Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni hem kendinizi iyi hissetmeniz için hem de bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çok önemlidir. Bu nedenle ihtiyacınız olan tüm besin...

Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni hem kendinizi iyi hissetmeniz için hem de bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çok önemlidir. Bu nedenle ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almanız ve hem siz hem de bebeğiniz için potansiyel risk olan besinlerden uzak durmanız gerekmektedir. İşte uzak durmanız gereken besinlerin listesi

Çiğ veya Az Pişmiş Yumurta

Çiğ yumurta ve az pişmiş yumurtadan hamilelikte kaçınılmalıdır. Çünkü az pişmiş yada çiğ yumurta hamilelikte salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına sebep olabilir. Bu tür bakteriler ishalle sonuçlanan rahatsızlıklara neden olur. Çikolatalı mus, çiğ kek harcı, mayonez gibi soslar çiğ yumurta ile yapılmaktadır bu nedenle bunlar da asla tüketilmemelidir.

Yüksek miktarda Karaciğer Ürünleri

Karaciğer ve karaciğer ürünlerinde bol miktarda A vitamini bulunur. Normalde sağlığımız için de çok önemlidir. A vitamini, hücre farklılaşmasında, göz bütünlüğünün korunmasında ve kemik gelişiminde önemli bir rol oynar. Ancak fazla miktarda tüketilmesi bebek için toksik etki yaratabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde tüketilmemeli yada kontrollü tüketilmelidir.

Pastörize Edilmemiş Süt ve Ürünleri

Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde ya da bazı ev yapımı peynirlerde, pastörize edilmemiş sütlerde erken doğum ya da düşük riskini neden olabilecek listeria bakterisi bulunur. Bu nedenle kesinlikle uzak durulmalıdır. Ancak pastörize süt ve pastörize sütten yapılmış beyaz peynir, kaşar peyniri hamileler için kalsiyum kaynağı olup sık sık tüketilmesi gerekir.

Civa İçeriği Yüksek Balıklar

Hamilelik döneminde civa içeriği yüksek olan balıkların tüketilmesi, bebeğin beyin ve sinir gelişimi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Bilişsel ve motor gelişimi hatta görme durumuda etkilemektedir. Köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru, marlin balığı ve kiremit balığı uzak durulması gereken civa içeriği yüksek balıklardır. Pişmemiş deniz balıkları da annenin beslenmesi için uygun değildir. İstiridye ve mideye gibi kabuklu deniz ürünlerinden de mutlaka kaçınılmalıdır.

İyi Yıkanmamış Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyveler akan suyun altında iyice temizlenmelidir. Toksoplasma adı verilen bir parazit, yıkanmamış meyve ve sebzelerde yaşayabilir ve bebek için çok zararlı toksoplazmozis hastalığına neden olabilir. Sebze ve meyveleri yıkamak için sakın sabun kullanmayın. Çok istenirse bol su altında yüzeyleri küçük bir sebze fırçasıyla fırçalanabilir.

Meyankökü

Meyankökünün gebelik sırasında alımı rahim kasılmalarına neden olabilir. Bu kasılmalar erken doğum tehdidine yol açabilir. Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan