in , ,

Hastaneden ‘gizli kamera’ yanıtı: İddialar yalan

Ege Telgraf’ın yer verdiği ‘Hastanede gizli kamera iddası’na yetkililer yanıt verdi. Yapılan açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığı iddia edildi!

hastaneden-gizli-kamera-yaniti-iddialar-yalan

Geçtiğimiz günlerde Ege Telgraf Gazetesi’nin gündeme getirdiği, Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’nin ameliyathanesine hastane yönetimince ‘Gizli kamera’ takıldığı, kameranın yönünü değiştiren personele de kınama cezası verildiği yönündeki iddialara karşı yetkililerden açıklama geldi. Yapılan açıklamada gizli kameranın söz konusu olmadığı belirtilerek sendikanın yönelttiği eleştirilerin gerçeği yansıtmadığı iddia edildi. Yetkililer, kameranın ameliyathaneye girişte yer alan koridora yerleştirildiğini ve gizli şekilde kayıt yapılmadığını belirterek, “Kameranın takıldığı alan için personelin ya da hastanın yalnız kaldığı, mahrem bir alan demek hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor. Hastaların ve personelin güvenliği için buraya kamera takılma kararı alınmıştır. Bu alanda kamera olsa da olmasa da hastanın üzerinin açılmaması gerekiyor. Ayrıca hastane idaresine bugüne kadar, kamerayla ilgili hiçbir hasta ya da hasta yakını tarafından şikayet gelmemiştir. Cihaz yerinin hasta mahremiyetini ihlal edip etmediği ile ilgili olarak 26.12.2019 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü Hukuk Bölümü’nden hastane yönetimince görüş istendi. Uzman incelemesinden sonra mahrem alan olmadığı ve gizli kameranın söz konusu olmadığı ile ilgili görüş verildi. Kanunen söz konusu alanda kamera olmasıyla ilgili bir sakınca yok çünkü iddia edildiği gibi burası ameliyathane değil” açıklamasında bulundu.

PERSONEL SORUNLU!

Açıklamada kameranın yönünü değiştirdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılarak kına cezası verilen Akın Şeker isimli personelle ilgili açıklamalara da yer verildi. Söz konusu personelin disiplinsiz davranışları nedeniyle sık sık sorun yarattığı iddia edilerek, “Bu veya diğer hiçbir kameranın yönü hastane idaresinin yetkisi olmaksızın değiştirilemez. İş Sağlığı Güvenliği Kurulu Toplantısı’nda kameranın yönünün değiştiği ile ilgili bir şikayet gündeme geldi. Toplantıda kimin yaptığı sorulduğunda söz konusu personel kendisi yaptığı davranışı kalkıp belirtti. Bu personele soruşturma açıldı. Ancak sadece bu son durumda yaşanan olaylar nedeniyle değil. Adı geçen personelimiz sorunlu bir yapıya sahip. Daha önce de hastane içindeki disiplini bozmaktan, arkadaşlarıyla olan ilişkileri nedeniyle sıklıkla sorunlar yaşanan bir personeldi. Yaptığı hareketin nedeni sorulduğunda ise tatmin edici cevaplar alınamadı. Daha önce de ceza alan bu personel, son olarak son dönemdeki tüm süreçlerin birikimi olarak kınama cezası aldı. Kameranın neden yönünün değiştiğini ise ayrıca soruşturuyoruz” denildi.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

manisada-deprem

Manisa 5.0’la sallandı, İzmirli de uyandı

uzaktaki-ama-bizim-koye-cocuklar-icin-gittiler

Uzaktaki ama bizim köye çocuklar için gittiler