Antik Çağ'dan bu yana İzmir’in kalbi Konak’ı yönetmeye kimler talip oldu kimler...
Ele geçirmek için uzunca bir dönem oklar atıldı, kılıçlar çekildi. Kan ve gözyaşının üzerine kahramanlık hikayeleri yazıldı. 
Kırk yıl önce kurulan Konak Belediyesi’nin ilk başkanı Anavatan Partisi’nin adayı gazeteci  Süha Baykal oldu. Kendi yönetim tarzından taviz vermek istemeyen Baykal, zaman zaman Anavatan yönetimiyle de ters düştü, görevden alındı, mahkeme kararlarıyla döndü.
İzmir'in renkli siyasetçilerinden Ahmet Sarışın 1989 ve 1994’te yapılan ön seçimden başarıyla çıktı. Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin başkan adayı olarak seçimlere giren inşaat mühendisi Sarışın, 1989-1999 yıllarında Konak Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 1960'lı yıllarda 25 liraya alınan ilk kadrolu eşekler, motorlu araçların giremediği dar sokaklarda ve merdivenli bölgelerde çöp toplama görevini üstlenmişti. İzmir'in Agora, Gürçeşme, Kadifekale, Eşrefpaşa ve Altınpark bölgelerinde çöp toplanmasında kullanılan Konak Belediyesi'ne ait kadrolu eşekler Başkan Ahmet Sarışın döneminde emekliye ayrıldı. 
Dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı rahmetli Ahmet Piriştina’nın prenslerinden gazeteci Erdal İzgi, Demokratik Sol Parti’den seçimlere girdi. O dönemki ‘Apo yakalandı’ rüzgarı İzgi’yi Konak Belediye Başkanlığı’na taşıdı. Söz verdiği gibi İzgi belediye başkanlığını bir dönem yaptı. Milletvekilliğini de bir dönem için istedi ama olmadı.
Cumhuriyet Halk Partisi yüksek inşaat mühendisi Ali Muzaffer Tunçağ ile birlikte önemli bir başlangıç yaptı. Naif kişiliğiyle dikkatleri çeken Başkan Tunçağ 2004-2009 yılları arasında görev yaptı. Zaman zaman evinin kapısını basın mensuplarına açtı. 
56. Cumhuriyet Hükümeti`nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan gazeteci Hakan Tartan iki kez milletvekili seçilme başarısını gösterdi. Ulusal bir gazetenin Ege Bölge Temsilciliği görevini yürütürken 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Seçimleri`nde CHP`den Konak Belediye Başkanı adayı olan Tartan yüzde 60` a yakın rekor bir oy aldı. 4`ü şiir olmak üzere 10 kitabı yayımlanan, 2 oyunu Devlet Tiyatroları`nda sahnelenen Tartan kendi döneminde önemli çalışmalara imza attı. 
‘Manisalı Gençler’ davasında yaptığı avukatlık göreviyle dikkatleri çeken Sema Pektaş iki kez İzmir Barosu Başkanı seçildi. Kendisini çalışkan bir hamala benzeten Pektaş, Cumhuriyet Halk Partisi’den  2014-2019 döneminde Konak Belediye Başkanlığı yaptı. Konak’ta seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı oldu. 
Burhan Özfatura‘nın İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanı olduğu 1994-1999 döneminde mimar Abdül Batur İZBETON Genel Müdürlüğü yaptı. Batur, 1999-2004 döneminde Tansu Çiller‘in Doğruyol Partisi‘nden 1 kez, 2004-2019 döneminde de 3 kez CHP‘den 1999-2019 yılları arasındaki 4 dönemde 20 yıl süreyle Narlıdere belediye başkanlığı yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina‘nın zamansız ölümüyle 2004’de büyükşehir koltuğuna yönelik ilk hamlesini yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için çıktığı yolda DYP‘den gelip CHP‘de sağlam konumlanan Batur, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Konak Belediye Başkan Adayı oldu. Sağ ve sol kesimin gönlünde önemli bir yere sahip olan Abdül Batur, belediye seçimlerinde aldığı 63,21’lik oyla kırılması zor bir rekora imza attı. 
Kurulduğu 1984’den bu yana Konak Belediyesi’nde yedi belediye başkanı görev yaptı. Ahmet Sarışın iki kez yaparak tarihe geçen başkan oldu. Sema Pekdaş ilk kadın başkan olarak tarihe adını yazdırdı. Üç gazeteci, iki inşaat mühendisi, bir mimar ve bir avukat. Milletvekillikleri, bakanlıklar yapmış siyasetçilerin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı hedefleyenlerin gözdesi oldu Konak Belediye Başkanlığı. 
Bu ağır sorumluluk için Cumhuriyet Halk Partisi’nden 5’i kadın 12 kişi talip oldu. Buna karşın AK Parti'nin her zaman iddialı olduğu ancak CHP'nin yüksek oyla seçim kazandığı Konak'ta da aday adayı başvurusu olmaması dikkat çekti. Çünkü AK Parti ilçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, vekiller Ceyda Bölünmez Çankırı ve Şebnem Bursalı'nın ismi konuşuluyordu.
26. Dönemde Mardin, 27. ve 28 dönem İzmir Milletvekili seçilen Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO Büro Yönetimi Bölümü’nden mezun Ceyda Bölünmez Çankırı AK Parti'nin Konak Belediye Başkan Adayı. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan İzmir İnovasyon ve Teknoloji Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi gibi önemli görevlerde bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Nilüfer Çınarlı Mutlu, CHP'nin Konak Belediye Başkan Adayı. Mutlu’yu iki kez ‘Seçim Sizin’ programında ağırladım. İzleyicilerin sorularını kendisine yönelttim. 
Yoğun programına rağmen ikinci TV programı davetimizde de bizleri kırmadı. Ne izleyicilere ne de alandaki seçmenine hiç hissettirmediği içinde bir sızı taşıyordu. İkinci yayınımızdan birkaç gün önce annesini kaybetmişti. Lozan Mübadili bir ailenin kızı olarak yayına çıkan Mutlu, Güçlü, ‘Değişen, Yenilenen, Mazereti olmayan kent Konak’ için hayallerini ve hedeflerini anlattı. 
Şimdi Konak’ta yaşayan yurttaşlar, ikinci kadın belediye başkanın kim olacağını merak ediyor. AK Parti’nin 3 dönemdir milletvekilliğini yapan ilk kadın belediye başkanı mı olacak? Mimarlar Odası’nda ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde önemli görevler yapan CHP’nin Konak’taki ikinci kadın ve mimar başkanı mı olacak?