in ,

“Güzelbahçe’nin sağlığı bizim kırmızı çizgimiz!”

Virüs ve salgın hastalıklar gibi olağanüstü durumlarda yerel yönetimlere büyük işler düştüğünü belirten Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Bu zorlu günleri hep birlikte ve insanlarımıza olan inancımızla aşacağız” dedi

guzelbahcenin-sagligi-bizim-kirmizi-cizgimiz

Korona virüs salgınına mücadele kapsamında İzmir’in dört bir yanında çalışmalar sürüyor. Vatandaşı bu zor günlerde yalnız bırakmamak adına koordineli bir program hazırladıklarını söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, ilçedeki çalışmaları Ege Telgraf okurları için anlattı… Sürecin başından bu yana çalışma ekibi ile tüm hazırlık ve düzeni mücadeleye yönelik hazırladıklarını belirten Başkan İnce, “Her belediye de olduğu gibi bizde ilçe genelinde önlem rengimizi kırmızı olarak belirleyip bu çizgide hareket ediyoruz. Güzelbahçe’nin iyiliği ve sağlığı bizim her zaman kırmızı çizgimizdir” dedi.

Böylesi olağanüstü durumlarda yerel yönetimlere büyük iş düştüğünün altını çizen Başkan Mustafa İnce, “Tüm vatandaşlar sizlerden bu süreçte taleplerde bulunuyor. Hem evde kal deyip hem de hizmet götürmezseniz bir çelişkiye düşmüş olursunuz. Belediyemizde görevli 60 yaş üstü, engelli, kronik rahatsızlığı olan, 12 yaşından küçük çocuğu olan, hamile olan personele 12 gün idari izin verilmiştir. Belediye personelimize iş ve işleyişin aksamayacağı bir şekilde sırayla her birimde 1 veya 2 personel kalacak şekilde idari izinler verdik. Belediye hizmet binalarında hijyeni sağlamak için 15 bölgede el dezenfekte makineleri taktık. Belediye ana bina girişi tek kapıdan yapıldı ve personel dâhil giren her vatandaş ateş ölçer cihazlarla ateşi ölçülüp olumsuz bir sonuç yok ise belediye içerisine aldık. Birimler içinde personel ve vatandaşın mesafesinin korunması için bir takım uygulamalar yaptık. Belediyemize bağlı; spor, sanat, kültür ve semt evi kurslarımıza bir süreliğine ara verdik. İzmir Büyükşehir Belediye ekiplerinin de destek verdiği ve Belediye personeli içerisinden 5 kişilik bir ekip kurulmuş, ana bina olmak üzere tüm hizmet binalarına ve araçlara ilaçlama yapıldı ve bu periyodik olarak da mahalle mahalle sokak sokak devam ediyor” diye konuştu.

‘BİLGİLENDİRİYORUZ’

“Yaşanabilecek acil bir durumdan dolayı ekiplerimiz hazır” diyen İnce, “Başkan yardımcıları ve müdürler 24 saat esasına uyacak şekilde dönüşümlü olarak görev başında. İlçemizde bulunan tüm parklar, ibadet merkezleri, taksi durakları, dolmuş durakları eczaneler, halkın ortak alan olarak kullandığı tüm bölgeler dezenfekte ediliyor belirli aralıklarla. Kaymakamlık. Emniyet Müdürlüğü, Okullar, STK’lar dezenfekte edildi. Tüm esnaf ve iş yerleri dezenfekte edildi ve edilmeye devam ediyor. Vatandaşlarımızın bireysel temizliğine ve çevre temizliğine duyarlı olmaları için billboardlar astık, sosyal medya platformlarında sürekli olarak bilgilendirme yapıyoruz. Zabıta ekiplerimiz denetimlerini artırdı, bu denetimler sonucunda ele geçirilen sahte dezenfektan maddeler ile ilgili gerekli mercilere bildirildi. Fırınlar ve gıda satışı yapan yerler belirli periyotlarla denetim yapılıyor. Bilgilendirici afişler asılıyor, sosyal mesafe korunması ile ilgili uyarılar yapılıyor. Halkın yoğun olarak gittiği salı ve cumartesi pazarları Zabıta ekipleri tarafından denetleniyor ve paketli gıda ile hijyen için eldiven kullanılması ile ilgili gerekli önlemler alınıyor. Pazar girişlerinde tüm vatandaşların ateşi ölçülüyor, maskesi olmayan vatandaşlara maske dağıtılıyor. Pazara giriş ve çıkışlar tek noktadan yapılıyor” ifadelerini kullandı.

‘DİKKAT EDİLİYOR’

Belediye olarak tüm personeli ile birlikte vatandaşın sağlığı için yapabilecekleri ne varsa yapmaya hazır oldukları vurgusunu da yapan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Personelimizi de korumak adına dönüşümlü ama koordineli bir çalışma programı hazırladık. Her birim de 1 ya da 2 kişi çalışıyor. Zorunlu olunan temizlik işleri, fen işleri, zabıta ve kültür sosyal işler müdürlükleri kendi içinde dönüşümlerle bu süreci yönetiyorlar. Eldiven ve maske konusunda ekiplerimiz dikkat ediyor. İlaçlama ekibimiz koruyucu kıyafetlerle çalışmalarını yapıyorlar. Özellikle toplumun ortak kullanım alanlarını sık aralıklarla ilaçlıyoruz. Çünkü toplumun yoğun olduğu yerler en riskli yerler. Bu yüzden oralara önem veriyoruz. Sokaklar, caddeler komple ilaçlanıyor. Halkımızın sağlığı için gereken her türlü işlemi yapıyoruz. Tabi tüm ülkede olduğu gibi ilçemizdeki esnafta bu konuda ciddi etkilendi. Devletimiz gereken yardımda bulunacaktır. Bizde küçük esnafımıza küçük dokunuşlarla bu zorlu süreci aşmaları için desteklerde bulunuyoruz” dedi.

Son olarak ilçe sakinlerine seslenen Başkan Mustafa İnce, “Güzelbahçe Belediyesi olarak yanlarındayız. Bizleri 7 gün 24 saat arayabilirler. Her türlü konuda kendilerine yardımcı olacağız. Evde kalmalarını, sağlıklarına dikkat etmelerini istiyoruz. Bu zorlu günleri hep birlikte aşacağız” diye konuştu.

‘Sorumluluklarımız var!’

İlçedeki çalışmaları sürdürürken sosyal sorumluluklarını da ihmal etmediklerini belirten Başkan İnce, “Her ilçede olduğu gibi maalesef ki bizim ilçemizde de gelir durumu iyi olmayan vatandaşlarımız var. İşten çıkarılan ya da bu süreçte ücretsiz izne çıkartılan vatandaşlarımız var. Bugüne kadar yüzlerce aileye ayni yardımda bulunduk ve devam ediyoruz. Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince de her zaman onların yanında olmaya devam edeceğiz. Bunun yanında çalışmalarımızı sürdürürken tabii ki güzel ilçemizi paylaştığımız can dostlarımızı da unutmadık. Can dostlarımızla ilgili Sağlık işleri Müdürümüz ile birlikte 3 hekim, 1 veteriner teknikeri, 4 personelle tam kadro hizmetteyiz. Mesai saatleri 08.30-12.30 ve 13.30 – 17.30 arası tam gün, hafta sonları 08:-13.00 arası hizmet vermeye devam ediyor. Korona virüs sürecinde geçici bakım evimiz vatandaş girişlerine kapatıldı. Onun haricinde salgından önceki tüm işlemlerimize devam ediyoruz. Hasta bakım- tedavi- kısırlaştırma- ameliyat -operasyon her şey aynı şekilde devam ediyor. Belediyemizin Veterinerlik Birimi tarafından 12 mahalleye belirli periyodlarla mama dağıtımı yapıyoruz. Şu ana kadar 300 kilogram mama dağıtımı gerçekleştirdik” açıklamalarında bulundu.

karsiyaka-rengarenk

Karşıyaka’da balkonlar bayram yerine dönüşüyor!

ciglide-ciftciye-traktor-destegi

Çiğli Belediyesi’nden çiftçilere traktör desteği