in ,

İzmir’in takımları yükselebilecek mi!

Geçtiğimiz sezon Göztepe ve Altay’ın da küme düşmesiyle Süper Lig’de İzmir takımı kalmadı. İzmirli futbolseverler yeni sezon öncesi takımların durumunu değerlendirdi

izmirin-futbol-takimlari

İzmir futbol takımları sezona hummalı bir şekilde hazırlanıyor. Takımların hedefi yeniden Süper Lig’de ter dökebilmek. İzmirli bir kısım futbolseverler, takımlarının son yıllardaki gidişatından memnun olmadığını belirtti. Takımlarda eskisi gibi İzmir ruhunun ve değerlerinin yansımalarını görmeyi istiyorlar.

İzmir kulüplerinin asıl sorununun, kulüp yöneticilerinin yetersiz çalışmaları olduğuna işaret eden Mehmet Kaplayıcı, “Süper Lig’de İzmir’den bir takımın olmaması üzücü. İzmir’de Göztepe’yi destekliyorum. Zamanında Bucaspor, Göztepe gibi takımlar vardı. Maalesef şu an hiçbiri yok. Altınordu, üst lige çıkmak istemiyor, Altay battı. Altınordu’nun hocası bile yok görünüyor. Karşıyaka’nın üst lige çıkması çok zor. Bu problemlerin nedeni olarak yönetimin çalışmalarını gösterebilirim. Transfer bitmek üzere hala bir çalışma yok. Süper Lig, ‘İstanbul Ligi’ne döndü” diye konuştu.

BÜYÜK KAYIP’

Eskiden İzmir takımları sayesinde büyük takımların maçlarını da İzmir’de izleyebildiklerini ama günümüzde bunun artık hayal olduğunu belirten Erdem Güler, “Fenerbahçe’yi destekliyorum. Süper Lig’de Göztepe, Altay yok. Bu takımlar Türkiye’nin köklü takımlarıydı, Süper Lig’de olmaması İzmir sporu adına ve değerleri adına büyük kayıp. Süper Lig, üç takımın tekelinde olmamalı. Bu tekelleşme durumu, İzmir takımlarının güçlü finans desteği almasıyla aşılabilir. İzmir’in tanınmış iş adamları ya da belediyeler bu desteği gerçekleştirebilir. İstanbul kulüplerini aşmak uzun yılları alır. Altınordu gibi Türkiye’ye oyuncu yetiştiren değil de kendi ismi ile İzmir değerlerini taşıyan takım olarak görmek isteriz” dedi.

FUTBOLA KÜSTÜRDÜLER’

İzmir takımlarının geldiği durumun kendisini futbola küstürdüğünü ifade eden Murat Cepeler şunları söyledi: “Göztepe’nin de ligden düşmesiyle Göztepe’yi desteklemeyi bıraktım. Takımların teker teker ligden düşmesi ile tüm hevesimiz yosun tuttu. Bu şekilde takımımızı desteklemeye nasıl devam edelim? Göztepe’nin başkanı Mehmet Sepil, şirket yönetir gibi takım yönetiyor. Eskiden farklı şehirlerdeki deplasmanlara giderdim, artık maça bile gitmiyorum. Başarı olmasa da saha içindeki mücadeleyi görsek takımımızı destekleyeceğiz. Torunlarımı alıp, onlara güzel formaları giydirip maçlara gitmeyi çok isterdim. Tribünler artık güvenli değil ve ailecek maçlara gidemez duruma geldik. Taraftar maça alkollü bir şekilde geliyor sonra kavga çıkarıyor. Futbolda barışçıl bir ortam kalmadı. Tüm bu sebepler de futbola küsmeme neden oldu”

YETER Kİ İZMİR OLSUN

Süper Lig’de İzmir takımlarının kalmamasıyla futbola ilgisinin azaldığını söyleyen ve emekli doktor olan İbrahim Yaşar Kıyıcı, “Altaylıyım ve hem Altay’ın hem de Göztepe’nin de ligden düşmesine üzüldüm. İzmirli olarak herhangi bir takımın düşmesini istemeyiz. Futbola kumar gibi oyunların ilave olmasıyla ilgim azaldı. Gereğinden fazla yabancı oyuncuların transfer edilmesi hoş değil. İzmir’den hangi takım olursa olsun Süper Lig’de oynamasını isterim. Aynı zamanda kadrosunda İzmir’den oyuncuların olması daha olabilir” ifadelerini kullandı.

Feyaz TATAR/Çağla ÇOBAN-Özel Haber