. Temmuzda açıldı, ağustosta işler hızlandı. Umutlandık, tekrar başladığımız noktaya döndük. AVM’ler açık, turizm açık. Burada bir sıkıntı var. Sektör olarak baktığımızda neden düğün? Gelir kaynağı  turizmden çok değil diye mi?” sözleriyle binlerce meslektaşının sıkıntısını dile getirdi.

‘GENEL AF BEKLİYORUZ’

Desteklerin yetersiz olduğunu ve işverenlerin mecburen eleman çıkardığını söyleyen Kış, en büyük ekonomik çıkmazın bu alanda yaşandığını söyledi. Kış, aynı zamanda dolar ve Euro’daki artışın çiçek sektörünü büyük oranda kötü etkilediğine değindi. Genel bir af çıkması gerektiğini vurgulayan Kış, “Nasıl direneceğimizi bilmiyoruz. Kredilerin geri ödemeleri var. Geri dönüşler nasıl ödenecek? Kimse vergi dahi ödeyemiyor. Genel bir af çıkmalı. İnsanlar nefes almalı. Sicil ve vergi affı çıkmalı. Kimse iş yapamadığından ödeyemiyor. Neler yapacağını bilemiyor. Yaşam devam ediyor. Bütün sektörler etkilendi. Ayakkabıcısı, kuaförü, mobilyacısı saydıkça bitiremeyiz. Bu grubun içinde büyük bir çoğunluk teşkil ediyor. O kadar çok düğün iptal edildi ki… Biz de kapattığınız sektörleri ayakta tutmak için devletin elini taşın altına koymasını bekliyoruz. Bizim sektör kan ağlıyor. İnsanlar mutsuz ve can çekişiyor. Direnemiyoruz. Euro ve dolar fırladı, 3 liraya aldığım şey oldu 7 lira. İş zaten yok. Hollanda’dan çiçek alıyoruz. Sektörü o kadar çok etkiledi ki… Nasıl yapacağız bilmiyorum. Devletten bir destek bekliyoruz. İthalat fiyatları ikiye katladı. Almadan olmaz. Alınca fiyatlarım yükseliyor. Zaten iş yok. Umuyorum konu için bir yaptırım gerçekleştirilir” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

konakta-egitim-icin-dev-kampanya

Konak’ta eğitim için dev kampanya

yeni-sakranda-dogalgaz-calismalari-tam-gaz

Yeni Şakran’da doğalgaz çalışmaları tam gaz