in ,

Hataların bedelini onlar ödemeyecek!

Uzun süredir beklenen karar çıktı, oto galericilerin yüzü güldü. Başkan Durmuş, “Mücadelemizin sonunda başarıya ulaştık. 2021’in en güzel müjdesi oldu” dedi

hatalarin-bedelini-onlar-odemeyecek

Araç kiralayan kişilerin trafik kurallarını ihlal etmesinin faturasını ödemek zorunda bırakılan galericilerin yüzü yeni çıkan kararla güldü. 2021 yılının galericilerin miladı olduğunu söyleyen İzmir Oto Galericiler Müşavirlik Kiralama ve Yıkamacılar Odası Başkanı Zafer Dursun, “Esnafımız artık rahat bir nefes alacak” dedi.
Uzun yıllardır kendilerine bağlı faaliyet gösteren oto kiralama firmalarının plakalara yazılan trafik cezaları nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşadığını belirten Başkan Durmuş, “Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS) sayesinde aracı kiralayan kişinin tüm kimlik bilgileri emniyet ve jandarma birimlerine bildiriliyor. Aracı kiralayan kişinin bilgileri, hangi saatte kiralama yaptığı ve aracın nerede olduğu KABİS sayesinde bilinebiliyordu. Ancak bu süreçte kiralık aracı kullanan sürücü, trafik kurallarını ihlal etse bile cezaları firmalar ödüyordu. Bu cezalar yeni yılda artık, firmaya değil de KABİS sayesinde kimlik bilgileri tespit edilen kişiye gönderilecek. Bu konuda üç yıldır süren mücadelemiz yılın sonunda başarıya ulaştı” dedi.

‘BİR ARABA PARASI’

Trafik cezalarının bazen 1 ay sonra gönderildiğini ve aracı kullanan kişilerin kredi kartlarında bazen yetersiz limit bulunması nedeniyle cezaları tahsil edemediklerini belirten Dursun, “Aracı kiralayan şahsın tüm kredi kartı bilgileri ellerinde olsa da bazen bu kartlar sanal kart veya limiti yetersiz çıktığı için cezalar tahsil edilemiyor. Plaka sahibi görünen firmalar, radar, alkollü araç kullanma, köprü geçişleri, otopark geçişleri, kırmızı ışıkta geçmeler, arka plakadan yazılanlar gibi birçok suçu işleyen kişiden tahsil edemedikleri için trafik cezasını ödemek zorundaydı. Öyle ki bazen faiziyle birlikte ödemek zorunda kalıyorlar. Bir yılda bir araba parası ceza ödediğini söyleyen arkadaşlarımız var” dedi.

‘MÜCADELE ETTİK’

İzmir’in KABİS sisteminde Türkiye’ye örnek olduğunu belirten Dursun, “Şu ana kadar firmalarımızın yüzde 90’ı KABİS kullanıyor. Amacımız bu oranı yüzde 100 yapmak. Oto kiralamacıların meslek dalında bir yönetmelikleri yok bunun ile ilgili köklü bir çalışma yapılması gerekiyor. Esnaf odası olarak bu konuda çalışıyoruz. Oto galericiler ile ilgili yönetmelik yıllardır tamamen hayata geçemedi. Bu kararda başarılı olacağımızı düşünmüyorduk ama çok mücadele ettik. Az ihtimal veriyorduk ama başardık. Bu karar kiralamacılar için bu bir milattır” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

yeniden-incelensin-geliri-ilcenin-olsun

‘Yeniden incelensin, geliri ilçenin olsun’

bir-avuc-gonulluden-yuzlerce-gence-umut

Bir avuç gönüllüden yüzlerce gence umut