in ,

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç: Ne yapacaktı göbek mi atacaktı

Karşıyaka Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’ çalıştayında Konya’daki ‘İklim Şurası’ damgasını vurdu

Türkiye’nin farklı kentlerinden belediye başkanları, iklim değişikliğini ve dünyanın geleceğini tehdit eden bu krize karşı yerel yönetimler düzeyinde yapılması gerekenleri konuşmak için Karşıyaka’da buluştu. Karşıyaka Belediyesi’nin “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” çalışmaları kapsamında düzenlediği belediyeler buluşması, Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Ali Öztunç, Ahmet Akın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu “İklim Krizinin Etkileri Açısından Kentlerimizde Mevcut Durum ve Belediyelerimizce Sürdürülmekte Olan Uygulamalar” bakımından görüşlerini ve deneyimlerini paylaştı.

karsiyakada-calistay

ODAĞIMIZ ENERJİ’

Toplantıda, iklim krizi ve enerji kaynakları üzerinde değerlendirmelerde bulunan CHP Enerji ve Altyapı Projeleri’nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Türkiye’de ve dünyada büyük bir iklim krizi var. Bunu gerçekçilik olarak ortaya koymak durumundayız. Bir de bunu görmezden gelen bir hükümet var. İktidara talip olan ve çok kısa süre sonra iktidarı yönetecek olan biz hazırız. Ne yapacağımız belli, hocalarımızla tartışıyor. Belediyelerimiz kendi bölgelerinde büyük olaylara imza atıyorlar. Bize göre enerji, iklim ve doğa bir bütün. Çevreye duyarlı madencilik ve enerji tüketimi mümkün. Bunun için noktaya enerjiden başlamamız gerekir. Enerji politikalarımızın odağında yenilenebilir enerji ve en tepesinde de güneş var” dedi. Ülkelerin enerjiyi yeri geldiğinde şantaj aracı olarak kullandığını ifade eden Akın, “İktidar şu anda çevre ve doğayı bir kenara bırakmış durumda. 84 milyon 600 bin nüfusu müşteri gibi görüyorlar. Bu olmasa Türkiye yenilenebilir enerjide çağ atlar. İktidarımızda her yıl 5 bin megawatt güneş yapacağız. Uygulamamız hazır, potansiyelimiz var. Belediyelerimiz öncü belediyelerdir, hepsini yürekten alkışlıyorum. İzmir bu çalışmanın en büyük örneklerinden… Önümüzdeki yıllarda göreceksiniz ki İzmir’de karbon salınımının nasıl azaldığını ve belediyelerimizin ne noktadan ne noktaya geldiğini… Enerji kooperatiflerini enerjide vatandaşlarımız söz sahibi olsun diye kurduk. Dünya bütün politikalarını güneşe göre, bizimkiler ranta göre ayarlıyor. Biz bu politikaları değiştireceğiz. CHP iktidarında vatandaşımız yaşanabilir bir Türkiye’de ve sürdürülebilir politikalarla yaşayacak” dedi.

UKRAYNA’YI HATIRLATTI

Konuşmasında, Konya’da gerçekleşen ‘İklim Şurası’na ilişkin eleştirilerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç da, “Şurada bir bakıyorsunuz bir vatandaşımız sahnede kaşık havası ile göbek atıyor. AKP’nin iklim krizi şurasından ne bekliyorsunuz. Biz iklim ile ilgili ne yapacaklar diye bekliyoruz, görüntüler sosyal medyaya düştü eğleniyorlar. İşi bilmiyorlar, farkında değiller ve umurlarında değil. Birkaç gündür Avrupa’nın ortasında bir çatışma var. Avrupa’nın tam orta yerinde insanlar ölüyor, niçin? Birkaç kişinin kişisel egosu ve hırsı için insanlar öldürülüyor. Bu çağda bir devlet gidip başka bir devleti işgal ediyor. Ukrayna’ya her türlü gazı verenler çekildi, ‘Tanrı Ukrayna’nın yanında olsun’ gibi açıklamalarla insanları ölüme terk ettiler. Bu bir adamın ne kadar güçlü olduğunu gösterdi, o adam Gazi Mustafa Kemal Atatürk. ‘Savaş zorunluluk değilse cinayettir’ diyen Atatürk’ün ne kadar büyük biri olduğunu görüyoruz” dedi.

GAZİEMİR ÇIKIŞI

Ukrayna’da Çernobil ele geçirilmiş, yanlışlıkla nükleer atık sahası patlamış, Avrupa bir kez daha Çernobil tehlikesi ile karşı karşıya… Ciddi bir doğa katliamı yaşanıyor ama yine sessiz kalınıyor. Nükleer Silahı var diye Rusya’yı konuşanlar neden İzmir’i görmüyor” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Öztunç, şu ifadeleri kullandı: “İzmir’in ortasında Gaziemir’de nükleer atık sahası var. Yerel yönetim, belediye başkanı isyan ediyor, Vali çıkıp diyor ki ‘Şov yapıyor’ diyor. Ne yapacaktı, AKP’liler gibi göbek mi atacaktı? AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ boş boş konuşuyor, Binali Yıldırım’ın umurunda değil. Foça’ya gittim, gidene kadar her yere mantar gibi villa yapmışlar. Sonra iklim krizi ile mücadele ediyoruz diyorlar, bunların iklim krizi umurlarında değil. Bunlar Avrupa’da hibeyi duyunca doların yeşilini duydu ağacın yeşilini hatırladı. Oysa yaşadığımız bir gerçek var, daha geçtiğimiz yıl Antalya ve Muğla yangınlarını hatırlayın… Hemen ardından yazın ortasında iklim krizi nedeniyle yaşanan selleri hatırlayın. Bütün bunlar iklim krizi nedeniyle yaşadığımız olaylar olarak adlandırılıyor ama bizimkiler gidip Konya’da göbek atıyor. Görev CHP’ye düşüyor. İktidar olunca iklim değişikliği ile tam mücadele edeceğiz. Bu toplantılara katılan CHP’li belediyelerimizi kutluyoruz. Biliyoruz ki CHP’li belediyeler halk için çalışan belediyeler. Birileri rant için çalışır ama CHP’li belediyeler halk için çalışır. N’olur herkese anlatın, Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetini herkes bilmeli.”

BU LAFLA OLMAZ’

Dünyanın giderek yaşanmaz bir hale geldiğini söyleyen CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “İklim politikaları tek bir alanı değil birçok alanı ilgilendiriyor. İklim Yasası çıkaracaklar ama milletvekillerini, parlamentoyu davet etmiyorlar. Konya’da şura yapıyorlar; sen, ben, bizim oğlan. ‘Milliyetçiyiz’ diyorlar ya bu lafla olmaz. Bizim denizlerimiz, ormanlarımız vatan; eğer siz bunları korumuyorsanız vatansever değilsiniz. Bu toplantıya katılıp vatanseverlik duygusunu gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

GERİ KAZANABİLİRİZ’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise, Karşıyaka Belediyesi’nin iklim krizi ile ilgili attığı adımları çok değerli bulduklarını açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de iklim krizi ile mücadele konusunda yaptığı çalışmaları anlatan Özuslu, “Arazi kullanımı, atık yönetimi, halk sağlığı, su yönetimi, tarım ve ormancılık gibi konularda toplam 61 eylem oluşturduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yok oluşu değil birlikte var olmayı savunuyor ve yolumuza devam ediyoruz. Etkileşimli, katılımcı ve şeffaf karar alma sürecine gençleri de dahil etmek hepimizin en temel önceliği ve ödevidir. Afetlere ve salgınlara dirençli olmanın tek yolu doğa ile uyumlu bir yaşam sürmek ve şehirlerimizi doğa ile uyumlu olarak inşa etmektir. Doğayı geri kazanabilir, onunla barışabiliriz” açıklamalarında bulundu.

cemil-tugay

YERELSİZ BAŞARI…’

Toplantının açılışında konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay da, iklim krizi ile mücadelede yerel yönetimlerin önemine değildi. İklim krizinin tüm insanlığın hayatını derinden etkilediğine vurgu yapan Başkan Tugay, “Bu krizi görmemek ve etkilerini hissetmemek mümkün değil. Orman yangınları, kuraklık, tarımda rekoltenin azalmaları, ekosisteminin bozulmasıyla hepimiz hissediyoruz. Bugünlerde ‘İklim Şurası’ adı altında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Konya’da düzenlediği bir toplantı oldu. Bütün dünyada belediyeler iklim mücadelelerinde en önde olarak görülen kurumlar. Globalde düşünülen yerelde uygulanmadığında etki etmiyor ama Konya’daki şuraya hiçbir belediye başkanı davet edilmedi. TBMM Çevre Komisyonu’nun da davet edilmediğini öğrendik. Dün akşam açıklanan bildiri ve sonuçlara baktığımızda merkeziyetçi bir anlayışla hareket edildiğini gördüm. Açıkçası bunun bir çözüm olacağını sanmıyorum. Yereli davet etmediğiniz bir sürecin başarılı olması mümkün değil” dedi.

‘Yoğun travmaları kentler yaşıyor’

İklim konusunun siyaset üstü olması gerektiğini belirterek açıklamalarını sürdüren Başkan Tugay, “İnsanların oluşturduğu yapılar kentler olduğu için daha yoğun travmaları kentler yaşıyor. Dünya nüfusunun yüzde 55’i kentlerde yaşadığı ve 2030 yılında bu rakamın yüzde 65’e çıkacağı düşünüldüğü için kent odaklı çalışmalar yapmak gerekiyor. O yüzden burada belediyeler çok önemli. Bu konularda belediyelerin yetki sahibi olması ve daha çok kaynak ayrılması bizim ne yaparsak yapalım nihai oluşacağımız nokta olarak belirtiliyor. Şehirler iklim öngörülerini oluşturmalı ve tedbirlerini şimdiden almalar. Belediyeler de burada kilit irade konumundalar. Bir yerde merkezi hükümet yanlış politikalar uyguluyor diye seyredecek değiliz. İnsanlarımız bu kadar büyük iklim krizi yaşarken seyretmek istemiyoruz. Bu anlamda belediyelerin iş birliği yapması gerçekten önemli. Bu sadece yağmur faz yağdı, kuraklık oldu konusu değil; aynı zamanda gittikçe derinleşen sosyal adaletsizlikler ve toplumsal bazı olaylarla kendisini hissettiren ve felaket senaryolarıyla birlikte yaşanacak bir durum. Belediyeler olarak bizler sürdürebilir enerji ve iklim eylem planları yapıyoruz. Bu yaptığımız toplantının bir ilk adım gibi görülmesi gerektiğini ve bundan sonraki çalışmalarımızda bu adımları çoğaltacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Yağmur DAŞTAN