in ,

Halka dert esnafa can

Esnaf Odaları, “Zam istemiyoruz fakat maliyetlerimiz çok arttı. Bu zam biraz can suyu olacak. Böyle giderse imalathanelerimizi birleştireceğiz” dedi

sok-iddia-ekmek-4-lira-mi-olacak

İzmir’de 200 gram ekmeğin gramajı 230 grama artırılırken, fiyatı 2 liradan 2,50 liraya çıkarak; ekmek yüzde 20 oranında zamlandı. İZTO Kasım ayı Meclis’inde açıklamalarda bulunan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Ekmek ve Unlu Mamüller Grubu Meclis Üyesi Hüseyin Sağır, “1 Temmuz’dan itibaren girdi maliyetlerimiz yüzde 40 arttı ancak yüzde 20 zam yaptık. Bu zam geçici olarak bize bir can suyu oldu.

Fırıncı esnafı olarak çok zor durumdayız. Temmuz ayında aldığımız un fiyatı 155 liraydı, şu anda 300-350 lira aralığında alıyoruz. Fiyat arttırdığımız zaman sevinirdik ama şimdi sevinemiyoruz, önümüzü göremiyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde her şey daha iyi olur. Allah ülkemize ve devletimize zeval vermesin”dedi.

FARKI YOK’

Diğer yandan İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Necdet Durmuş da, “Fiyatlarımız arasında fark yok. 230 gr ekmek 2.5 lira olacak. Artış yapmaktan memnun değiliz ama en azından bizlere bir can suyu oldu. Bu anlamda zaten yeterli değil ama şuan nefes alalım diye böyle bir uygulamaya geçtik. Ticaret ve esnaf odasının arasında bir fark yok beraber aynı ücretleri uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

KENETLENECEĞİZ’

Maliyetlerin arttığını ve zam yapmanın aslında işlerini kötü etkilediğini belirten Pide ve Gevrekçiler Odası Başkanı Şükrü Erişen, zam yapmayı istemediklerini belirti. Erişen, diğer yandan süreç böyle devam ederse imalathaneleri birleştireceklerini söyledi. Erişen, “Bir ay içinde devalüasyon içinde devalüasyon. Bu anlamda şuan maliyetler kurtarmıyor. Fakat zam çözüm değil, işimiz azalıyor. Fırıncılar zam taraftarı değil. Ankara yapıyor, İstanbul yapıyor en son biz zam yapıyoruz. Durumlar iyi değil. Asgari ücretli insanları görmemezlikten gelemeyiz. Bakanlık bıraksaydı ekmek belki 5 lira olacaktı. Hükümet zamma el koyuyor, yaptırmıyor. Şuan esnaf ziyaretine gidiyoruz sürekli çünkü esnafımız sıkıntıda. Bu anlamda gidiyor moral vermeye çalışıyoruz. Ne kadar verebilirsek… Bu memleket çok şey gördü, bunu da atlatır. Birbirimize kenetleneceğiz. Böyle giderse bizler imalatlarımızı birleştireceğiz. Gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz” diye konuştu.

chpli-bekodan-afet-vurgusu

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko: Adalet halkın ekmeği işçinin geleceğidir!

Hudut birliğinde görevli Piyade Uzman Çavuş Savaş Dinç şehit oldu